Vil bygge 1000 kvadratmeter idrettshall på taket
4.9.2024 12:52:29 CEST | OBOS | Pressemelding
OBOS skal ruste opp hovedkontoret på Hammersborg i Oslo sentrum. Sentralt i planen er å bygge en stor flerbrukshall for barn og ungdommer på toppen av taket.

OBOS flytter neste år til Ulven i Oslo hvor byggingen av Construction City er i full gang. De gamle kontorbyggene på Hammersborg torg, vegg i vegg med Regjeringskvartalet, skal pusses opp og leies ut.
Og på toppen av det lave bygget mellom høyhusene planlegges det å bygge en flerbrukshall med tribune og garderobeanlegg. Hallen skal brukes til aktiviteter som basketball, volleyball og annen idrett og trening.
Fleksibel hall
Flerbrukshallen er planlagt med aktivitetsflate på 20 ganger 32 meter. Denne hallstørrelsen gir rom for en fullverdig basketballbane. Hallen kan også deles inn i mindre sone som for eksempel tre vanlige gymsaler til bruk for skoleklasser i området.
Anlegget skal bli fleksibelt slik at skoler og idrettslag i sentrumsbydelene kan tilby barn og ungdommer et langt bedre aktivitetstilbud enn i dag i nærmiljøet.
Ungdom mangler tilbud
– Det er stor mangel på gode idrettsanlegg i sentrum. Dette er etterlengtet og vil styrke tilbudet til barn og ungdommer betraktelig. Den politiske ledelsen i byen har vist stor interesse for å få til dette, og vi tar dem med på ordet. Går det som vi ønsker, kan byggingen av den nye hallen starte allerede neste år, sier Adrian Finvold, utviklingssjef i OBOS Eiendom.
Det er i dag stor underdekning av idrettsanlegg i Oslo, og det står aller verst til i sentrumsbydelene.
I kommunens egen behovsplan for idrett og friluftsliv går det fram at rundt 2300 barn og ungdommer må dele på hver idrettsflate i indre by. Best tilbud er det sør i Oslo hvor det er rundt 1200 unge for hver idrettsbane eller hall. Byggingen av nye flerbrukshaller er derfor prioritert høyt i kommunens plan.
Dette har det sittende byrådet forpliktet seg til å følge opp. I den politiske «Hammersborgerklæringen» sier byrådet at kommunen må ta et krafttak slik at byen får flere nye flerbrukshaller og andre anlegg for organiserte og uorganiserte aktiviteter.
Åpner opp mot parken
I tillegg til å bygge flerbrukshall, vil OBOS fjerne deler av lavbygget mellom høyblokkene slik at det blir fri passasje mellom Hammersborg torg og Kristparken – som den siste tiden er rustet opp betydelig. En ny gangvei mellom de to kontorblokkene, vil gjøre parken langt mer tilgjengelig enn i dag.
– Tilgjengeligheten til Kristparken vil bli mye bedre når vi åpner opp slik at man kan gå rett inn i parken fra torget. Dette vil fremstå som en utvidelse av parken og er et grep som vil være veldig positivt for nærmiljøet og andre som ferdes i byen. Dette er et grep som bidrar til å løfte hele området, sier Finvold.
Nøkkelord
Kontakter
Adrian FinvoldUtviklingssjef, OBOS Eiendom
Tel:99364764adrian.finvold@obos.noThomas SkjennaldKommunikasjonsdirektør
Tel:926 86 100thomas.skjennald@obos.noOm OBOS
OBOS BBL er en medlemsorganisasjon med over 600 000 medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig og forvaltet disse på en trygg måte.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
OBOS blir ny hovedsponsor for Eliteserien3.3.2026 12:57:48 CET | Pressemelding
OBOS blir ny hovedpartner for Eliteserien i fotball. Avtalen som sparkes i gang nå gir OBOS mulighet til å satse mer på fotballaktiviteter for barn og ungdommer i hele landet.
OBOS-prisene steg i februar2.3.2026 10:56:13 CET | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo steg med 1,7 prosent fra januar til februar. På landsbasis gikk prisene opp med 2,3 prosent.
OBOS selger kjøpesenter27.2.2026 13:05:24 CET | Pressemelding
Alti Tasta i Stavanger selges til LL Sørco. – Vi er glade for å ha funnet en løsning, så kan vi i OBOS bruke midlene på nye utviklingsprosjekter, sier Nils Morten Bøhler i OBOS Eiendom.
Vedvarende nedgang i nyboligmarkedet gir resultatfall13.2.2026 10:46:55 CET | Pressemelding
OBOS fikk et resultat før skatt på 372 millioner kroner i 2025. Dette er en tilbakegang på 1,3 milliarder sammenlignet med 2024. Resultatfallet skyldes i hovedsak svake resultater innen boligutvikling og engangseffekter i 2024.
OBOS-banken vokser videre5.2.2026 15:11:03 CET | Pressemelding
OBOS-banken hadde 1.084 millioner kroner i netto inntekter og 651 millioner kroner i resultat før skatt for 2025. To milepæler på tampen av året gir banken optimisme for veien videre.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom