Piloter i Bristow Norway frykter arbeidsgiver spekulerer i tvungen lønnsnemnd
22.10.2024 15:21:09 CEST | Parat | Pressemelding
Parats forhandlingsleder Lars Petter Larsen registrerer at Bristow Norway kansellerer et svært stort antall flygninger fra basene i Bergen, Florø og Sola. Han sier antallet kanselleringer ikke på noen måte står i forhold til at 4 piloter er i streik og frykter selskapet spekulerer i tvungen lønnsnemnd.

Larsen sier at årsaken til det lave streikeuttaket er nettopp å unngå inngripen fra myndighetene.
– Vi organiserer 161 piloter i Bristow, kun 4 av disse er pr. i dag i streik. Likevel registrerer vi et betydelig antall kanselleringer på flygningene til og fra plattformene i Nordsjøen.
Forhandlingsleder og hovedtillitsvalgt mener selskapet må ta ansvar
Parats forhandlingsleder sier tvungen lønnsnemnd vil være helt uakseptabelt ut fra de faktiske forhold.
– Vi er kjent med at Bristow Norway over lang tid har vært underbemannet, noe som i stor grad dekkes opp ved å øke belastningen på piloter som allerede jobber mer en full stilling. Dette har vært tatt opp med selskapet, men uten resultater så langt, sier Larsen.
Han advarer norske myndigheter og operatører på norsk sokkel om å bli brukt av selskapet i en lovlig lønnskamp.
– Vi vet hvor lite som skal til for å utløse tvungen lønnsnemnd i oljesektoren. Samtidig kan ikke 2,5 prosent av ansatte piloter være grunnlag, hverken for de massive kanselleringer vi nå ser, eller grunnlag for myndighetene til å gripe inn, sier Larsen.
Hovedtillitsvalgt for Bristow-pilotene, Morten Kastner, sier det er to piloter i Bergen som er tatt ut i streik. I tillegg er det to korttidssykefravær ved basen.
– Selskapet har likevel valgt å kansellere halvparten av de 30 flygningene som var planlagt ut fra Bergen. Jeg håper ikke selskapet gjør dette bevisst for å spekulere i tvungen lønnsnemd, sier Kastner.
Nøkkelord
Kontakter
Lars Petter LarsenForhandler
Tel:48222325lars-petter.larsen@parat.comBilder

Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Pause i meklingen mellom Parat og NHO Geneo27.9.2026 06:28:38 CEST | Pressemelding
Meklingen mellom Parat og NHO Geneo om overenskomst 536 er satt på pause til 28. oktober. Det blir dermed ingen streik nå.
Parat og NHO Geneo mekler på overtid27.9.2026 00:00:39 CEST | Pressemelding
Meklingsfristen mellom Parat og NHO Geneo gikk ut ved midnatt, men partene fortsetter meklingen på overtid.
Parat og NHO Geneo i mekling – kan streike fra søndag25.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Parat og NHO Geneo møtes til mekling fredag etter bruddet i tarifforhandlingene før sommeren. Lønn og ordninger ved sykdom og permisjon står sentralt når partene skal forsøke å unngå streik.
Enighet for 2500 medlemmer i Funksjonæravtalen24.9.2026 19:24:24 CEST | Pressemelding
Parat og NHO er enige om årets oppgjør på Funksjonæravtalen. Enigheten skal blant annet bidra til å sikre medlemmene i ulike livsfaser.
Forhandler om arbeidsvilkårene til 2500 Parat-medlemmer23.9.2026 11:44:52 CEST | Pressemelding
Onsdag starter forhandlingene om Funksjonæravtalen mellom Parat og NHO. Rundt 2500 Parat-medlemmer i 250 virksomheter omfattes av avtalen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom