Presseinvitasjon: Teknologene gir veggmaleri til byen
3.9.2024 09:08:44 CEST | Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening | Pressemelding
Tekna Oslo avdeling feirer 150 år ved å gi en gave til Oslo by, nemlig et veggmaleri i Forskningsparken på Blindern. Vi inviterer til å se det ferdige veggmaleriet malt av den anerkjente britiske kunstneren Xenz.

Hvordan går en gatekunstkunstner frem når han står foran lerretet sitt, en 36 kvadratmeter stor vegg? Hvordan velger man motivet og hvordan overfører man det til en enorm vegg? Kunstneren, Xens, vil svare på dette i en samtale med James Finucane, som er Oslo Street Arts kunstneriske leder.
Program 6. september i Forskningsparken, Gaustadalléen 21, Oslo:
16.00-16.30 Besøk utstillingen og se veggmaleriet
16.30-17.30 Sofasamtale med Xenz og James
Om kunstneren: Xenz (Graeme Brusby, f. 1974) er en erfaren og anerkjent kunstner som startet sin karriere innen graffiti i en alder av 14 år i Hull, England. Over tid har han dyrket en unik og eksperimentell stil, ved å bruke spraybokser for å skape sine fantasirike landskap, som er blitt utstilt over hele verden. Han har samarbeidet med anerkjente kunstnere som Banksy og Inkie.
Utstilling av spraybokser
Den originale sprayboksen var en norsk oppfinnelse, som ble oppfunnet av Erik Rotheim i 1926. Denne nye oppfinnelsen åpnet opp for en helt ny kunsttradisjon, nemlig graffiti og gatekunst. Oslo Street Art har sammen med Norges teknisk-naturvitenskapelige museum og en privat samler satt sammen en utstilling med gamle spraybokser fra ulike tiår som kan besøkes i Forskningsparken under arrangementet.
Nøkkelord
Kontakter
Tom DalbakSpesialrådgiver
Tel:93 25 95 21tom.dalbak@tekna.noBilder

Følg pressemeldinger fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Lønnsutvikling 2025: – Moderat vekst10.2.2026 09:21:02 CET | Pressemelding
Lønnsutviklingen for Teknas medlemmer var relativt moderat, viser Teknas lønnsstatistikk for 2025. I privat sektor var veksten i gjennomsnittslønnen på 4,4 prosent. I kommunal sektor var veksten også på 4,4 prosent. I statlig sektor var veksten på 3,7 prosent.
Marte Ramborg blir ny generalsekretær i Tekna5.1.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
- Vi ønsket en generalsekretær med toppledererfaring, forretningsforståelse og en empatisk lederstil, sier Elisabet Haugsbø, president i Tekna.
Populær teknologikonkurranse fyller 25 år i Norge: 8200 barn bygger fremtidens løsninger i FIRST LEGO League20.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Med 544 norske lag påmeldt til høstens turneringer, fortsetter FIRST LEGO League å være en viktig arena for å skape realfagsglede blant barn og unge. Gjennom praktisk erfaring med naturfaglige tema, er håpet å styrke interessen for realfag og inspirere flere til å på sikt velge en utdanning innen teknologi og vitenskap.
Tekna fornøyd med teknologisatsing15.10.2025 12:47:22 CEST | Pressemelding
Tekna jubler over satsing på forskning og teknologi i statsbudsjettet, men savner tiltak for rekruttering til realfagene.
Tekna etterlyser større grep for å redde Oslofjorden15.10.2025 10:29:04 CEST | Pressemelding
Tekna er skuffet over at regjeringen ikke tar større ansvar for å få på plass gode renseanlegg som fjerner nitrogen og fosfor fra avløpsvannet. Det haster med effektive tiltak for å rense fjorden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom