- Skummel utvikling for mange unge
Stadig flere mellom 18 og 20 år står utenfor arbeidslivet. - Tusenvis av unge mennesker havner utenfor skole og arbeidsliv i ung alder. Vi må gjøre flere tiltak, og få dem tilbake før de havner på uføretrygd.

Det sier Ole-Jørgen Kjenes i Frende Forsikring. Han jobber med opplæring av bank- og forsikringsrådgivere over hele landet, og ser med bekymring på utviklingen.
Dårligere ordning, flere mottagere
Nye tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB) viser at antallet unge mellom 18 og 24 år som mottar arbeidsavklaringspenger (AAP), har økt fra 11 754 til 13 891 de siste fem årene. Det til tross for at vilkårene har blitt strengere, og at utbetalingssatsen fra NAV er redusert.
- Jeg synes utviklingen er skummel og liker dårlig at det er de aller yngste som øker mest. Statistikken viser i tillegg at en stor del av de som går på AAP ikke har fullført videregående og kommer fra lavinntektsfamilier. Det blir fort en vond sirkel som kan ende med et helt arbeidsliv på uføretrygd, sier Kjenes.
Arbeidsavklaringspenger sikrer deg inntekt i perioder der du har behov for hjelp fra NAV på grunn av sykdom eller skade.
Stabil mengde på uføretrygd
Utviklingen i antallet uføre, som er kategorien de unge havner i hvis de ikke kommer seg ut i arbeidslivet, har vært stabil de siste årene, for aldersgruppen 18 til 24. I 2023 var det totalt 8266 uføre personer i aldersgruppen i Norge.
- Det blir viktig å følge med på utviklingen fremover. Her har både samfunnet, arbeidsgivere og staten en viktig rolle for å legge til rette for å få disse mange tusen ungdommene inn igjen i varmen, sier Ole-Jørgen Kjenes.
I statsbudsjettet har regjeringen foreslått å bruke 690 millioner kroner til tiltak for å få flere i jobb og færre på trygd. Innbakt i summen er blant annet 30 millioner til et ungdomsprogram.
Årslønn på trygd: 313 667 kroner
- Hvis ikke unge kommer tilbake til arbeidet, blir det fort kritisk. De har hele livet foran seg og når du faller utenfor utdanning og arbeidsliv, er det ofte som å havne utenfor det sosiale nettverket som bygges i denne alderen. Det er også kritisk når det kommer til økonomi og hvilke utbetalinger de kan forvente seg gjennom NAV, sier Kjenes i Frende Forsikring.
Hvis du aldri har jobbet og ender som ufør, får du minstesats. For en enslig ungdom er det i dag 313 667 kroner, før skatt. Utbetalingene for arbeidsavklaringspenger er enda lavere.
- Det er ingen stor sum å gå inn i voksenlivet med. Da blir det vanskelig å få råd til å kjøpe seg et sted å bo og en ferie blir fort en luksus du ikke kan unne deg, sier Ole-Jørgen Kjenes.
- Dessverre er det også sjelden at de har uføreforsikringer som sikrer økt inntekt, eller gode barneforsikringer som gir dem utbetaling utover det de får fra det offentlige, sier Kjenes.
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenseniorrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.nowww.frende.no/aktuelt/Bilder


Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 300 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 270.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
2 av 5 sliter med å få lønna til å strekke til27.5.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
37 prosent sier i en ny undersøkelse at de ikke sitter igjen med noe av lønna før neste lønning kommer inn på konto. - Det er bekymringsverdig, sier privatøkonom.
10 800 anmeldt i fjor: Dette skremmer bilistene mest22.5.2025 08:02:00 CEST | Aktuelt
Nordmenns desidert største frykt i trafikken er rusede sjåfører. I fjor ble 30 politianmeldt, hver eneste dag. - Det kan jo skremme livet av noen og enhver.
Skogbrannfare: Nesten 400 branner så langt i år21.5.2025 07:44:00 CEST | Aktuelt
Det er sendt ut oransje og gule farevarsler om skogbrannfare for store deler av Sør-Norge. Så langt i år er det meldt om 389 skog- og gressbranner her til lands.
1 av 3 har blitt svindlet: - Det er ikke farlig å ta telefonen20.5.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
Å ta telefonen når en svindler ringer er ikke farlig. Det er når du gir fra deg informasjon at det koster deg dyrt. Når svindlerne til og med ringer fra nummeret til en du kjenner, har de overtaket fra start.
Dobling i mobiltyverier på 17. mai16.5.2025 07:43:00 CEST | Aktuelt
På nasjonaldagen er det dobbelt så mange mobiler som forsvinner eller blir stjålet som i resten av mai måned. - Fint vær og god stemning er godt nytt for mobiltyven.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom