Årets tilskudd til avisene blir klart i oktober
Medietilsynet er godt i gang med behandling av årets søknader til produksjonstilskudd for nyhets- og aktualitetsmedier, og tar sikte på tildeling i midten av oktober. De nye forskriftsendringene gjelder fra årets tildeling.

I år har Medietilsynet fått søknader om produksjonstilskudd fra 174 aviser, av disse er 16 nye søkere. Medietilsynet sender ut vedtak til de som får avslag på søknaden etter hvert som saken er ferdigbehandlet. Foreløpig har halvparten av de nye søkerne fått vedtak om avslag.
– Medietilsynet tar sikte på å tildele årets produksjonstilskudd 16. oktober, forteller avdelingsdirektør Hanne Sekkelsten i Medietilsynet.
Svalbardposten likestilles med nordnorske medier
Økt tilskudd til Svalbard og prisvekst-regulering av støttetak, er blant endringene Kultur- og likestillingsdepartementet har gjort i forskriften for produksjonstilskudd til nyhets- og aktualitetsmedier, som gjelder fra årets tildeling.
Aviser på Svalbard blir nå likestilt med nordnorske aviser, noe som betyr at de får dobbelt grunntilskudd. Endringen får betydning for Svalbardposten. Videre blir det ikke lenger et krav at avisene må komme ut på papir for å få støtte.
– Svalbardposten har de samme driftsforutsetninger som nordnorske medier, og disse endringene er derfor både fornuftige og riktige. Det er også på tide at kravet om papiravis fjernes, slik at dette ikke blir et hinder for digital utvikling, sier Sekkelsten.
Andre endringer i forskriften
Departementet har i tillegg vedtatt å justere det øvre taket for tilskudd til nasjonale nummer-to-medier fra 40 til 45 millioner kroner på grunn av prisveksten. Taket for nasjonale nisjemedier justeres fra 15 til 17 millioner kroner. Departementet har også gjort prisjusteringer i reglene for avkorting av tilskudd.
For å sikre at tilskuddsmottakere har redaktører som følger god presseskikk, er det gjort en endring i forskriften om hvilke krav som skal stilles til redaktøren. Det følger av den nye bestemmelsen at redaktøren må ha sluttet seg til «allment aksepterte presseetiske standarder», som fremgår av Redaktørplakaten og Vær Varsom-plakaten.
Videre gjøres noen endringer som hovedsakelig er av teknisk karakter, blant annet for å tilpasse regelverket etter endringene som ble gjort i fylkesinndelinger i 2024.
Nøkkelord
Kontakter
Bengt-Eigil RuudkommunikasjonsrådgiverKommunikasjon og rådgivning
Tel:+4790667828bengt-eigil.ruud@medietilsynet.noHanne Nistad Sekkelstendirektør for juridisk og regulatorisk avdeling
Tel:48076123hanne.sekkelsten@medietilsynet.noOm Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder barn og unge i bruk av digitale medier, fører tilsyn med aldersgrenser for film, forvalter støtteordninger, fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kultur- og likestillingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Medietilsynet støtter økt aldersgrense og alderskontroll i sosiale medier7.7.2025 10:02:42 CEST | Pressemelding
Medietilsynet støtter regjeringens lovforslag om å øke aldersgrensen for sosiale medier til 15 år og å innføre en reell alderskontroll i disse tjenestene. – Vi vet at mange barn og unge eksponeres for skadelig påvirkning i sosiale medier, og derfor trengs det risikoreduserende tiltak, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
19 nominasjoner til Ibelin-prisen7.7.2025 07:50:00 CEST | Pressemelding
Fristen for å nominere kandidater til den første Ibelin-prisen – årets rollemodell innen gaming – er gått ut. 19 unge forbilder er nominert, og nå starter juryen sitt arbeid mot prisutdelingen i høst.
Medietilsynet får nytt tilsyns-ansvar når lov om digitale tjenester innføres i Norge2.7.2025 16:30:32 CEST | Pressemelding
Medietilsynet får ansvar for flere viktige tilsynsområder gjennom den nye loven om digitale tjenester, som regjeringen nå har sendt på høring. – At EUs forordning om digitale tjenester (DSA) nå blir innført i Norge, er et viktig skritt mot et tryggere internett, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
Rekord-låge annonseinntekter for norske aviser i fjor27.6.2025 06:50:00 CEST | Pressemelding
Annonseinntektene til norske aviser var på eit historisk lågt nivå i 2024, viser ein ny rapport frå Medietilsynet. Sett under eitt blei fjoråret nok eit svakt driftsøkonomisk år for avisene, sjølv om lønnsemda var noko betre enn året før.
TV 2 oppfylte alle krav som kommersiell allmennkringkastar i 202426.6.2025 06:50:01 CEST | Pressemelding
TV 2 løyste oppdraget som kommersiell allmennkringkastar i 2024 i tråd med krava, viser tilsynsrapporten frå Medietilsynet. Dette er det første året med den nye femårige avtalen mellom TV 2 og staten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom