Kortsiktig å kutte til fred, forsoning og sivilsamfunn
7.10.2024 12:09:24 CEST | Norsk Folkehjelp | Pressemelding
Et rekordhøyt antall mennesker er rammet av krig og konflikt, og demokrati og menneskerettigheter er under press. – Det er ekstremt kortsiktig at regjeringen kutter i budsjettet for fred og forsoning, menneskerettigheter og sivilsamfunn når krig og urett øker og respekten for folks grunnleggende menneskerettigheter utfordres daglig. En fredligere verden er en garanti for alles sikkerhet, sier Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.

– I den dramatiske verden vi lever i idag er det svært skuffende å se at regjeringen nok en gang ikke prioriterer 1 prosent av BNI til bistand, sier Johansen. En økning i det humanitære budsjettet og støtten til Palestina er helt nødvendig og det er bra regjeringen delvis følger opp sin forpliktelse her. Samtidig kuttes det i støtten til de fleste land, bortsett fra Ukraina og Palestina. Da er det svært uheldig at det igjen er bidrag til flyktningutgifter i Norge som utgjør en av de største posten i bistandsbudsjettet
Kjernefysisk nedrustning er viktigere enn noensinne
Enhver bruk av atomvåpen vil ha uakseptable humanitære konsekvenser, og viktigheten av å spre kunnskap om dette kan ikke overdrives. Likevel står regjeringen på stedet hvil i årets statsbudsjett. Norges rolle som en drivende og utålmodig kraft for balansert kjernefysisk nedrusting må gjenreises. Krigen i Ukraina er en skremmende påminnelse om risikoen verden står overfor.
Kontakter
Kaja HaldorsenSpesialrådgiver kommunikasjon for generalsekretærenNorsk Folkehjelp
Tel:997 22 009Kaja.Haldorsen@npaid.orgBilder

Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Israels bombing av Libanon sprer panikk og driver folk på flukt6.3.2026 15:06:45 CET | Pressemelding
Israel har natt til fredag igjen angrepet forstedene sør i Beirut etter å ha beordret evakuering fra tett befolkede boligområder. Norsk Folkehjelps ansatte og partnere forteller om panikk, flukt og akutte humanitære behov i et Libanon som allerede er hardt rammet av krig og ødeleggelser.
prov. til. red Raymond Johansen kan gi et humanitært perspektiv på krigen i Iran og Midtøsten2.3.2026 11:18:25 CET | Pressemelding
Når store eksplosive våpen brukes i befolkede områder er 90 % av de skadde og drepte sivile.
Norsk Folkehjelp fordømmer angrepene mot Iran – advarer mot farlig eskalering28.2.2026 13:01:36 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp fordømmer USA og Israels militære angrep på Iran og understreker at det er et ulovlig angrep under FN-pakten. Organisasjonen advarer om at situasjonen kan utvikle seg til en bredere regional konflikt med alvorlige konsekvenser for sivile.
Norsk Folkehjelp: New START utløper -en skjebnetime for atomnedrustning3.2.2026 15:03:22 CET | Pressemelding
–Denne avtalen har i over ti år bidratt til gjensidig åpenhet, tillit og kontroll, men nå står vi ved et veiskille hvor mangel på kontroll kan føre verden inn i et nytt, farlig atomkappløp, sier Special Advisor - Nuclear Arms i Norsk Folkehjelp, Therese Nordhus Lien.
Norsk Folkehjelp er svært bekymret for utviklingen i Nordøst-Syria.28.1.2026 13:54:11 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp er svært bekymret for utviklingen i Nordøst-Syria. Til tross for våpenhvilen har kampene pågått, og rapportene om forfølgelse, drap og ødeleggelser øker i antall. Det er kaldt i Syria på vinteren. Vi får rapporter fra våre ansatte om barn som fryser i hjel fordi det ikke finnes husly og varme, sier Generalsekretær i Norsk Folkehjelp Raymond Johansen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom