Ni personer omkom på norske veger i juli
Julitrafikken på vegene krevde ni menneskeliv. Det er fem færre enn i juni, og tre færre enn i juli i fjor. Det viser foreløpige tall fra Statens vegvesen.

I de sju første månedene av året har 61 personer omkommet i trafikken. På samme tid i fjor var tallet 58.
- Det er færre omkomne i juli enn i juni, men fortsatt er det dessverre for mange som omkommer i trafikken, sier Hilde Halås Hasseløsæther, fungerende avdelingsdirektør for Trafikksikkerhet i Statens vegvesen.
Ligger ikke an til å nå målet
- I Nasjonal transportplan er det et mål at det innen 2030 skal være maksimalt 350 drepte og hardt skadde i trafikken, hvorav maksimalt 50 drepte. Med dagens utvikling ligger vi dessverre ikke an til å nå det målet. For å oppnå en bedre trafikksikkerhetsutvikling må vi gjøre mer av det vi vet virker, og sammen med de andre aktørene på feltet har vi en plan for å lykkes med å redusere antallet alvorlige ulykker, sier Hilde Halås Hasseløsæther.
Motorsyklistene er spesielt utsatt
Tre av de trafikkdrepte i juli var fører eller passasjer på motorsykkel. Det betyr at i alt 16 personer er drept i MC-ulykker hittil i år, mot ni i samme periode i fjor. Av disse var fire fører eller passasjer på lett MC, mot tre i samme periode i fjor. Halås Hasseløsæther peker på noen av utfordringene som gjelder MC spesielt:
- Motorsyklister er mindre beskyttet enn bilister, men kjører i samme hastigheter. Derfor er de på MC langt mer utsatt for alvorlige skader og død når ulykken er ute. Ungdom som kjører lett motorsykkel, har i tillegg den sårbarhetsfaktoren at de har relativt lite trafikkerfaring i forhold til eldre trafikanter. Og det er krevende å kjøre MC; det kan få store konsekvenser å gjøre feil som plassering i kjørebane og fart i kurver. De fleste dødsulykker med MC skjer ved utforkjøring i kurve.
Viktige råd i ferietrafikken
Hilde Halås Hasseløsæther ber alle om å ferdes ekstra hensynsfullt i forbindelse med hjemfarten fra sommerferie som nå står for døra for mange:
- Statens vegvesen oppfordrer alle til å opptre på en måte som ivaretar sikkerheten både til en selv, egne passasjerer og andre trafikanter. Beregn god tid, kjør forsiktig og etter forholdene, vær oppmerksom på det som skjer rundt deg, og unngå å bli tatt av stressfølelsen om du blir liggende i kø eller skal rekke en ferje.
Tabell: Trafikkdrepte fordelt på fylke, i juli og hittil i år. Foreløpige tall.
Fylke |
Juli 2024 |
Jan-juli 2024 |
|||
Agder |
1 |
4 |
|||
Akershus |
2 |
7 |
|||
Buskerud |
0 |
4 |
|||
Finnmark |
0 |
0 |
|||
Innlandet |
2 |
7 |
|||
Møre og Romsdal |
0 |
4 |
|||
Nordland |
1 |
3 |
|||
Oslo |
0 |
3 |
|||
Rogaland |
1 |
6 |
|||
Telemark |
0 |
3 |
|||
Troms |
0 |
4 |
|||
Trøndelag |
0 |
4 |
|||
Vestfold |
0 |
1 |
|||
Vestland |
0 |
4 |
|||
Østfold |
2 |
7 |
|||
I alt |
9 |
61 |
Kontakter
Hilde Halås HasseløsætherStatens vegvesen, Trafikksikkerhet
Tel:94221985hilde.therese.halas.hasselosaether@vegvesen.noPressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 91104480)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Bilder


Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Store skader i påkjøringstunnelen til Ekebergtunnelen etter lastebilbrann tirsdag16.7.2025 12:52:14 CEST | Pressemelding
Både belysning, vifter, kabelbro, kabler og vegbane har fått store skader som det vil ta tid å reparere. Påkjøringstunnelen vil være stengt deler av døgnet mens reparasjonene pågår.
E14 Stjørdal-Hegramo: Winsnes AS skal bygge gang- og sykkelveg14.7.2025 12:18:12 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har signert kontrakt med Winsnes AS som entreprenør på bygging av gang- og sykkelveg på E14 Stjørdal - Hegramo.
Ekstrabevilgning gir mer asfalt i Nord-Norge og Midt-Norge11.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har fått 114 millioner kroner ekstra til asfaltering gjennom Revidert nasjonalbudsjett. Pengene er øremerket Nord-Norge og Midt-Norge, og nå er de detaljerte planene for 70 kilometer ekstra asfalt klare.
Fortsetter å luke ut trafikkfarlige kjøretøy9.7.2025 09:52:48 CEST | Pressemelding
- Tilstanden på kjøretøyene som ferdes på veien blir stadig bedre, men kontrollene våre viser at vi fremdeles har en jobb å gjøre for at trafikantene skal være så trygge som mulig.
Mjøsbrua på E6 vil være nattestengt fram til 18. juli8.7.2025 14:48:51 CEST | Pressemelding
Arbeidet i Moelvtunnelen på E6 i Innlandet er forsinket. Dermed vil tunnelen og også Mjøsbrua være nattestengt en ekstra uke.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom