BREEAM Excellent for E6 Kvænangsfjellet
På BREEAM Infrastructure Assessorsamling hos Grønn Byggallianse onsdag 30. oktober mottok Nye Veier, sammen med totalentreprenør LNS AS (Leonhard Nilsen & Sønner AS), og rådgivere fra Rambøll/Henning Larsen og Asplan Viak, sertifikatet for BREEAM Infrastructure til Excellent for prosjektet E6 Kvænangsfjellet.

- Vi er svært stolte over å ha mottatt dette sertifikatet, som en dokumentasjon på hvordan vi har jobbet godt og systematisk med bærekraft i prosjektet E6 Kvænangsfjellet, sier Anne-Lise Bratsberg, seniorrådgiver ytre miljø i Nye Veier.
- Et slikt sertifikat oppnår vi ikke som byggherre alene, men vi er avhengige av å ha med oss dyktige rådgivermiljøer og totalentreprenør for å oppnå et mål om å få en sertifisering etter miljøsertifiseringssystemet BREEAM Infrastructure til Excellent.
Byggherre for prosjektet E6 Kvænangsfjellet er Nye Veier. Rambøll har bistått i reguleringsplanarbeidet. Totalentreprenør har vært LNS AS (Leonhard Nilsen & Sønner AS), med Asplan Viak som prosjekterende av vei og tunneler.
– Vi er kjempestolte over at det er oppnådd Excellent innen BREEAM Infrastructure på E6 Kvænangsfjellet. Dette er et resultat av godt samarbeid og for å oppnå denne scoren har vi vært avhengig av at både ledere og enkeltpersoner, hos alle involverte parter, har hatt samme høye ambisjoner og sett både de sosiale og de økonomiske verdiene. Vi er spesielt glade for at et prosjekt som er så viktig for trafikk og transport i Nord-Norge også utmerker seg innen bærekraft med denne sertifiseringen, sier stabssjef i LNS, Åse Mette Spjelkavik.
– Asplan Viak har bistått med alle aktuelle fag, inkl. BREEAM Assessor og YM-koordinator gjennom hele anleggsfasen. Alle har jobbet hardt for å bidra til at prosjektet skulle lykkes, bl.a. med oppfølging av strenge krav til utslipp og overvåkning i et sårbart område for natur og miljø og tett kontakt med myndighetene. Gjennom prosjektet har vi vært med på å realisere Nye Veiers mål om å minimere klimagassutslipp og øvrige belastninger på ytre miljø, samt å minimere påvirkningen for reindriftsnæringa, sier prosjekteringsleder Torill Utheim i Asplan Viak.
- Vi gleder oss over at dette viktige prosjektet for regionen vår har oppnådd så høy score på bærekraft! Det har vært givende å bidra til gode løsninger sammen med Nye Veier og øvrige involverte. Henning Larsen og Rambøll har levert reguleringsplan med alle konsekvensutredninger, jobbet med vegprosjektering, miljøoppfølging og sirkulærøkonomi - og ikke minst selve bærekraftoppfølgingen i tidlig fase i dette samfunnsnyttige prosjektet, sier prosjektleder i Henning Larsen Arkitekter, Ulla Sennesvik.
BREEAM Infrastructure
BREEAM Infrastructure er et verktøy for å dokumentere omfanget av bærekraftarbeid under prosjektgjennomføring og valg av bærekraftige løsninger for ulike typer infrastrukturprosjekter.
Infrastrukturprosjekter omfatter alle bygg- og anleggsprosjekter innen blant annet transport, energi- og vannforsyning, men også en rekke andre prosjekter.
Kilde: https://byggalliansen.no/sertifisering/breeam-infrastructure
Nøkkelord
Kontakter
Anne-Lise BratsbergNye Veier, Seniorrådgiver ytre miljø
anne-lise.bratsberg@nyeveier.noChristian AltmannKommunikasjonsdirektør
Pressekontakt, Nye Veiers hovedkontor
Bilder

Om oss
Nye Veier er et fullt ut statlig eid aksjeselskap. Selskapets oppgaver omfatter å planlegge, bygge, drifte og vedlikeholde viktige hovedveier. Disse binder landet vårt sammen, og knytter Norge til hovedveier i utlandet. Nye Veier skal være en slank og effektiv byggherreorganisasjon, med et mål om å sikre helhetlig og kostnadseffektiv utbygging og drift av trafikksikre hovedveier.
Denne infrastrukturen vil raskt styrke næringslivets konkurranseevne, gi innbyggere mer effektiv, forutsigbar og tryggere veitransport og mer vei for pengene.
Selskapets verdier er "Fornyer", "Forbedrer" og "Forsikrer".
Følg pressemeldinger fra Nye Veier
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nye Veier på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nye Veier
Nye Veier starter planarbeid for ny E39 Bilstad-Bue5.3.2025 05:00:00 CET | Pressemelding
Nye Veier starter planarbeid for ny E39 mellom Bilstad i Lund kommune og Bue i Bjerkreim 5. mars 2025. Fristen for å gi innspill til planoppstarten er 25. april 2025.
Nye Veier og AF Gruppen har signert kontrakt for bygging av E6 Roterud - Storhove25.2.2025 15:06:24 CET | Pressemelding
AF Gruppen og deres rådgiver Norconsult skal bygge 23 kilometer ny firefelts motorvei langs Mjøsa for Nye Veier.
Anleggsstart på rv. 1325.2.2025 10:30:58 CET | Pressemelding
Nye Veier starter nå arbeidet med å forbedre riksvei 13 mellom Djupevik og Kviturtunnelen i Ullensvang kommune. Dette er en viktig del av arbeidet med å sikre og oppgradere veien fra Skare til Voss. Prosjektet vil gi en tryggere og mer effektiv vei for alle trafikanter.
Mesta skal drifte for Nye Veier29.1.2025 07:29:28 CET | Pressemelding
Nye Veier har tildelt Mesta AS driftskontrakt for selskapets veistrekninger i Sør-Norge.
Reguleringsplan for E18 Kragerø – Bamble er ute på høring27.1.2025 10:43:23 CET | Aktuelt
Nye E18 Kragerø – Bamble er ca 17,5 kilometer og planlegges som firefelts motorvei med fartsgrense 100 km/t. Planforslaget legger opp til en vesentlig grad av gjenbruk av dagens E18. Dette sikrer naturverdier og gir reduksjon i arealbruk og klimagassutslipp.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom