Elever blir forskere!
7.10.2024 14:25:15 CEST | UiT Norges arktiske universitet | Presseinvitasjon
Realfag- og idrettslever fra Tromsdalen vgs kommer til UiT for å gjennomføre sitt eget forskningsprosjekt tirsdag 8/10 kl. 12–15.

I prosjektet Realfag og idrett får elever fra realfag- og idrettslinja på Tromsdalen videregående skole prøve seg som forskere. Elevene gjennomfører sitt eget forskningsprosjekt, og ser koblingen mellom idrett og realfagene som matematikk, fysikk og kjemi. Formålet er å inspirere flere av elevene til å fordype seg i realfagene på videregående og å gi dem kjennskap til realfags- og teknologistudiene ved UiT.
Elevene får designe sine egne eksperimenter i samarbeid med forskere ved Institutt for matematikk og statistikk og fra Idrettshøgskolen, og får tilgang til ressurser ved universitetet. Dette kobles sammen med det de lærer i klasserommet.
– Prosjektet viser elevene at det de lærer i realfagene på videregående danner grunnlaget for all den spennende forskningen som foregår på universitetet, sier prosjektleder, Tor Olav Berg på UiT.
– Når elevene ser mulighetene innen realfag og teknologi, er det en viktig faktor for motivasjonen og interessen i fagene,
Prosjektet så dagens lys på arrangementet STEM arena, en møteplass for aktører i tromsøregionen som ønsker å øke rekrutteringa til realfag og teknologi.
Her møttes avdelingsleder for realfag på Tromsdalen VGS, Ramin Aminzadeh og kontorsjef på Fakultet for naturvitenskap og teknologi på UiT, Tore Guneriussen. De ville samarbeide for vise elevene på Tromsdalen relevansen av realfagene, og prosjektet Realfag og idrett er resultatet.
Vi trenger flere realister og teknologer i Nord-Norge. Stadig færre unge velger studier og yrker innen realfag og teknologi. Vi må jobbe for å vise de unge mulighetene som finnes innen disse fagene og studie- og karrieremulighetene som finnes i nord.
Tid og sted: Krafthallen ved campus i Breivika i Tromsø kl. 12:00-15:00. Her skal elevene gjøre fysiske tester, inkludert spensthopp og shuttle runs. Det blir mulighet for å intervjue elever og prosjektleder, og ta bilder.
Nøkkelord
Kontakter
Elin GladProsjektlederSeksjon for forskning, utdanning og formidling NT-fak
Tel:+47 77 64 54 84elin.a.glad@uit.noLenker
UiT Norges arktiske universitet
UiT Norges arktiske universitet er et breddeuniversitet med elleve studiesteder over hele Nord-Norge. Vi har 4000 ansatte og 17 000 studenter. Vår visjon er å skape et nasjonalt og internasjonalt kraftsenter for kompetanse, vekst og nyskaping i nordområdene.
Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Arthur vant Forsker Grand Prix med virus-forskning17.9.2026 22:30:30 CEST | Pressemelding
Arthur Kruse Sørensen vant regionfinalen i Forsker Grand Prix med forskningsformidling om å bekjempe antibiotikaresistens - med virus. Han og Arefeh Lotfi, som kom på andre plass, skal til Oslo for nasjonal finale 24. september.
Dette skjer på UIT under forskningsdagene 202610.9.2026 13:55:33 CEST | Pressemelding
Natursti, forskerpub og åpen dag på Nordnorsk vitensenter… Se hvilke spennende ting du kan være med på under årets Forskningsdager ved UiT.
Partnerskap for å utvikle Nord-Norge10.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
UiT Norges arktiske universitet og Nordland fylkeskommune har inngått sin første partnerskapsavtale. Målet er et tettere og mer forpliktende samarbeid om utdanning, kompetanse og regional utvikling.
UiT minnes Kong Harald28.8.2026 09:32:06 CEST | Pressemelding
Minneord fra rektor Dag Rune Olsen ved UiT Norges arktiske universitet ved Kong Haralds bortgang 28. august 2026.
Fornorskningspolitikken: Slik kan et nytt kompetansesenter bli24.8.2026 14:42:03 CEST | Pressemelding
Et nasjonalt kompetansesenter om fornorskingspolitikk og urett bør etableres som en selvstendig stiftelse med tre desentraliserte fagenheter. Det er en av hovedanbefalingene i førsteutkastet til utredningen som UiT nå har lagt fram.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom