Fire dekaner tilsatt ved Nord universitet
Styret ved Nord universitet vedtok i styremøtet 25. oktober å tilsette fire dekaner.

Styrets ansettelsesvedtak gjelder for åremålsperioden 01.01.2025 - 31.12.2028. Styreleder ved Nord universitet, Øyvind Fylling-Jensen, er fornøyd med at styret nå har ansatt dekaner som skal fortsette arbeidet med å videreutvikle utdanningene og forskningen ved Nord universitet.
— Vi er inne i ei tid med omstilling. Dekanene som er tilsatt har tydelige ambisjoner og tanker om hvordan vi skal utvikle undervisnings- og forskningskvaliteten i fakultetene og i universitetet i tiden fremover, sier Fylling-Jensen.
Elisabet Ljunggren tilsatt ved Fakultet for samfunnsvitenskap
Ved Fakultet for samfunnsvitenskap har styret vedtatt å ansette Elisabet Ljunggren i åremålsstilling som dekan for perioden 01.01.2025 – 31.12.2028. Ljunggren har doktorgrad, og har i dag permisjon fra sin faste stilling som professor i organisasjon og ledelse ved Nord universitet for å fungere som dekan ved Fakultet for samfunnsvitenskap ved Nord universitet.
Ljunggren har i perioden 2017-2020 vært prodekan for forskning og utvikling. I perioden 2015-2016 var hun forskningsleder ved Nordlandsforskning.
Ljunggren ser frem til å fortsette og utvikle fakultetet og Nord universitet:
— Vi skal fortsette å utvikle fakultetet som et sterkt universitetsfakultet, med forskning og forskningsbasert undervisning, sier Ljunggren.
Det blir også viktig å tiltrekke seg flere studenter i tiden fremover.
— Samfunnet og regionen vår har stort behov for kompetanse og folk med høyere utdanning. Det er viktig for å skape et bærekraftig samfunn, sier hun.
Gry Agnete Alsos tilsatt ved Handelshøgskolen
Gry Alsos har doktorgrad i bedriftsøkonomi, og har for tiden permisjon fra sin faste stilling som professor i innovasjon og entreprenørskap ved Nord universitet for å fungere som dekan ved Handelshøgskolen.
Alsos har hatt stilling som prodekan ved Handelshøgskolen i perioden 2013-2016. Før hennes overgang til Handelshøgskolen var hun ansatt ved Nordlandsforskning og var administrerende direktør der i perioden 2007-2011.
— Handelshøgskolen er oppe i store og viktige prosesser som vil få betydning fremover. Vi er blant annet i gang med internasjonal akkreditering av Handelshøgskolen, noe som vil styrke oss, sier Alsos.
— Gjennom kontinuerlig utvikling både på utdanningssiden og forskningssiden, leverer Handelshøgskolen studenter og kompetanse som næringslivet og også offentlig sektor trenger.
— Vi skal levere god kvalitet som samfunnet trenger. Og verden rundt oss trenger kunnskap og forskning om vår region, sier Alsos.
Gøril Ursin tilsatt ved Fakultet for sykepleie og helsevitenskap
Gøril Ursin har Ph.d. i sosiologi, og har i dag permisjon fra fast stilling som førsteamanuensis i helsevitenskap for å fungere som dekan ved Fakultet for sykepleie og helsevitenskap ved Nord universitet. Ursin har utdanning som sykepleier, og har vært studieleder for masterutdanningen ved Fakultet for sykepleie og helsevitenskap. Hun har lederfaring fra nåværende og tidligere stillinger.
— Jeg takker for tilliten og ser frem til fire nye år med mange dyktige kollegaer både i administrasjonen og blant vitenskapelige ansatte. Vi skal ha fokus på å bygge en studieportefølje med fremtidsretta utdanninger og skape sterke forskningsmiljø. I tillegg skal vi videreutvikle nyttige samarbeidsarenaer mellom oss, helsetjenestene og samarbeidsparter, sier Ursin.
Ursin har også ambisjon om at fakultetet skal være kjent for et godt arbeidsmiljø med stor takhøyde, også i tider med mye usikkerhet og omstilling.
Mette Sørensen tilsatt ved Fakultet for biovitenskap og akvakultur
Mette Sørensen har doktorgrad, og har for tiden permisjon fra sin faste stilling som professor i akvakultur ved Fakultet for biovitenskap og akvakultur, for å fungere som dekan. Sørensen har i løpet av sin tid ved Nord universitet fungert som faggruppeleder for akvakultur. Hun har også innehatt stilling som prodekan for forskning ved Fakultet for biovitenskap og akvakultur.
— Sammen med dyktige ansatte skal jeg jobbe for at fakultetet fortsetter den positive utviklingen med studier av høy kvalitet og økt forskning, sier Sørensen.
Fakultetet utdanner kandidater som er viktig for næringslivet i landet.
— Vi har høy kompetanse innenfor havbruk, dyrevelferd, biologi og miljø. Vi utdanner både dyrepleiere og tar opp studenter som starter en veterinærutdanning på Nord og fullfører graden i Slovakia. Kandidatene utdannet ved fakultetet har høy kompetanse som er etterspurt, sier Sørensen.
— Samtidig blir det viktig å tilpasse drift og aktiviteter til de økonomiske realitetene universitetssektoren står overfor. Da blir det spesielt viktig å ha fokus på utviklingsoppgaver som gir positiv energi og arbeidsglede. God forskning og utvikling av spennende studieprogrammer blir best ivaretatt av motiverte ansatte, sier hun.
Nøkkelord
Kontakter
Nina KjeøyNord universitet
Tel:74022740Tel:92223780nina.kjeoy@nord.noBilder




Følg pressemeldinger fra Nord universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nord universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nord universitet
Tidligere forsvarsminister hedres ved Handelshøgskolen Nord6.6.2025 14:23:43 CEST | Pressemelding
Tidligere forsvarsminister Bjørn Arild Gram er kåret til Årets alumn ved Handelshøgskolen Nord, for sin innsats som samfunnsbygger, leder og ambassadør for utdanning og fellesskap.
Rekordinteresse for Nord Summer School 2025: – En unik mulighet i nord2.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
Nord Summer School samler både norske og internasjonale studenter med interesse for nordområdene og arktiske tema.
Flertallet i sør kan avgjøre hvordan Nord-Norge utvikles16.5.2025 10:58:31 CEST | Pressemelding
De har kanskje levd hele livet sør for Sinsenkrysset, men tar likevel viktige avgjørelser for folk i Nord-Norge.
– Kommunene mangler verktøy for å beskytte naturen. Allemannsretten trumfer alt.6.5.2025 10:47:51 CEST | Pressemelding
Skremte dyr, ødelagt avling, avføring overalt og en sårbar natur som blir overbelastet av turister. Er det på tide å revurdere allemannsretten?
Boom i spesialpedagogikk: – Studentene velger med hjertet og hodet5.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Med hele 1239 søkere som har spesialpedagogiske studier ved Nord universitet som sitt førstevalg, opplever fagmiljøet nå rekordtall – og en anerkjennelse de har bygget opp over flere tiår.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom