Blå Kors: – Det er viktig at tiltak for å bekjempe ungdomskriminalitet ikke går på bekostning av gode inkluderingstiltak
Blå Kors mener det er bra at regjeringen vil bevilge 2,8 milliarder kroner til neste års statsbudsjett for å bekjempe kriminalitet, men at dette må støtte opp under eksisterende inkluderingstiltak.

– Det er bra at regjeringen vil mye for bekjempelsen av kriminalitet. Det er en viktig prioritering, men det er viktig at dette ikke skjer på bekostning av allerede gode inkluderings- og forebyggingstiltak, sier Trine Stensen, generalsekretær i Blå Kors.
– Arbeidet mot ungdomskriminalitet må begynne tidlig i barnas liv og samtidig rettes mot foreldrene. Å støtte familier og veilede voksne i foreldreskapet er derfor helt avgjørende, sier Stensen.
Inkludering motvirker utenforskap
Blå Kors driver lavterskel inkluderingstilbud som Blå Kors barnas stasjon for familier med barn i aldersgruppen 0-16 år, med vekt på faglig definerte sårbarhetsfaktorer.
Blå Kors barnas stasjon er et lavterskeltilbud som samler flere tilbud på et sted. Eksempler på tilbud er aktiviteter for endring; som mestringsgrupper for barn alene, for hele familien og for foresatte alene. Her tilbys, individuelle samtaler, og kompetanseøkning for foresatte gjennom kurs og veiledning, og ferie- og fritidsaktiviteter. I tillegg tilbyr stasjonene også utlån av klær og utstyr til fritidsaktiviteter.
– Vi støtter kommunen i å motvirke utenforskap og bryte sosial arv. Vi vil se større økonomiske rammer i statsbudsjettet for å kunne hjelpe flere, ikke færre. Vi er bekymret for at inkluderingstiltakene ikke prioriteres når vi vet at det er der det må starte, sier Stensen.
– En fjerdedel av våre barn kommer fra hjem med flere språk eller hjem der norsk ikke snakkes i det hele tatt. Vi vet at familier kommer til oss for å få et fellesskap med andre, tilby barna sine en meningsfull fritid, få styrket familiesamspillet eller bare for å forstå hvordan systemet i det norske samfunnet fungerer.
Må føle tilhørighet
Ifølge den nasjonale rapporten «barn och unga i kriminella nätverk» fra Sverige, ser vi at barn som er i risikosonen for kriminalitet ofte bor i utsatte områder, eller har venner og pårørende innenfor kriminelle nettverkene. De sosioøkonomiske aspektene, foreldrenes inkludering i samfunnet og opplevd tilhørighet blant venner er avgjørende.
– Vi ser frem til at regjeringen retter oppmerksomheten mot oss og andre viktige lavterskeltilbud i Norge som driver målrettet inkluderingsarbeid. Vi mener at vi gjør en betydelig forskjell, og statsminister Jonas Gahr Støre har en stående invitasjon til å delta i en fritidsaktivitet eller et matlagingskurs for å se hvorfor det å bryte utenforskap er det viktigste forebyggende arbeidet, avslutter Stensen.
Nøkkelord
Kontakter
Katrin SolbakkenKommunikasjons- og markedsdirektør
Tel:90155615katrin.solbakken@blakors.noSondre BjerknesKommunikasjonsrådgiver
Tel:93428199sondre.bjerknes@blakors.noOm Blå Kors
I Blå Kors jobber vi med forebyggende tiltak, spesielt rettet mot barn og unge, samt behandling og oppfølging etter behandling. Rus er en av våre største samfunnsutfordringer og Blå Kors har i over hundre år gjort en viktig innsats i Norge for å hjelpe personer som er direkte eller indirekte rammet.
Blå Kors eier og driver 62 virksomheter fordelt over store deler av Norge. Vi har behandlingsinstitusjoner, poliklinisk virksomhet, arbeid for barn og unge, videregående skoler, gatenære tiltak, boligsentre, lokale stiftelser og foreninger med mer.
Følg pressemeldinger fra Blå Kors
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Blå Kors på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Blå Kors
Tenåringsforeldre bekymret for barnas psykiske helse1.7.2025 10:15:03 CEST | Pressemelding
Halvparten av tenåringsforeldrene er bekymret for barnas psykiske helse, viser en ny undersøkelse fra Blå Kors. Samtidig søker stadig flere ungdommer hjelp for psykiske utfordringer gjennom Blå Kors sin chat-tjeneste.
En av fire barn og unge gruer seg til sommerferien16.6.2025 07:06:00 CEST | Pressemelding
Ferske tall fra Blå Kors viser at nesten en av fire barn og unge gruer seg til ferier. Hovedårsakene er at de ikke har noe å gjøre, noen å være med, dårlig økonomi eller andre utfordringer i familien. Blå Kors oppfordrer voksne til å løfte blikket og bidra til inkludering når de ser et barn stå utenfor fellesskapet.
Ny undersøkelse fra Blå Kors: Halvparten av barn og unge bruker penger i dataspill5.6.2025 12:55:07 CEST | Pressemelding
En ny undersøkelse fra Blå Kors viser en kobling mellom dataspill og økt interesse for pengespill blant barn og unge. Samtidig er det mange barn og som ikke har snakket med foreldrene sine om pengebruk i spill. – Det er helt avgjørende at vi foreldre forstår hva barna faktisk møter i spillverdenen, sier Magnus Eidem avdelingsleder i Blå Kors spilleavhengighet.
Norske tiendeklassinger topper europeisk statistikk: 28 prosent opplever at kokain er lett tilgjengelig30.5.2025 16:30:34 CEST | Pressemelding
Ny europeisk forskningsundersøkelse fra ESPAD viser at 28 prosent av norske tiendeklassinger mener kokain er lett tilgjengelig. Undersøkelsen viser også at 2,3 prosent av norsk ungdom har brukt kokain det siste året, sammenlignet med 1,7 prosent i Europa. Blå Kors er bekymret for utviklingen og etterlyser forebyggende tiltak.
Økende trend: Flere pasienter med kokainavhengighet9.5.2025 12:43:46 CEST | Pressemelding
Nye tall fra Blå Kors viser at bruk av kokain øker blant pasienter i behandling. På bare to år har andelen økt fra 28 prosent i 2022 til 37 prosent i 2024. Samtidig viser en undersøkelse at en av fire unge opplever at kokain er like vanlig som alkohol på fest.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom