Nå koster en landbrukseiendom i Trøndelag i snitt over 3,4 millioner kroner
Nye tall fra SSB viser at gjennomsnittlig kjøpesum for landbrukseiendommer i Trøndelag økte mye i 2023.

I gjennomsnitt kostet en landbrukseiendom i Trøndelag 3 411 000 kroner i 2023. Dette er en økning på 12 prosent sammenlignet med året før. Når man ser hele landet under ett var gjennomsnittlig kjøpesum 3,8 millioner kroner.
– Tallene fra SSB samsvarer godt med hvordan vi opplevde fjoråret. Vi ser at det er jevnt over interesse rundt landbrukseiendommer i vårt område, noe som også gjenspeiles i prisutviklingen, forteller Vidar Rognes, avdelingsleder ved Landkreditt Eiendom i Midt- Norge.
Innenfor familien
Det ble i løpet av fjoråret omsatt 951 landbrukseiendommer i Trøndelag, en nedgang 8,6 prosent fra året før. I overkant av 60 prosent av eiendommene er overdratt innenfor familien.
I tillegg til å være eiendomsmegler har Vidar Rognes landbruksjuss som spesialfelt, og bistår i generasjonsskifter. Han forteller at det er ulike problemstillinger som må diskuteres.
– Det aller viktigste i forbindelse med en gårdsoverdragelse er ærlighet. Det handler om en gård som ofte har vært i familien i flere generasjoner, og om penger. Derfor går man fort rundt grøten. Foreldrene må være tydelige på hva de tenker om driften, det samme må barna, sier Rognes.
Kontakter
Vidar RognesAvdelingsleder Midt-NorgeLandkreditt Eiendom
Tel:902 12 600Mathias YtterdahlKommunikasjonsrådgiverLandkreditt
Tel:95024732mathias.ytterdahl@landkreditt.noBilder


Følg pressemeldinger fra Landkreditt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Landkreditt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Landkreditt
Over 500 nominasjoner til Landbrukets bærekraftpris: – Et tydelig engasjement for framtidens landbruk3.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Landbrukets bærekraftpris 2025 har allerede passert godt over 500 nominerte – og det én uke før fristen går ut. Det er en kraftig økning fra i fjor, da totalt 334 ble nominert.
Så mye vil vi betale for å redde et dyreliv2.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Det går en klar grense for hvor mye eiere vil betale av egen lomme hvis kjæledyret blir sykt eller skadet, viser ny undersøkelse. Men noen casher gjerne ut alt de kan makte.
Kunderush gir historisk god vekst13.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Gode priser og fornøyde kunder har gitt Landkreditt historisk god vekst første halvår. Resultatet bekrefter at selvstendige aktører fortsatt kan hevde seg sterkt i et marked preget av oppkjøp og sammenslåinger.
Jakter på årets mest inspirerende matprodusent4.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
For tredje år på rad deler Felleskjøpet og Landkreditt ut Landbrukets bærekraftpris. Prisen skal løfte fram bønder som går foran med konkrete tiltak for en mer bærekraftig og lønnsom gårdsdrift. Vinneren mottar 100.000 kroner.
Gjør lite for å unngå skraper i lakken1.7.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Norske bilister bryr seg lite om risikoen for riper og bulker når de velger parkeringsplass, viser ny undersøkelse. Men én gruppe er langt mer forsiktige enn gjennomsnittet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom