Blåtunge: Mest smitte i tiltakssonen
Mattilsynet har sjekket utbredelse av blåtunge i Sør-Norge. De fleste positive anleggene befinner seg i den allerede etablerte tiltakssonen. Vi antar derfor at det i hovedsak er sviknott fra utlandet som er smittekilden til norske anlegg.

Mattilsynet har gjennomført prøvetaking for å kartlegge utbredelse av blåtunge i Norge. Dette ble gjort i slutten av september ved å undersøke tankmelkprøver fra fra anlegg med melkeproduksjon i området fra Rogaland til Østfold, som er den delen av landet der det er økt risiko for å være utsatt for blåtungesmitte.
– Når vi tar ut en tankmelkprøve, får vi en samleprøve med melk fra alle kyr som leverer melk i det aktuelle dyreholdet. Det gir oss god informasjon om det finnes dyr i anlegget som har antistoffer mot blåtunge, uten at vi trenger å ta prøve av hvert enkelt individ, sier Ole-Herman Tronerud, sjefsveterinær i Mattilsynet.
Resultatene er som forventet
Av de 675 prøvene som er tatt, viser 54 seg å være positive for antistoffer mot blåtunge. Dette betyr at ett eller flere dyr i anlegget har på et eller annet tidspunkt vært smittet med blåtunge.
Resultatene er som forventet, med flest anlegg med antistoffer mot blåtunge i tiltakssonen. Det er kun enkelte anlegg i andre risikoområder, som Rogaland, Telemark, Vestfold og Østfold, som har testet positivt for antistoffer mot blåtunge.
– Vi antar at det i hovedsak er sviknott fra utlandet som er smittekilden til norske anlegg, og at det i mindre grad har skjedd en oppformering av smitte i sviknott med videre spredning, særlig i områder med kun sporadisk forekomst, sier Tronerud.
I risikokommuner i Akershus, Buskerud, Telemark, Vestfold og Østfold er over 90 prosent av anleggene med melkeproduksjon undersøkt, og i Agder er 82 prosent av anleggene undersøkt. I Rogaland er det tatt et utvalg på om lag en tredjedel, men likevel er Rogaland det fylket med flest undersøkte prøver.
Restriksjoner på flytting av avlsdyr
Anlegg som har fått påvist antistoffer mot blåtunge gjennom tankmelkprøver, vil bli kontaktet av Mattilsynet. De vil bli orientert om funnet og hva det innebærer for dem.
De anleggene som har fått negativt prøveresultat, vil også motta informasjon.
– Ett eller flere dyr i de positive anleggene har på et tidspunkt vært smittet med blåtunge, og det kan være dyr der som fortsatt er smittet. Disse anleggene vil derfor måtte følge noen krav ved flytting av avlsokser og drektige storfe. Dette er for å redusere risikoen for at smitte kan spres fra deres dyrehold til nye områder, sier Tronerud.
På oppdrag fra Mattilsynet har TINE og Q-meieriene bistått med prøveuttakene og Veterinærinstituttet har analysert prøvene.
– Dette samarbeidet er vi takknemlig for og viser den gode samarbeidsånden som preger det norske landbruket under hendelser, sier Tronerud.
Les mer om blåtunge og tiltak for å begrense smittespredningen på mattilsynet.no.
Kontakter
Andre henvendelser: Mattilsynets sentralbord
Vintertid: 09:00-11:00 og 12:00-15:00
Sommertid: 09:00-11:00 og 12:00-14:30 (15. mai til 15. september)
Mediehenvendelser: Mattilsynets pressevakt (kl. 08.00 - 22.00, ikke SMS. Etter arbeidstid og i helger besvares i utgangspunktet kun hastesaker.)
Tel:469 12 910pressevakt@mattilsynet.noBilder

Om oss
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.

Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Fugleinfluensa påvist i et kommersielt fjørfehold i Nordland4.9.2025 20:17:29 CEST | Pressemelding
Det ble 4. september påvist høypatogen fugleinfluensa hos en eggprodusent i Hadsel kommune i Nordland. Risiko for smitte til mennesker vurderes av Folkehelseinstituttet som svært lav. Det er et pågående utbrudd av fugleinfluensa hos ville fugler i Troms og Nordland.
Første påvisning av blåtunge for sesongen5.8.2025 10:58:43 CEST | Pressemelding
Det er påvist blåtunge (serotype 3) på en ku i et storfeanlegg i Sandefjord kommune i Vestfold. Dette er første påvisning av nysmitte for sesongen 2025. Viruset ble påvist som ledd i kjøp og salg av livdyr. Blåtunge smitter ikke til mennesker, hverken via dyr eller mat.
Alvorlig ILA-situasjon i Vesterålen2.7.2025 13:59:34 CEST | Pressemelding
Siden 12. mai har det blitt påvist fem tilfeller av Infeksiøs lakseanemi (ILA) i Vesterålen. For å begrense videre smittespredning og oppdage eventuelle nye tilfeller av ILA, oppretter Mattilsynet totalt fire restriksjonssoner i dette området. Ved de to siste tilfellene blir området som overvåkes større enn vanlig.
Intensivert kontroll av ulovlige stoffer i importert sjømat25.6.2025 10:28:40 CEST | Pressemelding
Mattilsynet og Havforskningsinstituttet gjennomfører årlig flere kontroller av sjømat. I 2024 fant vi tre tilfeller av ulovlige legemidler i importert sjømat. To av funnene var av stoffet malakittgrønt som er helseskadelig og det andre stoffet var et antibiotika. Nivåene var lave, men basert på funnene vil vi ta flere analyser av disse stoffene i 2025.
Vaksinér kaninene dine mot kaningulsott21.5.2025 15:02:18 CEST | Pressemelding
Mattilsynet anbefaler kanineiere å vaksinere dyrene sine mot kaningulsott (RHD). Den alvorlige virussykdommen er den siste tiden påvist flere steder i Sør-Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom