På topp i Europa: Norske flyplasser best på klimavennlige landinger og avganger
21.6.2024 08:35:23 CEST | Avinor | Pressemelding
Ferske tall fra Eurocontrol, Europas fellesorgan for flykontroll, viser at norske flyplasser er best i Europa på landinger og avganger som sparer utslipp og reduserer støy.

En mer klimavennlig landing, eller «Continous Descent Operations» (CDO) som det egentlig heter, defineres som en uavbrutt nedstigning fra marsjhøyde til landing
– Dette innebærer at flygningen kan fly «på tomgang» og nærmest glidefly inn til flyplassen uten å måtte flate ut i høyder underveis. Dermed reduseres motorbruk, flyselskapene sparer drivstoff og kostnader, utslippene går ned og flyene støyer mindre, forteller konserndirektør Flysikring i Avinor, Jan Gunnar Pedersen.
Det samme prinsippet gjelder for klimavennlige avganger, «Continous Climb Operations» (CCO), som er en uavbrutt klatring til marsjhøyde.
I mai måned fløy nesten 7 av 10 landinger og 9 av 10 avganger til og fra Norske flyplasser på den mer klimavennlige måten. Dette gir flyselskapene besparelser på drivstofforbruk, mindre CO2-utslipp og betydelig mindre flystøy.
Til sammenligning flyr under 5 av 10 av landingene og under 8 av 10 av avgangene i Sverige på denne måten. Hvis vi sammenligner med mer sentral-Europeiske land, er det for eksempel kun 1 av 10 av landingene i Tyskland og i underkant av 2 av 10 av landingene i Frankrike som flyr uavbrutt fra marsjhøyde til landing.
Norwegian best i klassen
Det er særlig to av de større flyselskapene som bidrar til at tallene blir så gode i Norge, nemlig Norwegian og Widerøe. I mai 2024 var ca. 80 prosent av ankomster og 95 prosent av avgangene fra Norwegian og Widerøe ved Norske flyplasser mer klimavennlige inn- og utflyginger.
– For oss er det viktig å jobbe med å få så optimale flyvninger som mulig, fra avreise til ankomst. Når våre piloter samarbeider med flyplassene om å gjøre avganger og landinger så effektive som mulig, tjener alle på det. Ikke minst sparer vi samfunnet for klimautslipp og støy, sier Henrik Fjeld, driftsdirektør i Norwegian.
I mai 2024 gjennomførte Norwegian og Widerøe 13 763 grønne innflygninger i norsk luftrom.
– Dermed er Norwegian og Widerøe med og bidrar til at Avinor er best i Europa på mer klimavennlige landinger og avganger, sier Pedersen.
Han påpeker at Avinor kontinuerlig jobber med å oppfordre flere flyselskap til å øke antallet CDO-landinger og COO-avganger.
– Vi i Avinor er opptatt av å ha et moderne luftrom og innflygingsprosedyrer som legger til rette for effektive landinger sparer flyselskapene drivstoff og CO2-utslipp reduseres.
Statistikk fra Europa:
|
Norge |
Sverige |
Danmark |
Finland |
Europa totalt |
UK |
Tyskland |
Frankrike |
|
|
Mer klimavennlige landninger |
69,47 % |
49,51 % |
47,11 % |
60,57 % |
31,89 % |
21,26 % |
12,16 % |
14,90 % |
|
Mer klimavennlige avganger |
92,48 % |
88,07 % |
86,47 % |
81,76 % |
76,10 % |
63,73 % |
73,84 % |
67,72 % |
Kilde: https://ansperformance.eu/
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom kl. 21:00 - 06:30 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder

Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Værnes venter høy sommertrafikk – travle lørdager skiller seg ut17.6.2026 12:43:28 CEST | Pressemelding
Trondheim lufthavn, Værnes går inn i sommerperioden med høy trafikk og godt trykk gjennom sesongen. Kapasiteten på innenlandsrutene er økt med om lag 5 prosent sammenlignet med i fjor, samtidig som trafikkmønsteret endrer seg i helgene.
Sola venter over 718 000 reisende – høy trafikk i sommerukene17.6.2026 12:08:36 CEST | Pressemelding
Stavanger lufthavn, Sola går inn i sommeren med forventning om over 718 000 reisende fra 17. juni til 24. august. Flere av de travleste dagene nærmer seg 13 500 passasjerer, og trafikken er på et høyt nivå gjennom hele perioden.
Sommerutfarten er i gang17.6.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Fredag 19. juni markerer starten på årets sommerutfart. De neste ukene er det ventet nesten seks millioner reisende gjennom Oslo lufthavn, og på de travleste dagene skal nærmere 100.000 passasjerer reise via landets hovedflyplass.
Sterk vekst i talet på reisande – Bergen driv utviklinga i regionane10.6.2026 12:01:00 CEST | Pressemelding
Over 4,6 millionar passasjerar reiste gjennom Avinor sine lufthamner i mai. Det er ein auke på nær 4 prosent samanlikna med same månad i fjor.
Ny versjon av Ninox Drone fra 11. juni8.6.2026 12:00:00 CEST | Aktuelt
I desember besluttet Avinor å utsette lanseringen av Avidrone og videreføre den eksisterende løsningen, Ninox Drone. Grunnet konkurs hos underleverandør må brukerne av Ninox Drone nå laste ned en ny versjon av appen i påvente av Avidrone.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom