- Ikke vent med allergimedisinen!
Pollensesongen er i gang, og mange starter for sent med allergimedisinen. Det kan gi unødvendige plager, mener farmasøyt i Apotek 1.

- Pollensesongen kommer gjerne brått på folk. Det kan være snø på bakken som gjør at man ikke tenker at pollensesongen er i gang. Men i stedet for å se etter tegn i naturen, råder vi folk til å følge med på pollenvarselet, og ikke komme i gang for sent med allergimedisinen, sier farmasøyt Maren Hoff i Apotek 1.
For å få god effekt av allergimedisinen, bør medisineringen starte tidlig - aller helst 1-2 uker før sesongen starter. Hoff oppfordrer også folk til å fortsette behandlingen helt til sesongen er over.
- Man bør ikke hoppe over medisineringen om det regner eller er lavere spredning i noen dager. Da kan allergireaksjonene fort blusse opp igjen, sier farmasøyten.
Bør også behandle lokalt
De fleste allergiske reaksjoner gjelder tett og rennende nese, kløende øyne, nysing, trøtthet og slapphet. Det finnes allergimedisiner som brukes lokalt i øyne eller nese, og tabletter som virker på flere symptomer.
- Er man plaget med allergi bør man ta kontakt med legen sin for å få riktig behandling, sier Hoff.
Legemidler går ut på dato
Det kan lønne seg å sjekke datostemplingen på pakningen for å se om du kan bruke allergimedisiner du har liggende hjemme.
- Øyedråper er holdbare i fire uker etter åpning, og nesespray har også begrenset holdbarhet etter åpning. Dersom legemidler har gått ut på dato har de begrenset effekt, sier farmasøyten.
8 RÅD TIL DEG SOM ER ALLERGISK MOT POLLEN
1. Følg med på pollenvarselet. Pent vær gir ofte høy spredning av pollen.
2. Ved kjent allergi bør du starte med allergimedisiner 1-2 uker før sesongen starter.
3. Hold deg mest mulig innendørs når pollenutslippet til plantene er størst.
4. Hold vinduer og dører lukket. Fest gjerne pollennett foran åpne vinduer.
5. Unngå å tørke klesvasken utendørs.
6. Unngå røyk.
7. Unngå plenklipping hvis du har gressallergi.
8. Pollen fester seg til slimhinner, hud, hår og klær i løpet av dagen, så bruk briller/solbriller, skyll nese og øyne med saltvann og dusj før du legger deg.
Kilde: Apotek 1
Nøkkelord
Kontakter
Alle mediehenvendelserPressevakt
presse@apotek1.noBilder

Vår kunnskap - din trygghet
Apotek 1 er landets største apotekkjede. Vi har i dag over 460 apotek spredt over hele landet og er også Norges største nettapotek.
Kjernen for vår virksomhet er kompetanse og kvalitet. Vår ambisjon er å leve opp til vårt slagord ”Vår kunnskap- din trygghet”, i alle våre kundemøter. Apotek 1 sine kunnskapsrike medarbeidere skal gjennom sin rådgivning og oppfølging skape bedre helse og økt velvære for våre kunder.
Våre verdier er at vi skal være pålitelige og engasjerte medarbeidere, som viser respekt og diskresjon i vårt arbeid. Vi i Apotek 1 ønsker å være en viktig faktor i helsetjenesten. Hos oss skal kundene få inspirasjon og bli motivert til å ta vare på egen helse. Vi skal være blide, imøtekommende og gi god service.
Følg pressemeldinger fra Apotek 1
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Apotek 1 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Apotek 1
Apotek 1 er Årets kjede 202414.3.2025 11:26:48 CET | Pressemelding
Apotek 1 gikk av med seieren som Årets Kjede 2024, kåret av Norsk Retail Hub. I løpet av et år har de hatt nesten 30 millioner kundemøter. – Dette er et resultat av et lagspill hvor de 5000 ansatte har stått på for å levere en bedre helsehverdag til folk, sier administrerende direktør Øyvind Winther.
Apotek 1 kåret til bransjens beste innen bærekraft12.3.2025 18:44:32 CET | Pressemelding
Norges største apotekkjede gikk i dag av som vinner med seieren i kåringen fra Sustainable Brand Index.
Spår smittetopp for influensa rundt vinterferien – ikke for sent å ta vaksinen23.1.2025 13:00:00 CET | Pressemelding
FHI forventer at hovedtyngden av sesongens influensautbrudd blir rundt vinterferien, i februar og mars. Det er fortsatt ikke for sent å ta vaksinen og det er enkelt å stikke innom et apotek for å sette den.
Fra Komplett til Apotek 115.1.2025 07:10:00 CET | Pressemelding
Etter å ha bygget opp Apotek 1 Gruppen gjennom over 20 år, til å bli den ledende apotekkjeden i landet med nærmere 500 apotek og 20 milliarder kroner i omsetning, har Øyvind Winther bestemt at han ønsker å fratre stillingen ved utgangen av 2025.
Rekordmange nordmenn tar influensavaksine28.10.2024 07:48:43 CET | Pressemelding
Apotek 1 har en sterk økning i antall influensavaksiner som er satt i år. Fra september til nå har det blitt satt 67 prosent flere vaksiner sammenlignet med fjoråret.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom