Konflikt i Norwegian på grunn av basenedleggelser
9.10.2024 11:00:06 CEST | Parat | Pressemelding
Piloter og kabinansatte i Norwegian er sinte og protesterer mot selskapets nedleggelse av baser i Stavanger og Trondheim. Leder for Norwegian Pilot Union (NPU) Alf Hansen og leder i Norwegian kabin Rene-Charles Gustavsen sier Norwegian-ledelsen legger ned uten reell dialog med ansatte.
Ledelsen i Norwegian vil legge ned basene i Stavanger og Trondheim for å spare penger. Det er omtrent 250 ansatte på disse basene som blir berørt og som må vurdere sin egen fremtid i selskapet.
– For mange vil det være snakk om å måtte flytte til Oslo. Spørsmålet er om hele familien er klar for å flytte og hvilke konsekvenser det vil få. Noen får med seg partner og barn, mens i andre tilfeller må våre kolleger i Stavanger og Trondheim finne annet arbeid, eller delvis flytte fra familien, sier Rene-Charles Gustavsen.
Frustrasjon, sinne og oppgitthet
Ledelsen i Norwegian har koblet nedleggelse av basene mot tariffavtalene og lovet de tillitsvalgte å ikke legge ned basene om alle ansatte sier seg villig til å jobbe 18 dager mer i året, uten ekstra lønn eller annen kompensasjon.
– Dette er helt uakseptabelt kort tid etter at vi har blitt enige med selskapet om nye tariffavtaler for kabin- og pilot ansatte. Vi opplever at selskapet har bestemt seg for nedleggelse og ikke ønsker reell dialog. Nå vil de legge ned basene og samtidig legge skylden på oss tillitsvalgte. Problemet er at vi heller ikke får dokumentasjon, kun påstander og noe vi oppfatter som omkamp om lønn og arbeidstid, sier Alf Hansen.
Pilotlederen sier kabinforeningen og pilotforeningen har fått utarbeidet kostnadsoversikt og forslag til besparelser som langt på vei møter selskapets krav, men uten at det har blitt realitetsbehandlet. Frustrasjon, sinne og oppgitthet er det som nå sprer seg blant ansatte, sier Hansen.
Gustavsen sier Parats advokater er koblet på saken og mener selskapets håndtering av denne saken er brudd på alle avtaler mellom ansatte og ledelsen. Vi kommer til å forfølge saken juridisk og noen nedleggelse blir det ikke uten kamp, sier han.
Kontakter
Trygve BergslandAnsv. redaktør og leder av kommunikasjonsavdelingen i Parat
Tel:+47 90585639trygve.bergsland@parat.comBilder


Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Parat enige om ny tariffavtale på Stortinget4.9.2026 05:59:13 CEST | Pressemelding
Parat har kommet til enighet med Stortingets administrasjon om en ny tariffavtale etter mekling på overtid. Dermed blir det ikke streik blant Parats medlemmer på Stortinget.
Meklingen på Stortinget fortsetter på overtid4.9.2026 01:10:27 CEST | Pressemelding
Parat og Stortingets administrasjon har ikke kommet til enighet innen meklingsfristen ved midnatt. Partene fortsetter derfor meklingen på overtid.
Mekling for stortingsansatte torsdag3.9.2026 09:40:46 CEST | Pressemelding
Torsdag møtes partene på Stortinget og vil med hjelp fra Riksmekleren forsøke på å bli enige om en ny tariffavtale. Dersom meklingen ikke fører frem innen midnatt vil en rekke av Stortingets funksjoner være omfattet av streik fra fredag.
Ja-flertall på flyavtalen mellom Parat og NHO1.9.2026 09:55:41 CEST | Pressemelding
Etter at Parat og NHO Luftfart kom til enighet på overtid hos Riksmekleren og avverget streik, ble meklingsresultatet sendt ut til uravstemning blant medlemmene. Resultatet viser nå et klart ja-flertall, og tariffavtalen for oppgjøret 2026 er dermed endelig godkjent.
Ja-flertall blant kabinansatte i SAS21.8.2026 10:33:42 CEST | Pressemelding
Et flertall av Parats medlemmer i SAS har stemt ja i den andre uravstemningen. Dermed er lønnsoppgjøret i havn etter en intens og krevende forhandlingsprosess.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom