E6 stenges helt mellom Dal og Nebbenes 5. - 8. august
E6 mellom Dal og Nebbenes i Eidsvoll kommune blir helt stengt i begge retninger fra natt til mandag 5. august kl. 00.01 til torsdag 8. august kl. 06.00. Omkjøringsalternativer vil bli skiltet. Årsaken er at Sundbyvegen bru på fv. 1590 over E6 i Eidsvoll skal rives i denne perioden.

I perioden brua rives blir det midlertidig omkjøring via Trondheimsvegen fra Nebbenes via Råholt til Dal. Det er også andre alternative omkjøringsmuligheter.
Omkjøringsalternativer vil bli informert om på skilt, infotavler og på Vegvesen trafikk
Beregn ekstra tid
Det må påregnes kø og forsinkelser i perioden brua rives, og trafikanter bør beregne ekstra tid.
– Det er bra at vi nå kan sette i gang og få revet Sundbyvegen bru. Det vil dessverre medføre forsinkelser for trafikanter de dagene rivningen pågår, men det er nødvendig å få jobben gjort, sier Håkon Snortheim, fylkesråd for samferdsel.
– Dersom rivingen blir ferdig tidligere, vil også E6 kunne åpnes tidligere, sier David Richard Pöntinen, byggeleder i Akershus fylkeskommune.
Riving av Sundbyvegen bru vil ikke medføre konsekvenser for trafikantene på fylkesvegnettet ut over det de opplever i dag med stengt bru. Vegforbindelsen har vært stengt siden 22. august 2022, og det finnes sikker og forutsigbar omkjøringsvei via fv 176/fv.1551. For fotgjengere er det iverksatt ekstra vedlikeholdstiltak på turvei under E6 ved Andelva rasteplass.
Derfor må Sundbyvegen bru rives
Sundbyvegen bru har vært stengt for all trafikk etter kollapsen av Tretten bru i august 2022. Sundbyvegen bru har samme konstruksjonsmåte som Tretten bru.
På bakgrunn av funn fra en spesialinspeksjon av brua og funnene fra Havarikommisjonen etter Tretten-kollapsen, ble konklusjonen at Sundbyvegen bru ikke lar seg forsterke og dermed ikke kunne gjenåpnes for trafikk.
På vegne av Akershus fylkeskommune skal Veisikring AS utføre oppdraget med å rive brua, hvor Øst Riv AS blir underleverandør.
Det skal videre planlegges for bygging av en ny bru slik at vegforbindelsen på fv. 1590 gjenopprettes.
Kontakt:
David Richard Pöntinen, Byggeleder, Utbygging Sør, Samferdsel i Akershus fylkeskommune
Mobil: 922 88 170
E-post: davidp@afk.no
Anders Mjell, Byggeleder, Utbygging Sør, Samferdsel i Akershus fylkeskommune
Mobil: 907 44 210
E-post andersmj@afk.no
Følg pressemeldinger fra Akershus fylkeskommune
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Akershus fylkeskommune på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Akershus fylkeskommune
Innovasjon må vokse for å skape verdier i næringslivet3.6.2025 12:54:26 CEST | Pressemelding
Det etableres bedrifter i høyt tempo i Oslo og Akershus. Samtidig ligger Oslo og Akershus bak hovedstadregioner i våre nordiske naboland når det kommer til gründerskap, vekstbedrifter og aktører som bidrar til at bedriftene lykkes. Det viser en ny rapport utarbeidet av Menon Economics.
Disse idrettsanleggene får tildelt spillemidler i Akershus2.6.2025 13:50:32 CEST | Pressemelding
I 2025 fordeler Akershus fylkeskommune over 298 millioner kroner til små og store anlegg for idrett, fysisk aktivitet og friluftsliv rundt om i hele Akershus. Det er et rekordhøyt beløp.
Akershus fortsatt nedprioritert15.5.2025 12:51:22 CEST | Pressemelding
Torsdag la regjeringen frem kommuneproposisjonen for 2026 og revidert nasjonalbudsjett for 2025. For Akershus er situasjonen utfordrende. Fylkesrådet mener at dette gir lite rom for å møte de konkrete utfordringene Akershus står overfor allerede i dag.
Skal dele ut nye millioner til Oslofjord-prosjekter14.3.2025 06:59:50 CET | Pressemelding
Kampen for en friskere Oslofjord fortsetter. Nå er det klart for nye tilskudd til prosjekter som kan bedre miljøtilstanden i fjorden. Både offentlige og private aktører kan søke om støtte.
«Den store lærerjakten» starter snart!6.3.2025 15:23:08 CET | Pressemelding
Over 100 lærerstillinger lyses ut fredag 7. mars, når Akershus fylkeskommune søker etter de beste lærerne til de videregående skolene i fylket. Akershus fylkeskommunes kampanje «Den store lærerjakten» er snart i gang, hvor vi kan tilby alt fra faste stillinger, deltidsstillinger, til vikariater.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom