Nye kostråd: 800 gram hver dag – krever endringer
I dag lanserte Helsedirektoratet nye kostråd under Arendalsuka og anbefalingen for frukt, bær og grønnsaker øker til at vi helst bør spise 800 gram om dagen. Folk flest spiser i underkant av tre porsjoner hver dag. OFG mener alle store samfunnsaktører må på banen for å øke forbruket og viser til det store norske Grøntløftet som en del av løsningen.

I det nye kostrådet som omhandler frukt, grønnsaker og bær anbefales det nå å spise minst fem og helst åtte porsjoner hver dag, hvorav en porsjon er definert som 100 gram. Tidligere var anbefalingen minst 500 gram hver dag. Ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen i Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) sier ansvaret ikke ligger på hver enkelt forbruker alene, men at det kreves endringer i matmiljøet for å nå anbefalingen, og dermed også sikre bedre folkehelse.
– I dag spiser nordmenn i snitt kun 2,9 enheter frukt, grønnsaker og bær hver dag. Miljøet rundt oss må tilrettelegges for at vi skal kunne ta de gode valgene. Å spise mye frukt og grønt må oppleves som et reelt og godt valg i hverdagen, sier Sagen og viser til Forbruksundersøkelsen 5 a day Europe som gjennomføres på oppdrag fra OFG hvert år.
Det store norske Grøntløftet – viktig samfunnsaktivitet for å øke forbruket
Det store norske Grøntløftet ble også lansert under Arendalsuka i dag. Dette er en viktig samfunnsaktivitet som har til hensikt å øke nordmenns inntak av frukt, grønnsaker, bær og poteter fram mot 2035.
– Dette er et ambisiøst og forpliktende samarbeid som hele den grønne verdikjeden stiller seg bak. Grøntløftet handler om å skape varige endringer i måten vi produserer, markedsfører og konsumerer frukt og grønt på. Dette innebærer blant annet å gjøre grønnsaker og frukt mer tilgjengelige og fremtredende i butikker og på menyer, samt å sikre at disse produktene er overkommelige i pris, samtidig som de gir en rettferdig avkastning til produsenter og forhandlere, sier Silje Thoresen Tandberg som er leder merkevarebygging i OFG og sitter tett på prosjektet sammen med Stiftelsen Norsk mat.
Frukt, grønnsaker og bær må være tilgjengelig og fremstå som et godt valg både når du handler i butikken, på skolen, på jobb, i barnehagen og når du er på farten.
– Alle store samfunnsaktører må være med å sikre at miljøene rundt oss er tilrettelagt for dette, vi har tro på at det nye kostrådet kan være med å utfordre alle som styrer over disse miljøene, sier Tandberg.
Les mer: Grøntløftet
Nøkkelord
Kontakter
Iselin Bogstrand SagenInnholdsrådgiver ernæring
Tel:954 18 998iselin.sagen@frukt.noSilje Thoresen TandbergLeder merkevarebygging
Tel:901 75 311silje.thoresen.tandberg@frukt.noLenker
Om oss
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
«5 om dagen»-barnehager gir barna mer frukt og grønt29.8.2025 08:11:36 CEST | Pressemelding
Ny undersøkelse fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) viser markant forbedring de siste ni årene.
Dårligere matpakker når barna blir eldre – grønt faller bort og lyst brød tar over20.8.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
En fersk undersøkelse fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) viser tydelige forskjeller i hva barn får med seg i matpakken – avhengig av alder. Mens barneskoleelever (5–12 år) i stor grad får med seg frukt, grønnsaker og grove brødvarer, blir matpakkene både enklere og mindre næringsrike når barna blir tenåringer.
Altfor mange barn får energibar i matpakken – burde vært mer frukt og grønt11.8.2025 10:30:12 CEST | Pressemelding
Én av fire barn i alderen 11–12 år får med seg energibar i skolesekken. Samtidig mangler mange noe av det aller viktigste: frukt og grønnsaker. Over halvparten av elever mellom 11-16 år får ikke med frukt eller bær, og over 70 prosent mangler grønnsaker eller salat.
7 av 10 barnehageansatte rapporterer om klemmeposer i matpakkene8.8.2025 13:44:56 CEST | Pressemelding
En ny undersøkelse viser at 72 % av barnehageansatte sier de ser klemmeposer i barnas matbokser (1). Søte klemmeposer hører ikke hjemme i matboksen, sier ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG).
Ligger an til rekordår for norske epler29.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
De siste fruktprognosene fra Grøntprodusentenes samarbeidsråd (GPS) antyder at det kan høstes rekordmye epler i år. Det lover godt for alle som ønsker å nyte norske epler langt utover høsten – og kanskje helt til påske.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom