Forskningsdagene i Bergen åpner 15. september
10.9.2026 14:01:31 CEST | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding
Forskningsdagene i Bergen inviterer til en tidagers forskningsfest med over to hundre forskere og nærmere ti tusen publikummere. Festivalen åpner med Forsker Grand Prix – en formidlingskonkurranse for unge forskere.

Alle arrangementene er gratis. Årets høydepunkter er:
Forsker Grand Prix
Vi åpner årets festival med Forsker Grand Prix Bergen der vi igjen skal kåre Bergens beste forskningsformidler!
Ti ph.d.-kandidater står på scenen denne kvelden og de har kun fire minutter til å formidle forskningen sin foran publikum og dommere. De to beste går videre til nasjonal finale i Oslo 25. september.
Tid og sted: Tirsdag 15. september kl. 19.00 i Mimes Brønn, Høgskulen på Vestlandet
Gå til denne siden for mer informasjon
Ti om Tillit
Vi inviterer til Kunnskapspub der ti ulike stemmer fra næringsliv, forskningsmiljø, samfunnsliv og frivilligheten som deler sine perspektiver på tillit.
Hør hva tillit betyr for dem, hvordan de arbeider med å bygge tillit i samfunnet, og hvorfor dette arbeidet er viktigere enn noen gang.
Tid og sted: Onsdag 16. september kl. 19.00, Bergen Street Food
Les mer: https://www.forskningsdagenebergen.com/bergen/andre-arrangementer-2/
Studenter for en dag
Torsdag 17. og fredag 18. september inviterer vi videregående elever til oss, de de blant annet får høre om de ville biers forsikringsselskap, Byenes rolle i klimaomstilling, hvordan overleve månenatten og hvordan man oppfører seg på sosiale medier.
1200 elever kommer fra Bergen og omegnskommunene til Høgskulen på Vestlandet og til Egget på Studentsenteret på Forskningsdagene UNG.
Les mer: https://www.forskningsdagenebergen.com/bergen/forskningsdagene-ung-2026/
Forskningstorg på Festplassen
Fredag 18. september har inviterert 1400 6.-7. klassinger fra skoler i Bergen og omegn til skoledag på Festplassen. Her vil nærmere 150 forskere og studenter være i sving på 24 forskningsstasjoner.
Lørdag 19. september er det duket for forskningsfest for alle, og opplevelsene står i kø når publikum får være forsker for en dag. Små og store får oppleve, prøve, eksperimentere, se og høre på det som skjer i forsknings- og utdanningsmiljøet i Bergen.
Tid og sted: lørdag 19. september kl. 11-16, Festplassen
Les mer: https://www.forskningsdagenebergen.com/bergen/forskningstorget-2026/
Researcher´s Night: Verdens beste arbeidsliv – for hvem?
Når 700 000 mennesker står utenfor jobb og utdanning, i tillegg til over en million pensjonister. Hvordan kan et av verdens beste arbeidsliv være utilgjengelig for så mange unge – og har vi råd til det?
Tid og sted: 25. september kl. 19.00, Kulturhuset, Vaskerelven
Les mer: https://www.forskningsdagenebergen.com/bergen/researchers-night-2026/
En natt på VilVite
Fredag 25. september avslutter vi festivalen med en kveld for studenter på VilVite. Her blir det både forskningsstasjoner, panelsamtale og mulighet til å oppleve utstillingen.
Les mer: https://www.forskningsdagenebergen.com/bergen/researchers-night-2026/
Andre programposter
Under festivalen er det også en rekke andre arrangementer. Se hele programmet her
Om Forskningsdagene
- Er en årlig nasjonal forskningsfestival i regi av Forskningsrådet. Målsetningen er blant annet å skape begeistring og forståelse for forskning, samt formidle hva forskningen og dens resultater betyr for oss i vårt daglige liv.
- I Bergen er Forskningsdagene et samarbeid mellom UiB, HVL, NHH, NLA, Havforskningsinstituttet, NORCE, Helse Bergen, Vid og Vil vite.
- Er en viktig arena for å vise frem forskning og innovasjon til folk, og rekruttere unge til forskningsrelaterte yrker.
- Festivalen varer i 10 dager.
- Over 3000 barn og unge deltar, og over 5000 publikummere forventes å komme på arrangementene i Bergen.
Kontakter
Silje Vik PedersenLeder for Forskningsdagene i Bergen
Tel:980 11 700silje.pedersen@uib.noFølg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Fortidens gåter utforskes under Holbergdebatten10.9.2026 07:50:00 CEST | Pressemelding
(Bergen, 10. september 2026) Hvorfor er spørsmål om menneskehetens fjerneste fortid så kontroversielle, og kan nye oppdagelser tvinge oss til å revurdere det vi tror vi vet om sivilisasjoners opprinnelse?
Eksperter fra UiB: Pisa-undersøkelsen8.9.2026 15:14:37 CEST | Pressemelding
Universitetet i Bergen har eksperter som kan uttale seg om resultatene fra den siste Pisa-undersøkelsen.
Sparebankstiftelsen med milliongave til forskningsprosjekt på finansrett ved Det juridiske fakultet25.8.2026 12:37:15 CEST | Pressemelding
Sparebankstiftelsen Sparebanken Norge, Vest har bevilget 19,8 millioner kroner til et nytt finansrettslig forskningsprosjekt ved Det juridiske fakultet, UiB. Prosjektet har som mål å få mer kunnskap om hvordan EU-retten påvirker norsk banknæring.
Island og folkeavstemming om EU25.8.2026 11:20:55 CEST | Pressemelding
Island holder en folkeavstemning 29. august 2026 om landet skal gjenoppta forhandlingene om medlemskap i EU. Hva kan dette ha å si for Norge?
Eksperter fra UiB: Krigen i Ukraina18.8.2026 14:40:22 CEST | Pressemelding
Universitetet i Bergen har en rekke eksperter som kan uttale seg om Russlands angrepskrig mot Ukraina.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom