Slik unngår du å kaste frukt og grønt før ferien
3.7.2024 07:30:00 CEST | Opplysningskontoret for frukt og grønt | Pressemelding
Sommerferien er rett rundt hjørnet, og mange gleder seg til avslappende dager. Kanskje skal du ut å reise? Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) gir deg nyttige tips for å minimere matsvinn før du drar på ferie, og for å gjøre det litt mer trivelig å åpne kjøleskapet når du kommer hjem.

– Den beste måten å unngå matsvinn på er å planlegge måltidene nøye dagene før du drar. Se over hva du har i kjøleskapet og bruk opp dette, istedenfor å handle mer. Det du ikke får brukt, kan fryses eller tørkes. Men det er ikke bare å legge alt rett i fryseren, mange grønnsaker bør forvelles først, forteller ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen fra OFG.
Derfor bør grønnsakene forvelles først
Frukt og grønnsaker som du ikke rekker å spise før ferien, kan enkelt fryses ned. Å fryse grønnsakene er et godt alternativ, men de fleste bør kuttes opp og forvelles.
– Forvelling kan høres komplisert ut, men det innebærer egentlig bare å koke grønnsakene raskt og deretter kjøle dem ned. Denne prosessen er viktig for å bevare grønnsakenes næringsinnhold, konsistens og smak. Ved å forvelle unngår du at grønnsakene blir myke og mister smaken, sier ernæringsrådgiveren. Hun forteller at dette er hensyntatt når du kjøper ferdige fryste produkter i frysedisken, og at frukt og grønt fra frysedisken er like sunne som ferske.
Løk, purre, paprika, tomater og krydderurter skal ikke forvelles før frysing. Løk, purre og paprika kuttes i terninger og fryses ned i en lufttett boks eller frysepose. Tomater kan fryses hele. Etter en runde i fryseren egner disse grønnsakene seg best til å brukes i en varm rett, og ikke som ferske grønnsaker til ferske salater eller lignende.
Frukt og bær fryses ferske uten å forvelles. Frukten kuttes opp først. Et godt tips er å fryse ned frukt og bær i porsjonsposer til smoothie.
Suppe og saus i fryseren
– Har du tid er det lurt å lage tomatsaus eller tomatsuppe av tomatene som du ikke får spist før ferien og fryse ned i porsjonsbegre. Perfekt å ha i bakhånd når ferien er over, og den hektiske hverdagen starter igjen, sier Sagen.
Rotgrønnsaker og poteter som må brukes? Lag en deilig suppe, avkjøl og frys ned om du ikke får spist den før avreise. Potet gir god konsistens til suppen. Se våre suppeoppskrifter her.
Tørk og frys urter
Friske urter kan tørkes eller fryses for å forlenge holdbarheten. Bind dem sammen i små bunter og heng dem opp på et tørt og varmt sted. Når de er tørre, kan du smuldre dem opp og oppbevare dem i lufttette beholdere. Tørkede urter kan brukes i matlagingen hele året. Urter er også fine å fryse. Finhakk urtene og putt dem i en isbitform med litt olivenolje før de fryses ned, da kan du kan ta opp en terning og legge den rett i pannen når du skal steke noe. Urter kan også hakkes og fryses i isbitformer med vann, perfekt å ha i supper og gryter.
Slik forveller du grønnsaker
For å forvelle grønnsaker før frysing trenger du en stor bolle med isvann (helst med isbiter), en kjele med kokende vann, og en sil eller et dørslag.
Slik gjør du:
- Rens og vask grønnsakene. Forbered en stor bolle med iskaldt vann og isbiter.
-
Kok opp usaltet vann. Når vannet fosskoker, kan du starte forvellingen.
-
Legg 0,5-1 kg grønnsaker i et dørslag og sett det i det kokende vannet, slik at vannet dekker grønnsakene helt.
-
Beregn koketiden fra når vannet begynner å koke igjen etter at du har tilsatt grønnsakene. Pass på at de ikke koker for lenge.
-
Flytt dørslaget til isvannet for rask nedkjøling, og la grønnsakene ligge der like lenge som koketiden.
-
La grønnsakene renne godt av på en rist eller papirhåndkle.
-
Pakk dem inn og frys dem med det samme.
Oppskrifter:
Nøkkelord
Kontakter
Iselin Bogstrand SagenInnholdsrådgiver ernæring
Tel:954 18 998iselin.sagen@frukt.noLenker
Om oss
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Disse fire kjemper om å bli årets frukt- og grøntambassadør3.9.2026 08:35:07 CEST | Pressemelding
Ti kandidater var nominert til «Beste frukt- og grøntambassadør», en av kategoriene i NM i frukt og grønt dagligvare. Fire av dem er nå plukket ut av juryen og kjemper om juryprisen. Vinneren kåres på OFGs fagdag i Bjørvika i Oslo 29. oktober.
Norsk sellerirot i butikk hele året for første gang21.8.2026 06:58:00 CEST | Pressemelding
Godt fungerende lagringsteknologi og en god høst gjorde at norsk sellerirot holdt til og med uke 32, akkurat til den nye ferske sesongen startet. Aldri før har norsk sellerirot vært tilgjengelig gjennom hele året. Salget av norsk sellerirot er opp 10 prosent fra sesongen 2024/2025.
Norske matpakker mangler grønnsaker20.8.2026 08:25:00 CEST | Pressemelding
9 av 10 norske barnehagebarn og skoleelever har med grovt brød eller frukt og bær i matpakka, viser en ny undersøkelse fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG). Grønnsaker kommer noe sjeldnere med, men løsningen er enklere enn man tror.
Her er oppgaven til Årets grønne kokk 202719.8.2026 09:21:58 CEST | Pressemelding
Det blir den 11 gangen Årets grønne kokk kåres når konkurransen arrangeres på UMAMI Arena 17. februar 2027.
Mellommåltidet har fått ny konkurranse23.7.2026 08:23:00 CEST | Pressemelding
Nesten dobbelt så mange unge under 35 år velger proteinbar som snacks sammenlignet med resten av befolkningen. OFG er ikke overrasket, men mener trenden er verdt å se nærmere på.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom