Mattilsynet følger opp tilfeller av salmonellainfeksjon
3.7.2024 12:59:13 CEST | Mattilsynet | Pressemelding
Mattilsynet har blitt varslet av Folkehelseinstituttet om en økning i antall personer som er smittet med mage-tarmbakterien Salmonella Typhimurium de siste månedene. Smittekildene er foreløpig ikke kjent, men det er vanlig at slike mage-tarmbakterier smitter gjennom matvarer.
Så langt i år er det påvist smitte hos 33 personer som er bosatt over hele landet, og i alle aldergrupper. Særlig siden april har det vært en økning. Smitteutbrudd med Salmonella er forholdsvis sjelden i Norge. Internasjonalt er de vanligste smittekildene kjøttprodukt, særlig svin- og fjørfekjøtt, men også egg, eggprodukt, melkeprodukt som er upasteurisert eller melkepulver, skalldyr, forurensede grønnsaker, tørket frukt og krydder.
– Mattilsynet innhenter informasjon fra flere av de syke personene om hva de har spist og hva de har vært i kontakt med. Det kan også bli aktuelt å ta prøver av mat og matemballasje, sier Anne Mæland, seniorrådgiver i seksjon biologisk mattrygghet i Mattilsynet.
Smitteoverføring kan også skje fra husdyr, kjæledyr, fugler og reptiler. I Norge er det også påvist smittetilfeller fra ville dyr, som fugler og pinnsvin.
Det er ikke alltid mulig å finne smittekildene. Om en felles smittekilde fra mat, dyr eller miljø peker seg ut, vil Mattilsynet følge opp sporingsarbeidet langs matkjeden.
Mattilsynet samarbeider med Folkehelseinstituttet, Veterinærinstituttet og kommuneoverleger.
Forebyggende tiltak
– God kjøkkenhygiene og god håndhygiene kan hindre smitte av salmonellabakterier mellom matvarer og mellom mennesker. Et generelt og godt råd, er å varmebehandle matvarer. Tilstrekkelig koking eller gjennomsteking, dreper salmonellabakteriene, sier Mæland.
- Les mer: God kjøkkenhygiene (mattilsynet.no)
Du bør alltid skylle og vaske frisk frukt og grønt, spesielt det som vi importerer fra utlandet. Tørk frukt og grønt godt etter vaskingen, der det er mulig.
- Les mer: Frukt, bær og grønnsaker bør skylles eller kokes (mattilsynet.no)
Husk å vaske hendene dine slik at du ikke overfører eventuell smitte til utstyr, kjøkken eller annen mat. Bytt redskap mellom forskjellige råvarer, og mellom råvarer og ferdiglaget mat. Et alternativ er å vaske redskapene godt mellom hver oppgave.
Ifølge Folkehelseinstituttet, er de vanligste symptomene på salmonellainfeksjon diaré, hodepine, magesmerter, kvalme og eventuelt feber. Er man syk med diaré, skal man unngå å lage mat til andre.
- Les mer: Smitte fra mat og drikke
Kontakter
Mediehenvendelser: Mattilsynets pressevakt (kl. 08.00 - 22.00, ikke SMS. Etter arbeidstid og i helger besvares i utgangspunktet kun hastesaker.)
Tel:469 12 910pressevakt@mattilsynet.noAndre henvendelser: Mattilsynets sentralbord
Vintertid: 09:00-11:00 og 12:00-15:00
Sommertid: 09:00-11:00 og 12:00-14:30 (15. mai til 15. september)
Om oss
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.

Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Mindre produksjonsfisk og høyt slaktevolum i første halvår 202623.8.2026 16:00:00 CEST | Pressemelding
Andelen produksjonsfisk har ikke vært lavere i første halvår siden 2019. I første halvår 2026 utgjorde andelen 10,6 prosent av slaktevolumet, mot 17,7 prosent i første halvår 2025 og 30 prosent i første halvår 2024. Samtidig er slaktevolumet rekordhøyt.
Mattilsynet åpner driftsplandata fra akvakulturanlegg i sjø for alle21.8.2026 11:40:39 CEST | Pressemelding
Mattilsynet offentliggjør opplysninger om planlagt drift, brakklegging, flytting og utsett fra alle akvakulturanlegg i sjø. Antall fisk er det eneste som ikke deles, fordi dette anses som kommersielt sensitiv informasjon.
Utenlandsreiser kan gi alvorlig sykdom hos hund20.5.2026 14:37:35 CEST | Pressemelding
Flere norske hunder har de siste årene fått påvist alvorlige sykdommer etter reiser i Europa. Mange hundeeiere er ikke klar over smitterisikoen. Mattilsynet og Veterinærinstituttet anbefaler å la hunden bli hjemme eller ta nødvendige forholdsregler.
Ta vare på hunden din på 17. mai13.5.2026 11:55:03 CEST | Pressemelding
Det som for oss er en festlig dag, kan for de fleste hunder være skremmende og stressende. Mattilsynet oppfordrer hundeeiere til å vurdere hundens behov. Hunden bør slippe folkemengder, høyt lydnivå og overveldende sanseinntrykk.
Mattilsynet har deltatt i kontrollaksjoner innen transport og omsetning av fisk og sjømat11.5.2026 12:11:40 CEST | Pressemelding
Flere offentlige etater har i vinter gjennomført omfattende kontrollaksjoner innen transport, omsetning og eksport av fisk og sjømat.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom