Eventyrlig sesongåpning for Nasjonalballetten
Eventyrballetten om Askepott åpner ballettsesongen 24–25, med premiere på Hovedscenen 30. august.

Nasjonalballetten henter fram en publikumskjær familieforestilling når ballettsesongen i Operaen offisielt settes i gang denne uka.
– Ballettsesongen 24–25 er preget av de store fortellingene. sier ballettsjef Ingrid Lorentzen. – Askepott er en av dem – en ballett spekket med vakker dans, humor og stor musikk, og som har frydet både store og små gjennom årenes løp. For mange har denne forestillingen vært deres aller første møte med ballett.
Tre sterke danserlag
Fortellingen er kjent for mange: I sentrum står drømmeren Askepott, som plages av stesøstrene sine, men er modig nok til å stå opp mot dem, og som drar på ball og forelsker seg hodestups i prinsen.
Tre solistpar alternerer i hovedrollene. Grete Sofie Borud Nybakken, Daniela Cabrera og Julie Petanova danser alle tittelrollen som Askepott, mens Ricardo Castellanos, Alex Cuadros Joglar og Josh Nagaoka danser rollen som Prinsen. Petanova og Nagaoka debuterer begge i sine første hovedroller, og er blant danserne som er rekruttert til Nasjonalballetten fra Nasjonalballetten UNG.
Nasjonalballettens versjon er signert britiske Ben Stevenson, og danses i balletthus i mange land. På scenen står Nasjonalballettens dansere sammen med elever fra Ballettskolen, og fra orkestergraven framfører Operaorkestret Prokofjevs musikk, dirigert av ukrainske Alexei Baklan.
Senere denne høsten venter norgespremieren på George Balanchines Jewels og en ny helaften skapt av Nasjonalballettens huskoreograf Jo Strømgren – men først åpnes ballettsesongen med drømmeren Askepott og en eventyrballett for hele familien.
Nøkkelord
Kontakter
For mer informasjon, intervjuavtaler og anmelderbilletter, vennligst kontakt:
Oda TømteKommunikasjonsrådgiver (ballett)
Tel:+47 97148917oda.tomte@operaen.noLenker
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Ingrid Lorentzen hedret med fransk orden for kunst og litteratur11.12.2025 10:28:06 CET | Pressemelding
Det franske kulturdepartementet har utnevnt ballettsjef Ingrid Lorentzen til ridder av Ordenen for kunst og litteratur, en av Frankrikes høyeste utmerkelser innen kunstfeltet. Hun mottok dekorasjonen under en seremoni i Den franske ambassadørboligen i Oslo i går, 10. desember.
Gjensyn med Alan Lucien Øyens alternative juleforestilling2.12.2025 08:41:41 CET | Pressemelding
Ti år etter urpremieren er suksessregissørens Jingle Horse! — en julespesial tilbake på Scene 2 i Operaen 4. desember.
Flere enn noensinne skal oppleve Nasjonalballettens Nøtteknekkeren27.11.2025 10:46:31 CET | Pressemelding
Adventstiden danses inn når Nasjonalballettens juleeventyr har sesongpremiere 28. november – for fullsatte saler i Oslo og Leipzig.
Gratis visning av Wayne McGregors storverk på OperaVision21.11.2025 08:04:50 CET | Pressemelding
Det var en begivenhet da den verdenskjente koreografen og regissøren la en verdenspremiere til Den Norske Opera & Ballett. Fra 21. november kan publikum verden over se Jocasta’s Line via strømmeplattformen OperaVision.
«Tryllefløyten» blir til stumfilm og tegneserie i Operaen19.11.2025 10:06:05 CET | Pressemelding
Barrie Koskys 1920-talls-tolkning av Mozarts Tryllefløyten har siden premieren i 2012 fortryllet over én million publikummere i 45 byer. Nå kommer den til Norge for første gang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom