Nok et rekordår for moreller
Fruktprognosene for norske moreller lover svært godt. Godt vær i helgen setter god fart på høstingen av både moreller og bringebær. Det kjølige været har gitt morellene og bringebærene god tid til å modne, det gir god kvalitet og sødme.

– Det ser ut til å bli nok et rekordår for norske moreller i år, det skyldes at de nye feltene i Telemark virkelig har slått til. Moreller dyrkes under tunneler, noe som sørger for stabilitet og god avling hvert år. 50 % av sortene er også selvpollinerende, det er også en fordel, forteller Leif Øie som er fruktlagerinspektør i Grøntprodusentenes Samarbeidsråd (GPS).
Øie forteller at prognosen er 731 tonn moreller i år, noe som slår fjorårets rekordavling på 638 tonn.
– Det er godt med moreller i butikkene nå og det er forventet å komme mye de kommende ukene.
Ser ut til å bli et bra år for bringebær også
Sigurd Sylling fra GPS følger den norske bærsesongen nøye, og forteller at det ligger an til å bli et godt år for de norske bringebærene da det er bra med kart.
– Det er godt med norske bringebær i butikkene nå og det er forventet gode mengder de neste ukene. Det kjølige været gir bra kvalitet og sødme til bærene, sier Sylling.
Bringebær produseres både på friland og i tunneler. Tunnelene beskytter mot regn og vind og gjør at sesongen kan starte tidligere og vare lengre, og på gode år vil man kunne høste bringebær ut september.
Derfor bør du spise moreller og bringebær
Iselin Bogstrand Sagen er ernæringsrådgiver i Opplysningskontoret for frukt og grønt, og forteller at morellsesongen er kort.
– Sesongen er som regel over i midten av august, så spis og nyt dem nå. Aller best er de spist som de er, oppfordrer Sagen.
Ernæringsrådgiveren forteller at både bringebær og moreller er fiberrike og gode kilder til kalium.
– Fiber er godt for fordøyelsen, gir god metthetsfølelse og blir til næring for helsefremmende tarmbakterier. Kalium er viktig for å opprettholde et normalt blodtrykk. Den sterke fargen i både morellene og bringebærene vitner om et høyt innhold av forskjellige antioksidanter.
Morell eller kirsebær?
– Moreller og kirsebær omtales ofte om hverandre, men kirsebær er egentlig en betegnelse som omfatter to hovedgrupper: Søtkirsebær, som i Norge blir kalt for moreller, og surkirsebær, som vi ofte kaller kirsebær, opplyser Sagen.
Nøkkelord
Kontakter
Iselin Bogstrand SagenInnholdsrådgiver ernæring
Tel:954 18 998iselin.sagen@frukt.noOm oss
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Glem alt du har hørt: Mikro gir mer næring, ikke mindre!25.4.2025 09:49:42 CEST | Pressemelding
Har du hørt at mikrobølgeovnen ødelegger vitaminene i maten? Sannheten er faktisk det motsatte: Når du damper grønnsakene i mikroen, bevarer du mer av næringsstoffene enn om du koker dem på vanlig måte.
Bålforbud i påsken? Dette kan du lage på tur uten å bryte reglene15.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Hyttekos og uteliv hører påsken til for mange, men i år faller påsken så sent at det ikke er lov å tenne bål hvor som helst. Husk at det fra 15. april er generelt bålforbud i hele landet, men det betyr ikke at du må droppe turmat og gode smaker i friluft- tvert imot, oppfordrer matfaglig rådgiver Torjus Bredvold Lunder fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG).
Kritisk til priskrig på påskegodt: – Vent med egget!11.4.2025 11:41:15 CEST | Pressemelding
Priskrig på smågodt og påskesnop i kiloesker – det er et tydelig tegn at påsken nærmer seg. Men hvor mye kos er egentlig passe? Ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) mener vi kan nyte påskegodt – uten at det tar helt av.
Nesten halvparten av oss tar feil om frosne grønnsaker8.4.2025 11:14:45 CEST | Pressemelding
Det er en myte at frosne grønnsaker er mindre næringsrike enn ferske. Salget har også gått ned de siste årene. Det er synd, mener ernæringsrådgiver i Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG), for frosne grønnsaker kan være både praktisk og økonomisk for mange. Dessuten er det norsk sesong i frysedisken året rundt.
Årets Grønne Kokk 2025 er kåret19.3.2025 15:51:01 CET | Pressemelding
Den prestisjefylte kokkekonkurransen Årets Grønne Kokk 2025 ble avholdt 19. mars på UMAMI Arena i NOVA Spektrum, Lillestrøm. Etter timer med intens kokkelering og kreativ matlaging gikk lag 4 med Aleksander Næss Strand (fra Arakataka) og Felix Dalen ( fra Vaaghals) seirende ut av konkurransen, til stor jubel fra publikum.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom