Heder til Nils (81) som er regnskapsfører på heltid
Nils Røed fra Sylling har rundet 80 år, men gir ikke slipp på regnskapskontoret han driver med kona. I går kveld ble han hedret av alle landets regnskapsførere for å ha løftet kvaliteten i regnskapsbransjen.

Det var under en tilstelning i av Regnskap Norge, bransjeforeningen for statsautoriserte regnskapsførere, liungen Nils Røed ble tildelt foreningens hederstegn. Den tildeles personer som har utført fortjenstfull innsats for regnskapsføreryrket eller for foreningen.
På imponerende vis er 81-åringen i full vigør som statsautorisert revisor og leder av regnskapskontoret han driver med sin to år yngre kone, Ragnhild. Ytterst i Lier, i Sylling nær bredden av Tyrifjorden, holder ekteparet orden på tallene for en rekke kunder.
Rørt vinner
Men det er hans store engasjement for kvalitet i bransjen som resulterte i hederstegnet. Ved siden av jobben i sitt eget foretak, har Nils gjennomført nesten 300 kontroller av regnskapsforetak som en av de betrodde kvalitetskontrollørene i Regnskap Norge.
Han har også veiledet nærmere 100 regnskapsforetak som har trengt bistand til å oppfylle kravene i regnskapsførerloven og god regnskapsføringsskikk.
Det er bakgrunnen for at Nils betegnes som regnskapsbransjens gentleman, en kunnskapsrik fyr som deler av sin kompetanse og sine erfaringer for å kunne hjelpe andre.
– Tusen takk, dette kom helt overraskende. Jeg brenner for kvalitet og kvalitetskontroll, men jeg brenner også for veiledningstjenesten, sier Nils som i går formiddag var på en av sine flere kvalitetskontroller denne høsten.
Kontakter
Bjørn Haakon NilsenSeniorrådgiver kommunikasjonRegnskap Norge
Tel:90627321bjorn.haakon.nilsen@regnskapnorge.noLene N. SundalskleivSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:47314948lene@regnskapnorge.noFølg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Endelig – pliktig EHF: Vil redusere næringslivets kostnader med flere milliarder kroner1.7.2025 14:53:23 CEST | Pressemelding
Regjeringen har i dag foreslått å innføre såkalt pliktig e-faktura. Regjeringen anslår at dette vil bidra til å redusere administrative byrder for næringslivet med 9,7 milliarder kroner. – Dette er en merkedag! Regnskap Norge har i lenger tid tatt til orde for en slik løsning. Dette er et viktig bidrag i arbeidet med å redusere administrative kostnader for næringslivet. I tillegg vil dette være nyttig i arbeidet med å bekjempe økonomisk kriminalitet gjennom økt sporbarhet av transaksjoner, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Slakter forslag om utsettelse av betaling på formuesskatt1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
I går utløp høringsfristen for regjeringens forslag til ordning for utsatt betaling av formuesskatt for personlige skattytere med virksomhetsformue. – Dette er et dårlig forslag. Den foreslåtte ordningen er ikke regningssvarende og løser ikke de underliggende problemene med formuesskatt på arbeidende kapital. Når regjeringen i tillegg foreslår en svært høy rente som del av en løsning, vitner det om liten forståelse for næringslivets utfordringer, sier Rune Aale-Hansen adm. direktør i Regnskap Norge.
Kvinner dominerer regnskapsbransjen - tjener litt mer enn menn24.6.2025 08:50:45 CEST | Pressemelding
Det er reell likelønn i regnskapsbransjen, viser tall fra Regnskap Norge. I arbeidslivet ellers utgjør kvinners lønn i snitt 88,2 prosent av menns lønn, ifølge dagens tall fra SSB. – Snittlønnen til kvinner er faktisk litt høyere enn for menn i regnskapsbransjen. I tillegg ser vi at kvinner har hatt sterkere lønnsvekst enn menn, og at stadig flere kvinner inntar topplederstillingene, sier Rune Aale-Hansen, administrerende direktør i Regnskap Norge.
Legger ned «vaktbikkja» Regelrådet: – Må være et rent arbeidsuhell17.6.2025 13:20:06 CEST | Pressemelding
I forliket om revidert statsbudsjett mellom Ap, SV og Sp ligger det som målsetting å legge ned Regelrådet . – Dette er oppsiktsvekkende og må være et arbeidsuhell av de tre partiene. Det er bred tverrpolitisk enighet om å behov for å redusere administrative byrder for næringslivet. Regelrådet har en viktig rolle som vaktbikkje med å passe på at utredningsinstruksen etterleves og på den måten også bidra til å vurdere og synliggjøre administrative konsekvenser, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Stortinget strammer opp bruk av offentlige sanksjoner: Styrker bedriftenes rettssikkerhet16.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
En 16-dobling av lovregler de siste 20 årene har gitt staten mulighet til å ilegge bedrifter overtredelsesgebyrer. – Næringslivsledere føler seg rettsløse. De får ikke vite hvordan beløpet er fastsatt og mulighet til å forsvare seg er begrenset. Regnskap Norge har bedt Stortinget ta dette på alvor. Nå blir vi hørt, sier adm.dir. Rune Aale-Hansen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom