Regnskap Norge

Krever kraft i kampen mot kriminalitet

Del

- NRK avslørte svindelsaken mot Brønnøysundregistrene, men et forslag fra Næringsdepartementet holder ikke i kampen mot utspekulerte svindlere. Det er behov for kraftigere tiltak i kampen mot økonomisk kriminalitet, sier adm. direktør Rune Aale-Hansen i Regnskap Norge som etterlyser et hendelsesbasert register.

Mann ser i kamera
– Vi savner hvordan tiltak effektivt kan gjennomføres, slik at det faktisk bidrar til å hindre at uvedkommende personer illegitimt skaffer seg kontroll over selskaper, sier Rune-Aale- Hansen i Regnskap Norge. CF Wesenberg/Kolonihaven

NRK omtalte i august saken om Kristina Eriksen fra Stavanger. En samordnet registermelding med en forfalsket generalforsamlingsprotokoll til Brønnøysundregistrene, var alt som skulle til da regnskapsføreren mistet kontroll over sitt private aksjeselskap.  Brønnøysundregistrene foretar kun formalkontroll, uten å sjekke om opplysningene som sendes inn er riktige.  

Ikke sikkert nok

– Nærings- og fiskeridepartementets foreslår nå oppdatert regelverk for Enhetsregisteret og Foretaksregisteret.  Bekymringen vår er at man ikke har hatt et sterkt nok søkelys på regler og tiltak som forhindrer svindel og økonomisk kriminalitet, sier adm. direktør Rune Aale-Hansen i Regnskap Norge.  

– Vi savner hvordan tiltak effektivt kan gjennomføres, slik at det faktisk bidrar til å hindre at uvedkommende personer illegitimt skaffer seg kontroll over selskaper. Vi etterlyser blant annet en vurdering av hvordan underretningen skal skje ved innmeldte endringer i styre eller daglig leder, og hvor raskt Brønnøysundregistrene skal sende ut underretningen. Departementet bør videre se på om det skal stilles krav om digital signatur av endringsmeldingen også fra utgående styremedlemmer/daglig leder. Et slikt krav vil være et sikkerhetstiltak, mener Aale-Hansen. 

Avdekker store feil

Tidligere i år ble det avdekket at fem selskaper har levert identiske årsregnskaper og handlet på kreditt uten å gjøre opp for seg. Selskapene har erstattet flere års tidligere innsendte regnskaper til Brønnøysundregistrene, med nye fiktive og falske regnskaper. Dermed har de gitt inntrykk av å være mer økonomisk solide enn realiteten var. 

 – Når det avdekkes vesentlige feil i et allerede fastsatt årsregnskap skal det rettes, enten i neste årsregnskap eller ved å utarbeide og sende inn nytt korrigert årsregnskap, alt etter omstendighetene. Når det innsendes korrigerte regnskaper for flere år tilbake er det imidlertid all grunn til at varsellampene bør komme på. Svindlerne er stadig mer kreative. Derfor er det viktig at Brønnøysundregistrene forsterker sin oppfølging for å minske risikoen for at plattformen blir misbrukt av kriminelle, sier Aale-Hansen.

Behov for strammere kontrollmekanismer 

– Det er synd at denne svindelen har klart å komme gjennom hos Brønnøysundregistrene. Vi er i dialog med registrene for å gi innspill til hva som kan gjøres for å avdekke at de utnyttes til svindel og misbruk. Her tror vi mye kan gjøres med kontrollmekanismer i dataløsningene, basert på identifiserte risikoer, modus og avvik.– Når det kommer inn flere identiske og korrigerte regnskaper for flere år, bør det f.eks. være en systemalgoritme som plukker opp saken for nærmere kontroll, sier Aale-Hansen. I tillegg bør det også være synligere info til brukeren hvis regnskapet er korrigert. Vi regner med at Brønnøysundregistrene allerede er i gang med å iverksette tiltak for å ivareta at noe lignende ikke skjer igjen, sier Regnskap Norge-sjefen.  

Kontakter

Bilder

Mann ser i kamera
– Vi savner hvordan tiltak effektivt kan gjennomføres, slik at det faktisk bidrar til å hindre at uvedkommende personer illegitimt skaffer seg kontroll over selskaper, sier Rune-Aale- Hansen i Regnskap Norge
CF Wesenberg/Kolonihaven
Last ned bilde

Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge

Statsbudsjettet 2026: Uten ambisjoner for redusert byråkrati15.10.2025 11:08:45 CEST | Pressemelding

Regjeringen er opptatt av å øke produktivitet både i offentlig og privat sektor, men fremmer ingen nye ambisjoner om å forenkle næringslivets administrative byrder. – Den siste stortingsperioden har myndighetenes mål vært å redusere næringslivets byrder med 11 milliarder kroner. Dette er første budsjett for den nye stortingsperioden, og det er dessverre tomt for nye ambisjoner, sier Rune Aale-Hansen adm. direktør Regnskap Norge.

Regnskap Norge: Advarer mot nye skatter og avgifter etter «innfallsmetoden»29.9.2025 07:21:08 CEST | Pressemelding

– Det er god grunn til å anta at forhandlingene om statsbudsjettet blir krevende, og faren er da stor for at det vedtas skatte- og avgiftsendringer som ingen er forberedt på. Næringslivet kan ikke, som i forrige periode, utsettes for nye plutselige skatter og avgifter, helt uten konsekvensutredning. Mer enn noen gang trenger vi forutsigbarhet og godt funderte beslutninger, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye