Priv. til red.: Finlands president besøker Stortinget 15. oktober
9.10.2024 10:57:59 CEST | Stortinget | Pressemelding
Stortingspresident Masud Gharahkhani tar imot Finlands president Alexander Stubb på Løvebakken tirsdag 15. oktober. President Stubb skal også møte medlemmer av utenriks- og forsvarskomitéen.

− Jeg ser fram til å ta imot Finlands nye president, Alexander Stubb, på Stortinget. Finland er en nær og viktig partner. Vi deler interesser og grunnleggende verdier, og er felles allierte i NATO. Jeg ser fram til å høre om president Stubbs visjoner ved starten av hans presidentperiode, sier Masud Gharahkhani.
Sikkerhetspolitikk viktig tema
Etter møtet med stortingspresidenten skal Finlands president treffe utenriks- og forsvarskomitéen.
− Utenriks- og forsvarskomiteen ser fram til å møte president Alexander Stubb til en samtale om saker av felles interesse, herunder sikkerhetspolitiske utfordringer og aktuelle saker som står på den europeiske dagsorden, sier Åsmund Aukrust, nestleder i utenriks- og forsvarskomitéen.
Det er etter invitasjon fra Hans Majestet Kong Harald og Hennes Majestet Dronning Sonja at president Stubb kommer på statsbesøk til Norge 15.-17. oktober. Under statsbesøk er det tradisjon for å legge inn en visitt på Stortinget.
Praktisk informasjon
Journalister og fotografer som ikke er medlemmer av Stortingets presselosje, og som ønsker å overvære besøket, bes vennligst akkreditere seg til presse@stortinget.no innen mandag 14. oktober klokken 12. Oppmøte på Løvebakken senest klokken 12:15 tirsdag 15. oktober.
Fotomuligheter:
12:45: Ankomst Løvebakken
12:50: Oppstart av møtet på stortingspresidentens kontor
13:10: Signering av gjestebok, foto foran flaggene
13:15: Oppstart av møtet med medlemmer av utenriks- og forsvarskomitéen
13:45: Avreise
Kontakt:
Stortingets pressevakt tlf. 920 10 681. (Vennligst ring, ikke send sms.)
E-post: presse@stortinget.no
Om oss
Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.
Følg pressemeldinger fra Stortinget
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stortinget
Utenriks- og forsvarskomiteen besøker øvelsen Cold Response6.3.2026 16:25:06 CET | Pressemelding
Stortingets utenriks- og forsvarskomité besøker øvelsen Cold Response mandag 9. og tirsdag 10. mars
Næringskomiteen til Innlandet6.3.2026 12:57:50 CET | Pressemelding
Stortingets næringskomité skal besøke Innlandet mandag 9. og tirsdag 10. mars.
Kvinners rettsvern hovedtema på FNs kvinnekommisjons sesjon5.3.2026 16:43:12 CET | Pressemelding
Fire stortingsrepresentanter deltar på FNs kvinnekommisjons sesjon i New York 9.-19. mars. Konferansen er verdens viktigste organ for kvinners rettigheter og likestilling.
Priv til red.: Åpen kontrollhøring om Riksrevisjonens undersøkelse av ressursbruk og effektivisering i PST5.3.2026 09:58:41 CET | Pressemelding
Fredag 6. mars holder kontroll- og konstitusjonskomiteen åpen høring om Riksrevisjonens undersøkelse av ressursbruk og effektivisering i PST.
Stortingsbygningen fyller 160 år4.3.2026 13:33:31 CET | Pressemelding
Den 5. mars 1866 møtte Stortinget for første gang i sin egen bygning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom