Meklingsstart for kabinansatte i SAS
Onsdag starter meklingen for kabinansatte i SAS, med frist for enighet torsdag klokken 24.00. Dersom partene ikke kommer til enighet er det streik fra fredag. leder for SAS Norge kabinforening i Parat, Martinus Røkkum, sier avstanden er stor, men at de jobber for å finne løsninger.

Partene som mekler består av SAS Norge kabinforening i Parat og Fellesforbundet som representerer kabinansatte i LO på den ene siden av bordet. På den andre siden sitter SAS ledelsen og NHO Luftfart. Riksmekleren leder meklingen.
Svært dårlige lønns- og arbeidsvilkår
Røkkum sier det er uenighet om både arbeidsvilkår og lønn.
– Kabinansatte har lange dager på jobb uten mulighet til å forlate flyet, få pauser og lite forutsigbar arbeidstid. Det planlegges for 47,5 arbeidstimer i uka. Ved forsinkelser kan man jobbe opp mot 60 timer. En vanlig arbeidsdag kan være opptil 14 timer, sier han.
Leder for kabinforeningen sier at mange ikke er klar over at arbeidsmiljøloven ikke gjelder for ansatte i luftfarten.
– Vi har fastlønn uten tillegg for å jobbe flere timer. Vi har heller ikke ekstra betalt for å jobbe kveld, netter eller helger. Når arbeidsgiver pålegger oss stadig flere arbeidsoppgaver får vi heller ikke betalt for dette, men får ytterligere redusert tid til å spise eller ta en pause i løpet av en lang arbeidsdag. Slik kan det ikke fortsette, sier Røkkum.
Lønna er den samme i dag som for 12 år siden
Røkkum sier at SAS først i fjor havnet tilbake på tilsvarende lønnsnivå som i 2012.
– Vi har gang på gang gått ned i lønn og jobbet mer for å redde en arbeidsgiver og et selskap i krise. Reelt har vi ikke hatt lønnsvekst siden 2012, mens samfunnet for øvrig, inkludert alle andre flyselskap vi kan sammenligne oss med har opplevd en gradvis lønnsøkning. Nå er lønnsforskjellene dramatisk store, sier han.
Røkkum sier månedslønnen i SAS ligger 15–30 prosent under det for eksempel tilsvarende ansatte i Norwegian har i lønn.
– Denne prosentvise forskjellen utgjør mellom 6.000 til 15.000 lavere månedslønn. Vi ligger så langt bak i lønn at det er kritisk for mange. Det er vanskelig å betjene lån og klare seg økonomisk. Dette må vi få rettet opp, sier han.
Tøffe forhandlinger
Målet er å unngå streik selv om avstanden mellom partene er stor.
– Når vi går inn i en mekling har vi som mål å lykkes og komme til et resultat. Det er derfor vi mekler. Jeg velger å være optimist, men i år er avstanden stor. Forventningene og streikeviljen blant de ansatte er veldig høy. Dette blir tøffe forhandlinger, sier Røkkum.
Kontakter
Trygve BergslandAnsv. redaktør og leder av kommunikasjonsavdelingen i Parat
Tel:+47 90585639trygve.bergsland@parat.comBilder

Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Parat, sammen med YS Stat, bryter lønnsforhandlingene i Skatteetaten20.10.2025 13:13:34 CEST | Pressemelding
YS Stat har fredag brutt de lokale lønnsforhandlingene i Skatteetaten. Bruddet kommer etter at arbeidsgiver ikke ville gi en garanti for at Parat og andre YS-organiserte medlemmer skulle få et like godt lønnsoppgjør som uorganiserte ansatte.
Oljefondet, regjeringen og organisasjonslivet samles for å stake ut Norges klimakurs7.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Hvordan kan Norge bli et lavutslippssamfunn? Under Klimakonferansen 2025 vil blant andre Oljefondet, statssekretær Astrid Hoem og ledende klimaforskere sette søkelyset på alt fra finansiell klimarisiko til personlige forbruksmønstre.
NPL: Trygghet må løftes som en kjerneverdi29.9.2025 14:39:41 CEST | Pressemelding
Politiet mangler kapasitet til å håndtere både daglige oppgaver og nye trusler samtidig. Nå kreves det politisk vilje og reell handlekraft – og tiden er knapp. Det mener Kjetil Ravlo, forbundsleder i Norges Politilederlag i Parat.
Parat får gjennomslag for nytt etterforskningsstudium26.9.2025 09:56:50 CEST | Aktuelt
Politihøgskolen lanserer et nytt årsstudium i etterforskning. Målet er å styrke fagfeltet og åpne for at kandidater med annen akademisk bakgrunn kan bidra til å løse politiets behov for flere etterforskere.
Enighet i meklingen – streik avverget på Stortinget26.8.2025 02:40:28 CEST | Pressemelding
Etter mekling på overtid natt til tirsdag 26. august ble Parat og arbeidsgiver på Stortinget enige om årets lønnsoppgjør. Dermed unngås streik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom