Birøkt utgjør liten trussel for ville bier
17.6.2024 15:19:52 CEST | Vitenskapskomiteen for mat og miljø (VKM) | Pressemelding
Hold av honningbier utgjør liten trussel for de fleste typer pollinerende insekter i Norge. For noen arter er risikoen høyere.

Det er hovedkonklusjonen i en risikovurdering Vitenskapskomiteen for mat og miljø (VKM) har gjort for Miljødirektoratet.
I Norge finnes rundt 1000 registrerte birøktere som driver birøkt for honningproduksjon og pollinering av kulturvekster. Nå har VKM vurdert om birøkt kan utgjøre en risiko for ville pollinatorer som humler, andre villbier og sommerfugler.
Dette er et oppdrag fra Miljødirektoratet, som har bedt VKM oppsummert tilgjengelig faglitteratur for å undersøke om birøkt kan ha negativ effekt på ville pollinerende insekter.
- Vi har også sett på mulige risikoreduserende tiltak, og vurdert effekten av dem, sier Anders Nielsen, som har vært fagansvarlig for VKMs arbeid.
- For de fleste ville insektene utgjør biehold lav risiko. Så ser vi at det kan være konkurranse om ressursene for biearter som er avhengige av én eller få plantearter for å overleve, her vurderer vi risikoen som medium. Det gjelder for eksempel rødknappsandbien. Også for humler i ensartede landskaper med begrensede blomsterressurser, vurderes risikoen som medium, sier han.
Høy hygienestandard i norsk biehold
VKM har identifisert ytterligere to potensielle farer knyttet til hold av honningbier, og vurdert risikoen for negative effekter på ville pollinatorer :
- Vi vurderer at risikoen for spredning av patogener og parasitter fra biehold til ville pollinerende insekter er lav. Det skyldes blant annet at norsk birøkt holder høy hygienisk standard, sier Nielsen.
VKM vurderer også at det er lav risiko for at biehold påvirker sammensetningen av plantesamfunn, med fare for færre blomsterressurser for ville pollinatorer.
Risikoreduserende tiltak
Tre risikoreduserende tiltak kan motvirke den mulige negative effekten hold av honningbier kan ha på ville pollinatorer:
- Å redusere antallet honningbier eller øke mengden blomsterressurser i et område kan minske konkurransen om blomsterressurser. Etablering av blomsterstriper og skjøtsel av stedegen flora er mulige tiltak.
- God helse blant honningbier reduserer risikoen for spredning av sykdommer og parasitter til ville pollinatorer.
- Økt kunnskap om tilgjengeligheten av blomsterressurser og fødebehovene til ville pollinatorer vil kunne veilede plassering av bikuber, og dermed redusere mulig konkurranse mellom honningbier og ville pollinerende insekter.
Nøkkelord
Kontakter
Anders NielsenFagansvarlig for rapporten
Tel:91 35 04 35Anne-Grethe DanielsenKommunikasjonssjef, EFSAs kommunikasjonsekspertnettverk
Kontaktperson for presse
Bilder

Dokumenter
Lenker
Om VMK
VKM er en uavhengig og tverrfaglig vitenskapskomité
Vitenskapskomiteen for mat og miljø (VKM) vurderer risiko for bl.a. Mattilsynet og Miljødirektoratet, som bruker vurderingene til å utarbeide råd, gi tillatelser, utvikle regelverk og gi innspill til departementene.
VKM sikrer at myndighetene får uavhengige vitenskapelige risikovurderinger av forhold som har betydning for helsemessig trygg mat og for miljøet.
Komiteen har 123 medlemmer, som sammen har bred tverrfaglig kompetanse.
Medlemmene gjør oppdrag for VKM i tillegg til sine faste stillinger hos ulike kunnskapsinstitusjoner. Når de gjør oppdrag for VKM er de faglig uavhengige, deltar i kraft av sin ekspertise og representerer ikke institusjonen de er ansatt ved eller andre interesser.
Følg pressemeldinger fra Vitenskapskomiteen for mat og miljø (VKM)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Vitenskapskomiteen for mat og miljø (VKM) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Vitenskapskomiteen for mat og miljø (VKM)
97 forskere klare for nye mat- og miljøoppdrag19.8.2026 11:35:10 CEST | Pressemelding
Helse- og omsorgsdepartementet har oppnevnt ny Vitenskapskomité for mat og miljø (VKM) for perioden 2026 til 2030.
Få organismer utgjør risiko for norsk plantehelse22.6.2026 18:03:33 CEST | Pressemelding
VKM har vurdert risikoen fra 69 organismer som kan skade planter, og som ikke er regulert i Norge i dag. Ingen av dem vurderes som høy eller svært høy risiko, men seks kan utgjøre moderat risiko for norsk plantehelse.
Fra regnskog til rekkehus: Eksotiske fugler sliter i norske hjem19.6.2026 17:45:19 CEST | Pressemelding
Eksotiske fugler har velferdsbehov som er vanskelige å oppfylle i private hjem. Det viser en ny rapport fra Vitenskapskomiteen for mat og miljø (VKM).
Fra regnskog til rekkehus: Eksotiske fugler sliter i norske hjem19.6.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Eksotiske fugler har velferdsbehov som er vanskelige å oppfylle i private hjem. Det viser en ny rapport fra Vitenskapskomiteen for mat og miljø (VKM).
Har vurdert helseeffekt av nitrat, nitritt og nitrosaminer i maten2.6.2026 12:41:09 CEST | Pressemelding
Vitenskapskomiteen for mat og miljø (VKM) har vurdert om eksponering for nitrat, nitritt og nitrosaminer i mat kan utgjøre en helserisiko for den norske befolkningen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom