- Etterlyser fair play i kjøledisken
Sjømatbedriftenes administrerende direktør, Robert Holmøy Eriksson roser de nye kostholdsrådene, men mener det er et paradoks at maten myndighetene vil vi skal spise har dårligere vilkår enn mat de vil vi skal unngå, og etterlyser fair play i kjøledisken.

Helsedirektoratets nye kostholdsråd ble presentert torsdag. Rådene anbefaler blant annet at hver av oss bør spise 300-450g fisk i uken, hvor minimum 200g skal være fra fet fisk som laks, ørret, makrell eller sild. I praksis betyr dette mellom 2 og 3 middager i uken, pluss litt fisk på brødskiven. Det presiseres også fra Helsedirektoratet at produkter som fiskekaker, fiskeboller, fiskegrateng og andre fiskeprodukter med mer enn 50% fisk, kan regnes med i mengdeanbefalingen. I tillegg til fisk kan også skalldyr og annen sjømat gjerne inngå i et sunt og variert kosthold.
På motsatt side ber Helsedirektoratet at vi bør spise mindre rødt kjøtt og minimerer inntaket av bearbeidet kjøtt. Med dette som bakgrunn mener Robert Eriksson at myndighetene må legge til rette for at flere av oss spiser fisk oftere.
- Fisk og annen sjømat er sunne, klimavennlige og ikke minst kjempegode kilder til protein og viktige vitaminer. Paradokset er at myndighetene legger til rette for at du og jeg skal velge mat fra kjøledisken, som myndighetene ikke vil at vi skal spise. Staten subsidierer produksjonen av hamburgere og pølser for at disse skal være konkurransedyktige på pris, samtidig som fisk, sjømat og andre sunne matvarer blir dyrere. Vi vet at kundene i butikken er svært prisbevisst, og kanskje enda mer enn før, og da ser vi at sjømatkonsumet er dalende. En av grunnene til det, er at det ikke er fair play i kjøledisken, sier Robert H. Eriksson.
Som et konkret forslag til hvordan å oppnå mer konkurransedyktige priser på sjømat har Sjømatbedriftene foreslått å kutte merverdiavgift på fisk og sjømat. Flere matvarekjeder har tidligere hatt kampanjer hvor prisen på sjømatprodukter har blitt kuttet tilsvarende momsen, med tilsynelatende stor effekt.
- Å fjerne momsen har effekt. Se for eksempel til da myndighetene besluttet å kutte merverdiavgift på elbiler, som har ført til at Norge er fremst i verden på elbilsalg. Vi har tidligere også sett at matvarekjeder har gjennomført slike kampanjer, har opplevd stor økning i omsetningen av sjømatprodukter. Selv om deler av økningen trolig har med selve kampanjen å gjøre, er det utvilsomt at lavere moms vil føre til økt konsum av sunn, god og norsk sjømat. Sjømatbedriftene jobber derfor videre med å få myndighetene til å fjerne merverdiavgift for fisk og sjømat, slik at det blir et enklere valg for kunder i norske butikker å velge mat som både er sunt for kroppen og sunnere for lommeboken, avslutter Eriksson.
Nøkkelord
Kontakter
Robert Holmøy ErikssonAdministrerende direktør
Tel:+47 73 84 14 00Tel:+47 950 68 797robert@sjomatbedriftene.noOm Sjømatbedriftene
Sjømatbedriftene er en nasjonal, politisk uavhengig næringsorganisasjon som representerer alle ledd i sjømatnæringen fra produksjon til salg. Vårt formål er å utvikle sjønæringene på en samfunnsmessig ansvarlig og miljømessig bærekraftig måte. På samme tid skal vi ivareta medlemmenes interesser – både næringspolitisk, økonomisk, faglig og sosialt.
Følg pressemeldinger fra Sjømatbedriftene
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sjømatbedriftene på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sjømatbedriftene
HAVBRUKSMELINGEN - Sjømatnæringen trenger forutsigbarhet, politisk handekraft - ikke flere utredninger10.4.2025 18:28:19 CEST | Pressemelding
Sjømatbedriftene etterlyser en tydelig politisk ambisjon for hvilken rolle norsk havbruksnæring skal spille som landets viktigste matvareproduserende næring. Regjeringens nye havbruksmelding inneholder flere riktige intensjoner og overordnede prinsipper – men skuffer på det viktigste: konkrete tiltak for vekst, forutsigbarhet og konkurransekraft.
Olav Svendsen mottok Sjømatbedriftenes Ærespris 202527.3.2025 21:16:27 CET | Pressemelding
Under den tradisjonsrike festmiddagen på Sjømatdagene 2025 ble Olav Svendsen fra Bremnes Seashore tildelt Sjømatbedriftenes Ærespris. Prisen er en anerkjennelse av hans enestående bidrag til utviklingen av norsk sjømatnæring og hans innovative arbeid for å fremme norsk laks av høyeste kvalitet.
Høyre kan sikre utdanningstilbudet for havbruk og maritime næringer22.3.2025 15:00:00 CET | Pressemelding
Etter forslag fra Trøndelag Høyre har partiets landsmøte vedtatt å opprettholde undervisning- og visningstillatelsene. Dette er et meget viktig vedtak for å sikre utdanningstilbudet for havbruk og maritime næringer, sier administrerende direktør i Sjømatbedriftene Robert H. Eriksson.
Ros til Høyres landsmøte om fjerning av CO2-avgiften22.3.2025 11:44:05 CET | Pressemelding
Sjømatbedriftenes administrerende direktør, Robert H. Eriksson, roser Høyres Landsmøte for at de nå har gått inn for å fjerne CO2-avgiften for fiskeflåten.
Trafikklysordningen har ikke fungert – havbruksnæringen trenger nye virkemidler18.3.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Trafikklysordningen for havbruksnæringen har ikke levert de ønskede resultatene. Den har verken bidratt til vekst eller en mer bærekraftig utvikling, og det er på høy tid med nye og mer målrettede virkemidler, mener administrerende direktør i Sjømatbedriftene, Robert H. Eriksson.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom