Resultatene fra Eika Gruppen påvirket av forsikringstransaksjonen, og solid drift i 3. kvartal
Eika leverte et resultat før skatt på 5,86 milliarder kroner i kvartalet og 6,10 milliarder kroner hittil i år, mot henholdsvis 217 og 344 millioner i samme periode i fjor. Resultatendringen er en konsekvens av engangseffekt knyttet til transaksjonen i forsikringsvirksomheten. Transaksjonen gir Eika Gruppen konsern en regnskapsmessig gevinst på 5,7 milliarder kroner i tredje kvartal. Resultateffekten gjenspeiler verdiskapingen av mange års solid samarbeid mellom Eika Forsikring og alle alliansebankene på forsikringsområdet. Resultat før skatt justert for denne engangseffekten er 113 millioner kroner (217) i kvartalet, og 358 millioner kroner (344) hittil i år.

Forsikringsvirksomheten gjennom Fremtind Holding konsern leverte et resultat før skatt på 1 095 millioner kroner i 3. kvartal 2024 mot 20 millioner kroner i 3. kvartal 2023. Eika Gruppen AS sin andel av resultatet etter skatt utgjør 151 millioner kroner justert for amortisering av immaterielle eiendeler.
Sparing og plasseringsvirksomheten leverte et godt kvartalsresultat før skatt på 34 millioner kroner (19). Eika Kapitalforvaltning har en samlet portefølje på 75,7 milliarder kroner (67,0), en økning på 13 prosent siste 12 måneder. Selskapet fortsetter å styrke sin posisjon i markedet for spareavtaler og har i dag over 206 000. Aksjemarkedene gav en meget god avkastning i kvartalet.
Finansieringsvirksomheten leverte et kvartalsresultat før skatt på 3,3 millioner kroner (-0,7). Eika Kredittbank har med brutto utlån på 3,6 milliarder kroner (3,3).
Et avventende boligmarked påvirket resultatet i eiendomsmeglingsvirksomheten i Aktiv-kjedens 88 kontorer. Kjeden gjennomførte 2 674 formidlinger i kvartalet mot 2 340 i samme periode i 2023.
Den 1. juli 2024 ble transaksjonen mellom Eika Gruppen AS, DnB Bank ASA og Sparebank 1 Gruppen AS knyttet til sammenslåing av Eika Forsikring AS og Fremtind Forsikring AS, gjennomført. Fra 1.juli 2024 ble Eika Forsikring AS et datterselskap av Fremtind Holding AS. Den 1. oktober fusjonerte Eika Forsikring AS og Fremtind Forsikring AS, med Fremtid Forsikring AS som overtakende selskap og Fremtind Holding AS som eier.
Nøkkelord
Kontakter
Sigurd UlvenInformasjonsdirektørEika Gruppen
Tel:907 21 898su@eika.noBilder

Dokumenter
Lenker
Om Eika
Eika Alliansen består av selvstendige lokalbanker, Eika Gruppen og Eika Boligkreditt. Bankene er spredt over store deler av landet, og bidrar til økonomisk vekst, trygghet og utvikling i sine markedsområder. Samarbeidet i alliansen gir stordriftsfordeler til bankene, slik at de kan bruke tiden på å sikre gode opplevelser for kundene.
Eika Gruppen er eid av bankene. Gruppens visjon er å styrke lokalbanken og være Norges mest attraktive partner for selvstendige sparebanker. Kjernevirksomheten er å levere gode og kostnadseffektive produkter og tjenester, inkludert plattform for bank-infrastruktur. Produktområdene er forsikring, sparing, pensjon, finansiering, betaling og eiendomsmegling. Les mer på eika.no

Følg pressemeldinger fra Eika Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eika Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Eika Gruppen
Eika leverer sterke kvartalsresultater30.10.2025 13:36:32 CET | Pressemelding
Eika har for årets ni første måneder mer enn tredoblet sitt sammenlignbare resultat fra 2024 Det sterke resultatet er preget av kraftig forbedring både i forsikring og spareområdet Eika digitalbank med Penni er godt mottatt i markedet med god vekst i boliglån i kvartalet. Oslo, 30.10.2015 Eika konsernet leverte et resultat før skatt på 260 millioner kroner i årets tredje kvartal, mot tilsvarende 113 millioner i samme periode i fjor. Hittil i år er resultat før skatt på 610 millioner kroner mot tilsvarende 165 millioner i 2024. De sammenlignbare fjorårstallene er eksklusiv gevinst på salg aksjer i datterselskapet Eika Forsikring til Fremtind Forsikring.
Rentekrigen trappes opp: Penni presser storbankene – og slår tilbake med nytt rentekutt30.10.2025 13:19:07 CET | Pressemelding
Kampen om boliglånskundene hardner til. Etter måneder med kraftig press fra digitale utfordrere har de store bankene endelig begynt å reagere med egne rentekutt. – Det er tydelig at storbankene kjenner pusten av digitalbankene i nakken. Når de begynner å kutte rentene, vet vi at vi har gjort noe riktig. Men vi stopper ikke der – vi kutter igjen, sier Amund Tosterud, leder for kundeopplevelser i Penni. Vokser eksplosivt – tross stengte dører Den digitale utfordreren har hatt en vekst på 1,5 milliarder i boliglån i tredje kvartal, og har nå en samlet portefølje på 2,3 milliarder kroner. Det er ekstra imponerende med tanke på at Penni måtte stenge for nye søknader i over to måneder etter et massivt rush i sommer. – Etter rentekuttet i juni opplevde vi en helt ekstrem pågang. Vi måtte rett og slett ta en pause for å sikre kvalitet i alle ledd. Over tusen kunder sto på venteliste etter sommeren – det viser hvor stort behovet er for banker som faktisk setter kundene først, sier Tosterud. Nyt
Eika med styrket resultat7.8.2025 15:00:01 CEST | Pressemelding
Historisk godt resultat Resultatforbedring i forsikring bidrar sterkt positivt God vekst i sparing og plassering – inkludert spareavtaler Digitalbanken Penni opplever sterk vekst av digitale boliglånskunder Eika Gruppen leverte et resultat før skatt på 198 millioner kroner i kvartalet, mot 34 millioner i samme periode i fjor[1]. For første halvår endte resultat før skatt på 350 millioner kroner (52). Den viktigste enkeltårsaken til resultatforbedringen skyldes et sterkt forbedret resultat fra forsikring, som i dag er Fremtind Forsikring. [1] Sammenligningstallet er eksklusiv avhendet virksomhet
Penni kutter boliglånsrenten - fortsatt lavest19.6.2025 11:27:21 CEST | Pressemelding
Penni fra Eika digitalbank følger etter Norges Bank, og setter ned lånerenten umiddelbart med 0,25 prosentpoeng for alle nye kunder. Penni har med det fortsatt laveste boliglånsrente. Banken holder samtidig innskuddsrentene på brukskonto uendret på 3 prosent.
Eikas bankenes kredittkort er nå flyttet til Kredittbankens systemer2.6.2025 11:33:21 CEST | Pressemelding
I helgen ble 350 000 kredittkortkunder fra sparebankene i Eika Alliansen og LOKALBANK, samt NAF og Agrikjøp flyttet til Kredittbankens systemer. Overgangen markerer siste steg i sammenslåingen mellom SpareBank 1 Kreditt og Eika Kredittbank som juridisk ble gjennomført i januar 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom