Regnskap Norge

Et stjerneskudd er ikke nok – vi trenger rakettfart i økt digitalisering

Del

Regjeringen har i dag varslet ny saksbehandlingsløsning hos Brønnøysundregistrene. Der saksgangen tidligere kunne ta opptil en uke, løser du det nå selv, uten involvering fra en saksbehandler. – Dette er viktig bidrag i å redusere administrative byrder for næringslivet, men et stjerneskudd er ikke nok. Vi trenger rakettfart i økt digitalisering, sier Rune Aale-Hansen,  adm.dir. i Regnskap Norge.

Mann ser i kamera
– Et lite blaff er ikke nok. Det mer til for at det skal monne for næringslivet, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge. CF Wesenberg/Kolonihaven

Han roser regjeringen for tiltaket i Brønnøysundregistrene. Det gjør at over halvparten av nye registreringer av enkeltpersonforetak kan behandles automatisk. 

– Nå håper jeg regjeringen lar seg inspirere til å ta i bruk gode digitale løsninger på flere områder, sier Rune Aale-Hansen. 

Alle som ønsker å starte virksomhet og få tildelt et organisasjonsnummer i Norge, må registrere det i Enhetsregisteret. Enkeltpersonforetak er den første virksomhetstypen som forbedres for Enhetsregisteret og Foretaksregisteret.  

Andelen enkeltpersonforetak som kan behandles automatisk, vil øke gjennom de neste årene. I løpet av 2026 regner Brønnøysundregistrene med at 80 prosent av alle nye enkeltpersonforetak kan etableres automatisk.

Må ta et syvmilssteg

– Regnskap Norge er enig i at en løsning med automatisk registrering er et viktig steg i forenklingsarbeidet for å gjøre det enklere og raskere å starte bedrift i Norge. Utfordringen er at hverdagsbyråkratiet for næringslivet fortsatt består – og øker. Vi trenger et krafttak for å redusere administrative byrder knyttet til den løpende rapporteringen til myndighetene, sier adm. direktør Rune Aale-Hansen og peker på:  

  • Regjeringen lanserte i høst en ny nasjonal digitaliseringsstrategi. Det som nå er viktig er at strategien spiller på lag med næringslivet for at målet om å fornye Norge skal nås. I dette ligger også å redusere administrative byrder for næringslivet.   
  • Helt avgjørende vil det være å få en felles nasjonal løsning på tvers av alle etater. Erfaringen fra Regnskap Norge er at etater ikke alltid vet hva andre etater gjør. Det fører gjerne til at enkelte offentlig etater utvikler en egen løsning, der helheten ikke ses i sammenheng på tvers av sektorene, sier Rune Aale-Hansen, administrerende direktør i Regnskap Norge, og fortsetter:  
  • Effekten er at innbyggere og næringslivet må forholde seg til flere ulike offentlige registre og gi opplysninger om det samme flere ganger. Det koster både tid og penger. Tiden må være over der hver etat har sine egne løsninger. Alle digitaliseringsprosjekter bør koordineres sentralt.
  • – Dagens lansering fra regjeringen er et skritt i riktig retning, men her kreves syvmilssteg for å få reell forenkling for næringslivet, fastslår Regnskap Norge-sjefen.

Kontakter

Bilder

Mann ser i kamera
– Dagens lansering fra regjeringen er et skritt i riktig retning, men her kreves syvmilssteg for å få reell forenkling for næringslivet, fastslår Regnskap Norge-sjefen Rune Aale-Hansen.
CF Wesenberg/Kolonihaven
Last ned bilde

Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge

Trosser digitaliseringen: Lokalt næringsliv vil ha lokale regnskapsførere21.8.2025 07:43:34 CEST | Pressemelding

En fersk analyse Regnskap Norge har gjort viser at landets små og mellomstore i bedrifter i stor grad fortsetter å foretrekke å bruke regnskapsfører med lokal tilknytning. – Med tanke på økt digitalisering har det vært interessant å se om dette påvirker sentralisering eller ikke i denne bransjen. Fortsatt ser vi altså at næringslivet vektlegger nærhet: 7 av 10 virksomheter velger regnskapsfører som er innenfor en radius av 4 mil, sier Rune Aale-Hansen, adm.dir. i Regnskap Norge.

110 000 foretak står i fare for å få tvangsmulkt14.7.2025 07:55:00 CEST | Pressemelding

31. juli er fristen for å rapportere inn reelle rettighetshavere til nytt register hos Brønnøysundregistrene. De som glemmer det får tvangsmulkt. - Det nye registeret, register over reelle rettighetshavere, ble opprettet i fjor høst som ledd i bekjempelse av hvitvasking, terrorfinansiering og økonomisk kriminalitet. Formålet med registeret er å gi oversikt over hvem som egentlig eier hva av virksomheter i Norge, forteller Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.

Regnskap Norge: Rekordhøy innlevering av årsregnskap og skattemeldinger.9.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding

Ferske tall fra Brønnøysundregistrene viser rekordhøyt antall innleverte årsregnskap. Skatteetaten melder om det samme for skattemeldinger fra næringslivet. – Dette er ikke bare for spesielt interesserte, men for alle som er opptatt av god informasjon om økonomien i norsk næringsliv og at riktige skatter og avgifter betales. I år ser vi rekordhøy innlevering av tidlig rapportering av årsregnskaper og skattemeldinger. Det er en positiv utvikling vi håper fortsetter, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye