Et år med høy aktivitet i Stortinget
I dag har Stortinget holdt sitt siste planlagte møte før sommeren. I denne sesjonen har Stortinget så langt behandlet over 500 saker.

– Sesjonen 2023–24 har så langt hatt et jevnt høyt aktivitetsnivå. Vi har i løpet av året behandlet flere store saker, som langtidsplanen for Forsvaret, pensjonsforliket og endringer i Grunnloven, sier stortingspresident Masud Gharahkhani.
21. juni hadde Stortinget siste planlagte møtedag før sommeren.
– En urolig verden har også denne sesjonen preget det politiske arbeidet i Stortinget. Både krigen i Ukraina og på Gaza har hatt innvirkning på mange av sakene Stortinget har behandlet, sier Gharahkhani.
Tallene viser at Stortinget har behandlet omtrent like mange saker som i fjor på samme tid. Siden Stortingets åpning og starten på sesjonen i oktober 2023 har Stortinget behandlet 504 saker.
– Selv om siste planlagte møtedag før sommeren er avholdt, kan Stortinget sammenkalles når som helst dersom det er behov for det, sier Gharahkhani.
Kontakter
Pressevakt(Vennligst ring, ikke send sms.)
Pressevakten for presidentskap, direktør og øvrig administrativ ledelse er bemannet på telefon mandag–fredag kl. 07.30–20.00 og lørdag–søndag kl. 11.00–20.00. E-post leses hverdager 07.30–16.30.
Bilder


Lenker
Om oss
Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.
Følg pressemeldinger fra Stortinget
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stortinget
Påminnelse om påmelding til valgnatta på Stortinget5.9.2025 14:17:45 CEST | Pressemelding
Frist for akkreditering er på mandag 8.september klokken 12.00.
Praktisk informasjon til pressen om valgnatta på Stortinget1.9.2025 14:07:55 CEST | Presseinvitasjon
Når valgresultatet foreligger, natt til 9. september, vil alle partilederne komme til Stortinget for å delta i partilederrunden. Den er forventet å starte rett etter midnatt.
Stortingets visepresident til nordisk-baltisk toppmøte i Tallinn26.8.2025 10:58:05 CEST | Pressemelding
Første visepresident Svein Harberg deltar på det nordisk-baltiske parlamentspresidentmøtet i Estlands hovedstad Tallinn 28.-29. august. Dette blir hans siste reise på vegne av Stortinget.
Visepresident Nils T. Bjørke til årsmøtet i Vestnordisk råd på Grønland15.8.2025 10:27:23 CEST | Pressemelding
Andre visepresident Nils T. Bjørke (Sp) frå Hordaland er til stades for Stortinget på årsmøtet til Vestnordisk råd i Illulissat på Grønland 18.-20. august. Det blir Bjørke sitt siste oppdrag som utsending for presidentskapet.
Visepresident Morten Wold taler til verdens parlamentspresidenter28.7.2025 10:16:53 CEST | Pressemelding
Visepresident Morten Wold representerer Stortinget når verdens parlamentspresidenter møtes i Genève 29.−31. juli.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom