Mangler perspektiv om forenklinger - og skatt
Regjeringen har i dag lagt frem «Perspektivmeldingen 2024», og er her opptatt av å legge til rette for et produktivt og innovativt næringsliv. – Det er bra, men vi savner oppmerksomhet om forenkling av administrative byrder for næringslivet. Hittil har myndighetene bare oppnådd en effekt på 3,4 milliarder av målet om 11 milliarder kroner innen utgangen av 2025, sier adm. direktør Rune Aale-Hansen i Regnskap Norge.

Regnskap Norge er enig i at et produktivt og innovativt næringsliv med god konkurranseevne er viktig for verdiskapingen.
– Dette forutsetter blant annet at unødvendige administrative byrder fjernes, og at nye ikke ukritisk innføres, sier Rune Aale-Hansen, administrerende direktør i Regnskap Norge.
Myndighetene har som mål å redusere administrative byrder med 11 milliarder kroner i løpet av stortingsperioden, men rapporterer selv så langt å ha forenklet for kun 3,4 milliarder kroner. Dette er bruttotall og senest 1. juli trådte endringer i arbeidsmiljøloven i kraft som Regnskap Norgevi har beregnet kan koste samfunnet opp mot 250 millioner kroner i nye administrative byrder.
Lagt i en skuff
– I meldingen skriver regjeringen at den vil legge til rette for et produktivt og innovativt næringsliv i hele landet, ved å sørge for gode, bærekraftige og forutsigbare rammevilkår og effektiv ressursbruk. Dette er bra og forhåpentligvis er signal om at det er slutt på overrumplende skatteendringer i form av ekstraordinær arbeidsgiveravgift og skatter med tilbakevirkende kraft, sier Regnskap Norge-direktøren:
– Det er samtidig interessant at meldingen trekker frem Skatteutvalgets innstilling. Den er jo ellers som kjent blitt «lagt i en skuff». De siste to årene har næringslivet fått en kraftig skjerping av skattebyrden i form av både økt formuesskatt og selskapsskatt. Dette har bidratt til mindre forutsigbare rammebetingelser og økte kostnader som særlig rammer små og mellomstore bedrifter. Det samme har den varslede innføringen av henholdsvis «monsterskatten» og en historisk streng utflyttingsskatt.
Bredt skatteforlik
– Derfor er det også interessant når vi i perspektivmeldingen kan lese at «de fleste skatter og avgifter innebærer samfunnsøkonomiske kostnader. Kostnadene oppstår når aktørene tilpasser seg annerledes enn de ville gjort uten offentlig inngripen. Et godt utformet skattesystem vil i minst mulig grad påvirke aktørenes tilpasninger, slik at den samfunnsøkonomiske kostnaden ved skattlegging holdes nede. Brede skattegrunnlag gir mulighet til å ha lave skattesatser». I lys av dette oppfordrer Regnskap Norge myndighetene fremover til å avstå fra overraskende skatteendringer. Realiteten er for øvrig at det er mulighet for å fjerne formuesskatt på arbeidende kapital gjennom skatteveksling, bl.a. med noe økt selskapsskatt og fjerning av skjermingsfradraget på aksjer og andeler. Dette bør fortrinnsvis skjer gjennom et bredt skatteforlik.
Nøkkelord
Kontakter
Lene N. SundalskleivSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:47314948lene@regnskapnorge.noBilder

Regnskap Norge er bransjeforeningen for statsautoriserte regnskapsførere
Regnskapsbransjen har 70 % av norsk næringsliv som sine kunder. Regnskap Norges nær 9 000 medlemmer sitter tett på næringslivet, særlig de små og mellomstore bedriftene (SMB). Det gjør at vi kjenner virksomhetenes utfordringer godt og hva som er viktig for dem.
Regnskap Norge jobber for næringslivets interesser og driver et omfattende kvalitets- og informasjonsarbeid, gir faglig støtte til medlemmene og følger bransjeutviklingen tett.
Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Kvinner dominerer regnskapsbransjen - tjener litt mer enn menn24.6.2025 08:50:45 CEST | Pressemelding
Det er reell likelønn i regnskapsbransjen, viser tall fra Regnskap Norge. I arbeidslivet ellers utgjør kvinners lønn i snitt 88,2 prosent av menns lønn, ifølge dagens tall fra SSB. – Snittlønnen til kvinner er faktisk litt høyere enn for menn i regnskapsbransjen. I tillegg ser vi at kvinner har hatt sterkere lønnsvekst enn menn, og at stadig flere kvinner inntar topplederstillingene, sier Rune Aale-Hansen, administrerende direktør i Regnskap Norge.
Legger ned «vaktbikkja» Regelrådet: – Må være et rent arbeidsuhell17.6.2025 13:20:06 CEST | Pressemelding
I forliket om revidert statsbudsjett mellom Ap, SV og Sp ligger det som målsetting å legge ned Regelrådet . – Dette er oppsiktsvekkende og må være et arbeidsuhell av de tre partiene. Det er bred tverrpolitisk enighet om å behov for å redusere administrative byrder for næringslivet. Regelrådet har en viktig rolle som vaktbikkje med å passe på at utredningsinstruksen etterleves og på den måten også bidra til å vurdere og synliggjøre administrative konsekvenser, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Stortinget strammer opp bruk av offentlige sanksjoner: Styrker bedriftenes rettssikkerhet16.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
En 16-dobling av lovregler de siste 20 årene har gitt staten mulighet til å ilegge bedrifter overtredelsesgebyrer. – Næringslivsledere føler seg rettsløse. De får ikke vite hvordan beløpet er fastsatt og mulighet til å forsvare seg er begrenset. Regnskap Norge har bedt Stortinget ta dette på alvor. Nå blir vi hørt, sier adm.dir. Rune Aale-Hansen.
Millionsatsing på banebrytende forskning i regnskapsbransjen5.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Regnskap Norge deler ut 1,1 millioner kroner til forskning og utvikling i regnskapsbransjen. Norges Handelshøyskole og to andre utdanningsinstitusjoner deler pengepotten. Målet er å se effekten av den teknologiske utviklingen som landets regnskapsførere opplever.
NSRS endrer navn for å støtte en felles frivillig standard for bærekraftsrapportering i Europa15.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
NSRS-styret har besluttet å endre navnet til Nordic Sustainability Reporting for SMEs. Denne endringen erstatter «standard» med «SMEs» for å samsvare med EU-kommisjonens mål om en felles frivillig rapporteringsstandard på bærekraft i hele Europa.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom