Xpeng har rundet 10 år og solgt 3000 biler i Norge: Fremtiden skal erobres med banebrytende teknologi
13.9.2024 12:42:38 CEST | XPENG Norge | Pressemelding
Xpeng markerte nylig sitt 10-årsjubileum med imponerende resultater, både i Norge og globalt. Ambisjonene er tydelige: Xpeng ønsker ikke bare å utvikle innovative elektriske biler, men også å forme fremtidens kjøreopplevelse ved hjelp av KI-drevet teknologi.

Xpeng Norge-sjef Claes Persson er stolt over hvor langt selskapet har kommet i det norske markedet, og ser optimistisk på fremtiden:
– Salgstallene for 2023 viser at nordmenn virkelig har fått øynene opp for Xpeng. Vi har nå solgt totalt mer enn 3000 biler, og vårt flaggskip XPENG G9 har blitt en publikumsfavoritt og bestselger i sitt segment (ifølge tall fra OFV). Den ble også kåret til Folkets Favoritt i den norske Årets Bil-kåringen til Dagbladet/Dinside/Elbil24. Nye XPENG G6 er også nominert til Årets Bil 2024 i Europa, noe som viser den brede anerkjennelsen bilen allerede har rukket å få. Interessen for våre kommende teknologiske innovasjoner er allerede stor, og vi gleder oss til å fortsette å tilby nordmenn neste generasjons elbiler. Xpeng er her for å bli, og kanskje det viktigste – vi tilbyr banebrytende teknologi til priser som gjør den tilgjengelig for alle.
(Bilde av Claes Persson vedlagt. Bildetekst: Xpeng Norge-sjef Claes Persson er stolt over hvor langt selskapet har kommet i det norske markedet,)
Global suksess
På verdensbasis leverte Xpeng over 141.000 elektriske kjøretøy i 2023 – en økning på 14,7 prosent fra 2022. I løpet av første halvår i 2024, har selskapet en salgsøkning på 30,2 prosent i forhold til tilsvarende periode i 2023. Dette illustrerer selskapets økende markedsinnflytelse og evne til å opprettholde høy fart i sin teknologiske utvikling.
– De siste ti årene har ikke bare handlet om Xpengs første tiår, men også om Kinas reise mot smart kjøring. Vi utvikler all vår teknologi for smartkjøring internt, med målet om å skape brukervennlige og lettkjørte smarte biler for teknologiinteresserte, sier He Xiaopeng, administrerende direktør og styreleder i Xpeng. – Kunstig intelligens er fremtidens største og mest spennende trend.
XPENG-sjefen har en klar plan for global vekst og tar sikte på å selge 1 million KI-drevne kjøretøy årlig, hvorav halvparten vil komme fra utenlandske markeder, inkludert Norge.
(Bilde av He Xiaopeng vedlagt. Bildetekst: He Xiaopeng, konsernsjef og styreleder i XPENG.)
En ny æra for kunstig intelligens i biler
Et av de viktigste stegene Xpeng har tatt er lanseringen av sin egen chip, XPENG Turing, som gir tre ganger bedre ytelse enn dagens standard. Denne chipen forbedrer den autonome kjøreopplevelsen vesentlig. Xpeng har også rullet ut sitt avanserte førerassistansesystem, XNGP, i flere byer – et tydelig signal på selskapets fokus på autonom teknologi.
Fremtidens teknologi: KI-sansesystemer, flygende biler og humanoide roboter
Utviklingen av smartkjøring avhenger av stadig mer avanserte sensor- og oppfatningssystemer. For å møte dette behovet har Xpeng lansert AI Hawkeye Visual Solution, et innovativt system som øker bilens evne til å sanse omgivelsene ved hjelp av avanserte kameraer og sensorer. Dette gir en tryggere og mer sømløs kjøreopplevelse. XPENG P7+ blir den første modellen med AI Hawkeye Vision Solution, som lanseres i fjerde kvartal 2024. Modellen vil inntil videre kun være tilgjengelig for det kinesiske markedet.
Men Xpeng stopper ikke ved biler. I løpet av fjerde kvartal vil det også bli mulig å forhåndsbestille deres flyvende bilmodell, Land Aircraft Carrier, i Kina. I tillegg lanserer de andre generasjon av sin humanoide robot, PXi5, på XPENG Tech Day i oktober.
(Bilde av PXi5 vedlagt. Bildetekst: 2. generasjon av XPENGs humanoide» robot: PXi5)
Kontakter
Knut Arne MarcussenPR ManagerXPENG MOTORS (NORWAY) AS
Tel:92041422knut.marcussen@xiaopeng.comBilder
Om XPENG
XPENG er et globalt selskap for smarte elektriske kjøretøy grunnlagt i 2014 i Guangzhou, Kina, og utvikler rene, intuitive og kreative mobilitetsløsninger. Med bransjeledende forskning og utviklingsfasiliteter bringer XPENG kjøretøy med overlegen sikkerhet, elektrisk effektivitet og ytelse på veien til markeder over hele verden. Selskapet jobber kontinuerlig med å fremme sine kjerneteknologier, inkludert autonom kjøring, SEPA 2.0 og imponerende infotainment-systemer i biler. XPENG har hovedkontor i Guangzhou og Amsterdam, med flere kontorer i Beijing, Shanghai og Silicon Valley.
Følg pressemeldinger fra XPENG Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra XPENG Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra XPENG Norge
XPENG lanserer nytt luksus-flaggskip: G9L setter fysisk KI i førersetet12.10.2026 13:27:21 CEST | Pressemelding
Med priser fra 749.900 kroner byr nye XPENG G9L på seks eller sju seter, opptil 553 km rekkevidde, 540 kW maksimal ladeeffekt og hengervekt på to tonn. Samtidig introduserer den en rekke nye komfortfunksjoner der kunstig intelligens tilpasser bilen til menneskene om bord.
Store KI-nyheter fra Xpeng på Paris Motor Show5.10.2026 12:46:39 CEST | Pressemelding
XPENG lanserer XPENG G9L, selskapets neste generasjons KI-flaggskip, og viser frem satsingen på fysisk KI under Paris Motor Show 12.–18. oktober 2026.
XPENG innfører momsgaranti1.10.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Fra 2027 forventes det at momsen på elbiler vil øke med 37.500 kroner. Nå garanterer XPENG å betale den ekstra momsen på biler som bestilles i oktober og november, men leveres etter årsskiftet.
XPENG G9L får norgespremiere på Oslo Motorshow16.9.2026 10:32:13 CEST | Pressemelding
XPENG går «all in» når Oslo Motorshow åpner dørene 23. oktober. Den nye XPENG G9L får norgespremiere, samtidig som den flyvende bilen Land Aircraft Carrier og den humanoide roboten IRON vises for første gang på norsk jord.
Rekord på rekord for XPENG i Norge1.9.2026 13:20:30 CEST | Pressemelding
Xpeng Motors Norway har i dag lagt frem regnskapstallene for 2025, som viser nesten doblet omsetning og et solid overskudd. Samtidig har merket inntatt en 6. plass blant de mest registrerte bilmerkene i Norge hittil i år, ifølge Opplysningsrådet for veitrafikken, og flere nye modeller vil snart bli introdusert.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom


