Gutar med høgare nivå av miljøgifter kom seinare i pubertet
9.9.2024 11:10:54 CEST | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding
Forskarar ved Universitetet i Bergen, Haukeland universitetssjukehus og Folkehelseinstituttet har undersøkt samanhengar mellom nivå av miljøgifter i blodet og pubertetsutvikling hjå 300 gutar i Bergen. Resultata viste at dei med høgare nivå av miljøgifter kom seinare i pubertet.

Gruppa miljøgifter som blei analysert, kalla per- og poly- fluoralkyl stoff (PFAS), består av kjemikaliar som blir brukte i kvardagsprodukt som klede, kosmetikk og matemballasje. Mange av desse stoffa blir brotne ned svært sakte, og hopar seg opp i naturen og i menneske. Nesten alle menneske på jorda har PFAS i blodet, med mat og drikkevatn som dei største eksponeringskjeldene.
PFAS har hormonforstyrrande eigenskapar, men få studiar har sett på samanhengar mellom PFAS-nivå og pubertetsutvikling, særleg hjå gutar.
PFAS-nivå blei målt hjå born i alderen 6-16 år som ein del av Vekststudien i Bergen 2 frå 2016. I tillegg til miljøgifter, undersøkte forskarane ulike markørar for pubertet, inkludert ultralydmålt testikkelvolum, testosteronnivå og gradering av kjønnshår.
Resultata frå studien viste at dei med høgare PFAS-nivå hadde mindre testikkelvolum og lågare testosteronnivå samanlikna med sine jamnaldrande.
Sjølv om det er publisert få liknande studiar tidlegare, er funna i tråd med det ein har sett i dyrestudiar.
– Vi sit på unike data, og er dei første som har brukt ultralyd når ein undersøker samanhengen mellom PFAS-nivå og pubertet hjå menneske. Korleis PFAS kan forstyrre hormonbalansen og pubertetsutvikling er framleis uklårt.
– Vi treng meir forskning for å forklare desse mekanismane» seier Ingvild Halsør Forthun, doktorgradsstipendiat ved Klinisk institutt 2, UiB.
Vidare vil forskningsgruppa undersøke PFAS-nivå og pubertetsdata frå jentene i Vekststudien i Bergen 2.
Forskningsartikkelen er tilgjengeleg her: https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.est.4c06062?fbclid=IwY2xjawFLf...
Nøkkelord
Kontakter
Ingvild Halsør ForthunPhD-kandidatKlinisk institutt 2, Universitetet i Bergen
Tel:91346635ingvild.halsor.forthun@helse-bergen.noFølg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
UiB får fornyet mandat som verdens havuniversitet8.6.2026 11:45:33 CEST | Pressemelding
Siden 2018 har Universitetet i Bergen (UiB) vært utpekt som knutepunkt for FNs arbeid med bærekraftsmål 14, Livet i havet. UiB har vært utpekt i tre perioder. Nå har FN kunngjort at dette mandatet forlenges ut 2030.
Holbergprisen overrakt til professor Lyndal Roper4.6.2026 15:16:00 CEST | Pressemelding
(Bergen, 5. juni 2025) Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland overrakte i dag Holbergprisen til den australsk-britiske historikeren Lyndal Roper.
Forskningspris til prosjekt om medienes dekning av terror3.6.2026 18:45:00 CEST | Pressemelding
(Bergen, 3. juni. 2026) Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun kunngjorde i dag at vinneren av Holbergprisen i skolen 2026 er Alva Lohne Pahle, med sitt prosjekt om hvordan mediene former vår forståelse av terror.
Ekspertliste fra UiB: Pride og skeives liv3.6.2026 15:31:20 CEST | Pressemelding
UiB har en rekke eksperter som kan kommentere på Pride, skeive rettigheter og skeiv historie.
Ekspertliste fra UiB: Skolefravær1.6.2026 10:50:40 CEST | Pressemelding
Utdanningsdirektoratet legger frem i en ny nasjonal plan som for hvordan skolefraværet skal reduseres. UiB har ekspertkilder som har forsket på elevers fravær, og som kan si noe om årsaker og virkninger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom