Universal Music Norge

New Jordal Swingers legger ut på avskjedsturné

Del

New Jordal Swingers har gjennom flere ti-år vært en institusjon i norsk musikkliv. 

Nå markerer bandet sine 50 år med avskjedsturné og konserter høsten 2024. Samtidig lanserer Universal "NJS Beste! 50 år med rock’n’roll", en ny spilleliste der alle bandets album for første gang er godt representert.

NJS debuterte i 1974 med albumet Hold On! og fikk samtidig sin første radiohit med "Nut Rocker", men ganske tidlig ble bandet selvforsynt med originalmateriale hovedsakelig skrevet av pianist og vokalist Eigil Berg.

Titler som "Railroad Man", "Turn On To The Music", "Helpless Girl", "Free And Easy", "Tornerose" og "Før lyset brenner ned" befestet bandets posisjon, og på 70- og 80-tallet tronet NJS øverst både på popularitetsavstemninger, radiolister og salgslister.

NJS fortsatte å levere hits også utover på 2000-tallet med titler som "Speilet", "Belfast cowboy" og "Så fin du er". Alle disse sangene er selvsagt med på den nye Universal-samlingen.

Bandets legendariske versjon av selveste "River Deep, Mountain High" er blant flere høydepunkter vi får gjenhør med, og vi får selvsagt også gjenhør med bandets største streaming-suksess, "God gammal rock and roll", som for lengst har passert millionen.

Eigil Berg forteller i fjorårets kritikerroste bok "I musikkens tjeneste" også historien om NJS fra innsiden, dette bandet som har passert 4.000 konserter og en halv million solgte med 20 platetroféer.

Det var NJS som åpnet Oslo Konserthus, Grieghallen i Bergen og Drammenshallen, bandet toppet Europatoppen med "Mama’s Got The Blues" og deres "Rock Machine" ble kåret til Tidenes Norsktoppmelodi hele 24 år etter utgivelsen.

Kultfilmen "1958" fikk sin musikk og tittellåt levert fra NJS, og legendariske gitarister som Svein Finjarn og Bjørn Kristiansen har begge mange års fartstid i bandet. 

I 2015 fikk NJS en melding fra Jackson, Tennessee der de var innlemmet i Rockabilly Hall of Fame for lang og tro tjeneste i rocken navn, og NJS kan da også vise til samspill flere ganger med rockens viktigste stilskapere som Chuck Berry, James Burton, Scotty Moore og D.J. Fontana.

Eigil Berg har sammen med trommeslager John Kolloen vært til stede i NJS opp gjennom alle 50 årene, og de legger nå ut på bandets avskjedsturné sammen med Svein Finjarn, Ole Marius Melhuus, Anders Sinnes og full blåserrekke.

Det var Casino Steel som uttalte de bevingede ord om at: "det finnes utkantstrøk i Norge som bare kongen og New Jordal Swingers har besøkt", og det er nok en medvirkende årsak til at dette bandet har vært det lengstlevende operative bandet innen rock’n’roll her hjemme.

På spillelisten "NJS 50 Beste! 50 år med rock’n’roll" hører vi beviset på nettopp det!

 

Turnéliste:

Tirsdag 17. september, Kolben Kulturhus, Kolbotn

Fredag 20. september, Trivselhagen, Sandane

Lørdag 21. september, Førdehuset, Førde

Onsdag 25. september, Sentrum Scene., Oslo

Torsdag 26. september, Parkteateret, Moss’

Fredag 27. september, Ullensaker Kulturhus, Jessheim

Lørdag 28. september, Olavshallen, Trondheim

Onsdag 2. oktober, Ibsenhuset, Skien

Torsdag 3. oktober, Kilden Konserthus, Kr. Sand

Fredag 4. oktober, Fiskepiren. Stavanger

Lørdag 5. oktober, Festiviteten Konserthus, Haugesund

Tirsdag 8. oktober, Ole Bull Teater, Bergen

Fredag 11. oktober, Nøtterøy Kulturhus

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Om oss

Universal Music AS er verdens, og Norges, største musikkselskap og representerer blant annet artister som Astrid S, The Weeknd, Alessandra, Ramón, Olivia Rodrigo, Post Malone, Ariana Grande, Dagny, Marstein, Shawn Mendes, The Beatles, Odd Nordstoga, Taylor Swift, The Rolling Stones m.fl.

Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge

lille Caesar og Tyr slår seg sammen på årets Valentinslåt13.2.2025 10:00:00 CET | Pressemelding

lille Caesar, en av Norges mest fremadstormende artister, er på vei til å gjøre 2025 til sitt store år. Etter å ha sluppet singelen Gått for langt den 24. januar, følger han raskt opp med en ny singel, Trenger min love. Han har fått med seg rap-fenomenet Tyr, som har på kort tid blitt kjent for sitt lyriske talent og sin unike tilnærming til hip-hop. Tyrs medvirkning gir en ekstra dimensjon til lille Caesars musikk. lille Caesar forteller: «Det er lett å falle tilbake på noen du egentlig ikke har godt av. Det er komfortabelt å bli der man er, i stedet for å være ensom. Trenger min love handler om nettopp dette, og om å lukke boken for godt.» Lille Caesar har med hits som Hva om jeg slutta å bry meg og Brenner, ikke bare toppet spillelister, men også fylt konsertlokaler. I 2024 solgte han ut to konserter på Parkteatret, og hans kommende konsert på Rockefeller 27. mars vil sette standarden for hva man kan forvente av liveopplevelser videre. Med en P3 Gull-nominasjon og en stadig voksende

Drømmecollab mellom Ella Marie og elektronikaduoen Lemaitre13.2.2025 10:00:00 CET | Pressemelding

I sommer tok Ella Marie et saftig oppgjør med løgnaktige politikere med sin diss-track Gii Gielista (“hvem lyver”). Nå har låten fått ny drakt gjennom elektronikaduoen Lemaitres remix. Samarbeidet ble først initiert av P3, og låten ble fremført på årets P3 gull, til stor entusiasme fra artist og bransjekollegaer. Gutta i Lemaitre har jobbet sammen i en årrekke, og fikk for alvor sitt store gjennombrudd med låten Closer i 2015. Siden den gang har de spilt konserter verden over, og fått et solid renommé i den elektroniske verden. Ella Marie er en samisk artist og aktivist fra Tana i Finnmark. Gjennom syv år som frontfigur i bandet ISÁK, har hun blitt hyllet for sin energiske scenepersonlighet og lidenskapelige formidling av joik. Hun lanserte sin solokarriere og debuterte med låten Sániid våren 2024. Hun fikk sitt nasjonale gjennombrudd i 2018, da hun gikk av med seieren i Stjernekamp på NRK, og har siden brukt plattformen sin til å kjempe for samiske rettigheter. Hun har gjennom en årel

Ny musikk fra Lady Gaga, Rema, Jordan Davis, Elton John & Brandi Carlile samt Lola Young til Øyafestivalen!7.2.2025 10:05:10 CET | Pressemelding

Elton John og Brandi Carlile slipper albumet Who Believes In Angels? Pop-legenden utgir tolkning av norsk rap låt! Bjella hyller Benyoub Lola Young har på kort tid imponert med to sterke album, My Mind Wanders and Sometimes Leaves Completely (2023) og This Wasn’t Meant for You Anyway (2024). Sistnevnte inneholder hennes kjempehit “Messy”, som har nådd førsteplass på listene i flere land de siste ukene. Torsdag 7. august besøker hun Tøyenparken og Norge for første gang når hun entrer scenen under årets Øyafestival. Siden gjennombruddet i Brasil har Anitta blitt den ledende artisten for en ny generasjon av latinamerikansk musikk. Hennes første singel i 2022, “Boy’s Don’t Cry”, ble den største solodebuten av en brasiliansk artist i historien på Spotify Global Chart, og hun slo sin tidligere rekord ved å nå førsteplassen på iTunes i 19 land. Albumet Versions of Me, fra april 2022, ble utgitt på spansk, engelsk og portugisisk, og har rekorden for flest streams i en uke for en brasiliansk ar

Bjella hyller Benyoub7.2.2025 09:28:23 CET | Pressemelding

Det er ikke så langt fra spredt bosetting i Øvre-Ål til tett blokkliv på Ellingsrud. Stein Torleif Bjella covrer i episode syv av HGVM, den populære sangen Spor i snøen av rapartist Jonas Benyuob. Mye av sangen er som før. Men den har bytta navn til Spor i snø. Teksten er som den var, bare gjort om til halling, fra ellingsrudmål. Stein Torleif Bjella forteller: - Det som særleg treff meg med musikken til Jonas, er dei gjennomgåande blåe tonene i sangane hans. Bluesmusikk handlar ikkje berre om tristesse og einsemd, men fyrst og fremst om korleis ein skal takle akkurat dei kjenslene. Derfor er det alltid godt å høyre på Jonas. For meg handlar teksten Spor i snøen om at ein må reise, flykte, ta farvel, overleva, laga sitt eige, gjera ustø flåte til stø båt. For å få låta til, måtte eg i delar av sangen prøve meg på rap, som var både utfordrande og moro. Forhåpentlegvis syns Jonas det vart gode og tydelege spor i snø. Hør Spor i snø HER

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye