NTP: Tapt mulighet for elektriske varebiler
Stortinget vedtar ikke et eneste tiltak som kunne fått fart på elektrifiseringen av varebilene når de i dag behandler Nasjonal transportplan.
─ Stortinget burde ha fått på plass en nasjonal regel om bompengefritak for elektriske varebiler, sier Christina Bu, generalsekretær i Elbilforeningen.

Elbilforeningen mener at Stortinget burde benyttet anledningen til å lage en troverdig klimaplan for de over 500.000 varebilene på norske veier.
─ Det er ikke mulige virkemidler som mangler, men mangel politisk vilje til å satse, sier generalsekretæren i Elbilforeningen.
Så langt i år er bare 3 av 10 nye varebiler elektriske. Til sammenligning er 85 prosent av nye personbiler elbiler.
─ Målet om at alle nye lette varebiler skal være nullutslipp i 2025, er nå dessverre langt utenfor rekkevidde. Likevel klarer ikke Stortinget å gjøre det som trengs, sier en oppgitt Christina Bu.
Nesten flertall, men regjeringen ville ikke
I behandlingen av Nasjonal transporplan er det blitt flertall for en nasjonal regel som slår fast at elektriske lastebiler skal få bompengefritak. Det samme ønsker partiene Høyre, SV og Venstre for elektriske varebiler, men uten regjeringspartiene blir det ikke flertall.
Dermed gjør ikke Stortinget et eneste vedtak for å få fart på utskiftingen av forurensende varebiler.
Verktøykassa er stappfull, men det trengs politisk vilje
Elbilforeningen har foreslått en virkemiddelpakke for å elektrifisere varebilene.
I tillegg til bompengefritak, inkluderer forslaget økt engangsavgift for nye fossile varebiler, skjerpede miljøkrav i offentlige anskaffelser, tilgang for elektriske varebiler i kollektivfeltet og fritak for trafikkforsikringsavgift.
Sistnevnte har regjeringen og SV blitt enige om å se på fram mot statsbudsjettet for 2025, men kun for de lette varebilene, som utgjør bare en fjerdedel av markedet.
Norge trenger et nytt klimamål for varebilene
Stortingets har gjennom behandlingen av tidlegere nasjonale transportplaner vedtatt at alle nye personbiler og lette varebiler skal være nullutslipp i 2025, mens alle nye tunge varebiler skal være nullutslipp i 2030.
─ Det er ingenting i salgstallene som rettferdiggjør at man burde ha ulike klimaambisjoner for tunge og lette varebiler. Når man feiler i å nå klimamålet for 2025 for de lette varebilene, burde Stortinget legge en ny plan. Det nye målet bør være at alle nye varebiler i 2027 skal være nullutslipp, sier Bu.
Nøkkelord
Kontakter
Christina BuGeneralsekretær
Tel:+47 959 23 139christina@elbil.noInger Elisabeth SagedalKommunikasjonsrådgiver
Kontaktperson for nasjonale media
Bilder

Norsk elbilforening er en medlemsorganisasjon som fremmer elektrisk mobilitet til beste for klima og miljø. Vi har 14 lokalforeninger og over 120.000 medlemmer. De er i hovedsak privatpersoner, men inkluderer også noen organisasjons- og bedriftsmedlemmer.
Følg pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk elbilforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Femten elbiler uten moms29.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Fra nyttår blir det moms på dyre elbiler, men det finnes fortsatt mange gode modeller som slipper unna avgiften. Elbilforeningen har laget en liste over ti attraktive elbiler som fortsatt kan kjøpes uten moms i 2026. – Selv med moms er elbil det beste valget, også økonomisk, sier Christina Bu, generalsekretær i Norsk elbilforening.
Elbilrekord kan gi ladetrykk i juleferien18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Rekordsalget av elbiler betyr at mange skal ut på sin første langtur i juleferien. Det kan gi ekstra trykk på ladestasjonene.
EU feiger ut og bremser elbilmålet16.12.2025 18:17:18 CET | Pressemelding
EU vraker sitt ambisiøse mål om kun å selge nullutslippsbiler fra 2035. – Dette er et alvorlig sykdomstegn. I stedet for å satse på framtidens teknologi og ta opp konkurransen med Kina, velger den europeiske bilindustrien å kjempe for gårsdagens teknologi, sier Christina Bu i Elbilforeningen.
Historisk milepæl: Flere elbiler enn dieselbiler3.12.2025 12:33:37 CET | Pressemelding
Fra og med i dag vil elbil være den mest vanlige personbilen på veiene i Norge. − Dette er en bra dag. Vi feirer at det likevel ikke blir full moms på elbiler i 2027 samtidig med at vi kvitterer for at elbilene har slått dieselbilene på norske veier, sier Christina Bu, generalsekretær i Norsk elbilforening.
Nybilsalg november: Elbilrush før varslet momsøkning1.12.2025 10:40:03 CET | Pressemelding
Det er løp- og-kjøp-elbil-stemning i Norge. Elbilandelen i årets nest-siste måned endte på 97,6 prosent, og fire av fylkene har en elbilandel på over 99 prosent. Aller høyest kommer Telemark med 99,7 prosent! − Dette viser at folk vil ha elbil så lenge den har en konkurransedyktig pris, sier Christina Bu, generalsekretær i Norsk elbilforening.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom