NAF: - Skremmende sårbart
10.9.2024 11:18:25 CEST | NAF | Pressemelding
Tirsdag morgen er en rekke veistrekninger i Sør-Norge stengt på grunn av flom eller ras. – Det er skremmende å se hvor sårbart veinettet er, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.

Både riks- og fylkesveier på Østlandet og i Trøndelag er stengt på grunn av flom og skred, en uke etter at regnvær satte to av hovedveiene mellom øst og vest i landet ute av spill.
– Dette viser hvor på etterskudd vi er med å sikre veinettet. Flom og skred stenger veier og sperrer lokalsamfunn inne. Det haster å trappe opp arbeidet med å sikre veiene mot de stadig større påkjenningene fra et klima i endring, sier Handagard.
Klimasikring av veiene må prioriteres, mener NAF. I Nasjonal transportplan er det ingen øremerket ordning til sikringstiltak for strekninger som er spesielt utsatt ved ekstremvær.
– Vi etterlyser en helhetlig satsning på klimasikring. Fordi konsekvensene blir så store når flom og skred lammer veinettet. Derfor bør sikring av veinettet mot nedbør og klimaendringer ses under ett. Både riks- og fylkesveier må settes i stand til å stå imot oftere og kraftigere nedbør, sier Handagard.
Kostet 1,2 milliarder etter «Hans»
Etter ekstremværet «Hans» i august 2023, kostet det 1,2 milliarder kroner å utbedre riks- og fylkesveier som ble rammet. Manglende sikring mot ekstremvær har store kostnader, påpeker NAF.
– Vi kan ikke ha det slik at vi bruker en milliard i året på opprydding eller at halve landet isoleres hver gang det regner kraftig. Gang på gang har forskere advart om at ekstremvær og økt nedbør vil ramme oftere og kraftigere enn før. Det haster nå med å trappe opp innsatsen, sier Handagard.
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Kan bli elbil-smell etter nyttår - Penger å tjene før nyttår7.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fra nyttår halveres momsfordelen for elbiler. Flere populære elbiler kan bli nær 40 000 kroner dyrere bare på grunn av moms. – Er du på biljakt, bør du sjekke pris og leveringstid nå, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Bilistene betalte 1,4 milliarder mer i bompenger2.9.2026 12:31:46 CEST | Pressemelding
Bilistene betalte rekordmye i bompenger i 2025, hele 16,8 milliarder kroner. Det er 1,4 milliarder mer enn året før. Samtidig økte bompengeselskapenes gjeld til 77,8 milliarder kroner. – Dette er spinnville tall, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Prishopp på drivstoff: – Like dyrt som i mars1.9.2026 12:51:59 CEST | Pressemelding
Dieselprisen nærmer seg 30 kroner literen flere steder i landet etter nattens prishopp. Nå er drivstoffprisene tilbake på nivået som fikk Stortinget til å kutte avgiftene i mars. – Prispresset er langt fra over, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Flatt batteri stopper flest bilister – også i sommervarmen25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Startproblemer og flate batterier er ikke bare et vinterproblem, viser ferske tall fra NAF Veihjelp. - Tallene viser også at elbilene er overrepresentert på punktering, sier Nils Sødal i NAF.
Drivstoffprisene øker: NAF frykter prissjokk i september20.8.2026 09:38:34 CEST | Pressemelding
Bensin og diesel var dyrere i juli enn i juni, til tross for avgiftskutt. NAF advarer om at forbrukerne kan få prissjokk når avgiftene kommer tilbake 1.september.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom