Enighet i meklingen – streik avverget på Stortinget
26.8.2025 02:40:28 CEST | Parat | Pressemelding
Etter mekling på overtid natt til tirsdag 26. august ble Parat og arbeidsgiver på Stortinget enige om årets lønnsoppgjør. Dermed unngås streik.

Meklingen hos Riksmekleren gikk to timer på overtid før partene kom til enighet. For Parat betyr resultatet at de 93 medlemmene organisasjonen har på Stortinget, unngår å bli tatt ut i streik.
Enighet om lønnsprofilen
Parats forhandlingsleder Truls O. Bjørhei spilte en sentral rolle i meklingen som endte i enighet natt til 26. august. Thomas Brun NTB
– Vårt mål var å finne en fordeling av generelle og individuelle midler som sikret alle en lønnsutvikling, samtidig som det var rom for å bruke den lokale lønnspolitikken. Det har vært en tøff mekling, men vi er fornøyde med at vi har funnet en balanse for våre medlemmer på Stortinget som ivaretar begge disse elementene, sier Truls O. Bjørhei, sektoransvarlig i Parat.
Dette innebærer løsningen
Resultatet følger frontfagsrammen på 4,4 prosent. Etter fratrekk for overheng og glidning gir dette en økonomisk ramme til lokal fordeling.
For Parats medlemmer på Stortinget betyr avtalen:
-
Alle får et generelt tillegg på 6.600 kroner pluss 1,1 prosent.
-
Dette utgjør 55 prosent av den totale rammen.
-
De resterende 45 prosentene fordeles i lokale forhandlinger som gjennomføres senere i høst.
-
Virkningstidspunktet for både generelle og individuelle tillegg er 1. mai.
– Vi har svært dyktige tillitsvalgte, og er trygge på at vi får god uttelling også i de lokale forhandlingene, sier Bjørhei.
Videre prosess
Parat opplyser at det vil bli holdt medlemsmøte i nær framtid for å presentere utfallet av meklingen og svare på spørsmål fra medlemmene.
Nøkkelord
Kontakter
Truls BjørheiParat
Tel:45603093Truls.Bjorhei@parat.comFølg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Enighet i meklingen på flyavtalen13.8.2026 09:56:18 CEST | Pressemelding
Parat og NHO Luftfart er kommet til enighet hos Riksmekleren på Flyavtalen. Med det unngås den varslede flystreiken. Avtalen gir et betydelig lønnsløft, bedre tillegg for ubekvem arbeidstid og kompensasjon for utvidede arbeidsoppgaver.
Luftfartsmekling på overtid13.8.2026 00:09:32 CEST | Pressemelding
Fristen gikk ut ved midnatt, men Parat og NHO luftfart er enige om å fortsette meklingen på overtid for medlemmer på flyavtalen. Dersom partene ikke blir enige, går de ansatte ut i streik fra torsdag morgen.
Fare for flystreik: – Mekling på flyavtalen11.8.2026 09:31:16 CEST | Pressemelding
Tirsdag møtes Parat og NHO Luftfart hos Riksmekleren til mekling på flyavtalen. Dersom partene ikke blir enige innen midnatt onsdag, er det streik fra torsdag morgen. Økt kjøpekraft, skiftordninger og tiltak mot høy turnover står øverst på kravlisten.
12 prosent av Parat-medlemmene utsatt for vold og trakassering10.8.2026 11:52:38 CEST | Pressemelding
En ny Fafo-undersøkelse avdekker at hver åttende arbeidstaker i Parat har opplevd vold, trusler eller trakassering på jobb det siste året. Mange oppgir at kolleger eller egne ledere står bak. Funnene presenteres under Arendalsuka tirsdag og vekker sterk bekymring for arbeidsmiljø og trivsel.
Ansatte går på jobb syke for å skåne bedriftens økonomi10.8.2026 09:44:22 CEST | Pressemelding
De har lavere lønn, mer uforutsigbare arbeidsforhold og sliter mer med helsa enn andre yrkesgrupper. Likevel strekker ansatte i private servicebedrifter seg lenger enn flertallet for å gå på jobb når de er syke – spesielt av hensyn til bedriftens økonomi.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom