NAF: Sammen for en sommer uten MC-ulykker
Sommeren er høysesong for motorsyklistene. - Dessverre ser vi også i år at det har vært mange alvorlige ulykker, sier leder for NAF MC, Jan Harry Svendsen.

Vakker natur, motorsykkel og ferie. Få ting gir like sterke naturopplevelser og mer frihetsfølelse. NAF har en klar oppfordring til både bilister og motorsyklister før årets sommersesong.
- Vær ekstra oppmerksom på tohjulingene på veien. Det er lett å feilbedømme avstand til en motorsykkel, sier Svendsen.
Han oppfordrer også feriesugne motorsyklister om å ta det med ro på sommerturen og om å kjøre med ekstra store marginer.
- Pakk lett og riktig, ta hyppige pauser og kjør med ekstra gode sikkerhetsmarginer, sier han.
- Husk på at du ofte kjører på ukjente veier. Det øker faren for ulykker, og redusert fart inn mot kurver og uoversiktlige situasjoner gir deg mer handlingsrom og større sjanse til å unngå en ulykke.
Økt vekt gir endrede kjøreegenskaper
- Man tenker kanskje ikke over det, men det er ikke så mye bagasje man skal ha med på en motorsykkel før kjøreegenskapene endres, påpeker Svendsen.
En feriepakket sykkel, kanskje til og med passasjer på i tillegg, vil ha helt andre kjøreegenskaper enn hva man er vant til fra når man kjører alene. Det betyr lengre bremselengde og dårligere svingegenskaper, samtidig som sykkelen blir vanskeligere å håndtere i lave hastigheter.
Stopp ofte
NAF anbefaler hyppige pauser når man er på tur.
- Å være på motorsykkeltur handler om opplevelser. Stopper man ofte får man flere opplevelser og man er mer uthvilt. Pass også på at dagsetappene ikke blir for lange. Det krever mye å kjøre motorsykkel, og da er det spesielt viktig at man er uthvilt og ikke kjører seg selv sliten, sier Svendsen.
Tung bagasje må ned og frem
Enten man bruker originale kofferter, myke veske eller andre bagasjeløsninger er det viktig at man pakker motorsykkelen riktig.
- De tunge gjenstandene skal så langt ned og frem som mulig. Ikke legg tung bagasje i toppboksen. Da forskyver du tyngdepunktet opp og bakover. Resultatet blir en motorsykkel som blir mer ustabil og som har mindre vekt på forhjulet. Om du bruker uoriginal bagasje er det også viktig å passe på at eventuelle stropper ikke kan surre seg inn i hjul, kjede eller andre ting som roterer.
Kontakter
Jan Harry SvendsenRådgiver
Tel:+47 934 47 754janharry.svendsen@naf.noBilder
Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Økte bilavgifter vil ramme barnefamiliene og distriktene hardest30.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
To av tre svarer at de vil bli negativt påvirket av økte bilavgifter, viser NAFs Trafikantbarometer 2025. – Jo flere barn, og jo mer usentralt folk bor, dess større er andelen som sier at økte bilavgifter vil ramme dem, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: Slik sparer du penger på hurtigladingen i sommer26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommerferien er hurtigladetid for landets 840 000 elbilister. – Det er flere kroner i forskjell per kilowattime mellom dyreste og billigste hurtigladeleverandør. Så her er det feriepenger å spare, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Støtte til bomringer faller til 2019-nivået25.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Ikke siden bompengeopprøret i 2019 har færre støttet at bompenger kreves inn i bypakkene. Det viser NAFs Trafikantbarometer 2025. – Stadig flere byer får bomringer, samtidig er det færre som synes det er greit bompenger brukes på denne måten, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: – Ikke lad elbilen i tordenvær23.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det er sendt ut gult farevarsel for lyn over store deler av Østlandet mandag. – Ikke ha elbilen koblet til ladestasjonen når det tordner, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Ny reisebok fra NAF: Oppdag skjulte perler langs Norges grenser20.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
NAF lanserer en ny aktuell reisebok: Langs grensen. Boken tar deg fra Svinesund i sør til Storskog i nord, og dekker alle farbare grenseoverganger. - Vi håper boken vil skape begeistring for grensen og gi inspirasjon til kortere og lengre turer, sier forfatterne.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom