Stortinget setter opp lavvo på Eidsvolls plass
Tirsdag 12. november skal Stortinget behandle innstillingen om Sannhets- og forsoningskommisjonens rapport. I den anledning blir det satt opp en lavvo på Eidsvolls plass.

Sannhets- og forsoningskommisjonen har hatt i oppgave å granske fornorskingspolitikk og urett overfor samer, kvener/norskfinner og skogfinner. De leverte rapporten sin til Stortinget i juni i fjor, og den har siden vært behandlet av kontroll- og konstitusjonskomiteen. Komiteen leverte sin innstilling i saken 5. november.
I lavvoen på Eidsvolls plass 12. november vil representanter fra gruppene som er omtalt i rapporten være til stede. Lavvoen skal være en likeverdig arena for dialog. Det vil bli samtaler rundt bålet, utstillinger og smaksprøver av kvenske/norskfinske, skogfinske og samiske tradisjonelle retter.
– Det er mange som har ventet lenge på Stortingets behandling av Sannhets- og forsoningskommisjonens rapport. Samtidig er ikke Stortingets behandling slutten på dette viktige arbeidet, selv om dagen har kommet. Innsatsen for forsoning skal fortsette. Derfor har Stortingets presidentskap bestemt seg for å gjøre noe vi aldri har gjort før: markere dagen ved å legge til rette for en dialogarena på Eidsvolls plass for alle de involverte gruppene den dagen Stortinget behandler saken, sier stortingspresident Masud Gharahkhani.
Program
Alle programpostene er åpne for alle interesserte.
8.30–9.30 Sannhet og forsoning – veien hit
Frokostsamtale rundt bålet om arbeidet i kommisjonen og med kontroll- og konstitusjonskommisjonens innstilling, sett fra kommisjonen, Stortinget og de berørte gruppene.
Medvirkende: Stortingets første visepresident og saksordfører Svein Harberg, Sannhets- og forsoningskommisjonens leder Dagfinn Høybråten og representanter for de berørte gruppene.
10.00–15.00 Åpen lavvo mens debatten går
Debatten fra stortingssalen om Sannhets- og forsoningskommisjonens rapport strømmes i lavvoen.
Det blir servert smaksprøver på samisk, kvensk/norskfinsk og skogfinsk mat.
Anledning til å samle seg til samtaler og møter i lavvoen.
15.30–17.00 Sannhet og forsoning – veien videre
Etter at voteringen i Stortinget er ferdig inviteres det til samtale rundt bålet om veien videre. Medvirkende er blant andre representanter for de berørte gruppene, medlemmer av Stortingets kontroll- og konstitusjonskomite og andre.
Adgang til debatten i Stortinget
Stortingsmøtet der rapporten blir behandlet starter klokken 10. Presse med pressekort fra Norsk Presseforbund, Pressefotografenes Klubb eller adgangskort fra NRK/TV2 har adgang til møter i stortingssalen.
Mer informasjon
Bilder fra arrangementet blir lagt ut i Stortingets mediearkiv. Det er fri bruk mot kreditering.
Innstilling fra kontroll- og konstitusjonskomiteen om Sannhet og forsoning
Kontakter
Pressevakt(Vennligst ring, ikke send sms.)
Pressevakten for presidentskap, direktør og øvrig administrativ ledelse er bemannet på telefon og e-post mandag–fredag kl. 09.00-15.00.
Bilder

Om oss
Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.
Følg pressemeldinger fra Stortinget
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stortinget
Stortingspresidenten i Ukraina tre år etter frigjøringen av Butsja31.3.2025 08:57:00 CEST | Pressemelding
– Vi må aldri glemme ondskapen som ble begått i Butsja i ukene med russisk okkupasjon, sier Masud Gharahkhani. I dag markerer han at det er tre år siden frigjøringen av byen sammen med parlamentspresidenter fra hele Europa.
Latvias president besøker Stortinget under offisielt besøk til Norge25.3.2025 11:45:18 CET | Pressemelding
Stortingspresident Masud Gharahkhani tar imot Latvias president Edgars Rinkēvičs på Løvebakken fredag 28. mars.
– Gode møter med Zelenskyj på Stortinget20.3.2025 19:39:22 CET | Pressemelding
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj hadde i dag møter med stortingspresident Masud Gharahkhani og representanter for samtlige partier på Stortinget.
Stiller ut politiske karikaturer på Stortinget19.3.2025 15:10:26 CET | Pressemelding
I dag presenterte Stortinget ti tegninger som skal pryde veggene i nasjonalforsamlingen. – Mange av politikerne som er valgt inn på Stortinget kan se seg selv karikert på veggene, sier stortingspresident Masud Gharahkhani.
Visepresident Kari Henriksen deltar på Europarådets konferanse for parlamentspresidentar i Strasbourg18.3.2025 12:07:26 CET | Pressemelding
20. og 21. mars representerer Henriksen Stortinget på Europarådets konferanse for parlamentspresidentar i Strasbourg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom