Gii Gielista - Hvem lyver?

Ella Marie tar et oppgjør med politikere som lyver, mer spesifikt energiminister Terje Aasland, i sin nye låt Gii Gielista. Singelen er den andre hun slipper som soloartist, og hun legger ingenting mellom linjene i denne diss-tracken når hun caller energiministeren ut på ren løgn.
Låten forteller om følelsen av maktesløshet man kan ha i møtet med politikere og andre folk i makt, så dette er Ellas frustrasjonsutbrudd som kommer ut via denne låten. Nok en gang ser man at musikk kan være en kraftfull måte å uttrykke frustrasjon og uenighet på.
“11. - 18. mars stod jeg og 18 andre Fosenaksjonister tiltalt i Oslo tingrett fordi vi ikke hadde vedtatt boten vi fikk i forbindelse med Fosenaksjonene. I rettssaken tilkalte både vi og påtalemyndigheten vitner, og alle som blir stevnet som vitne i retten har plikt til å møte. Derfor stevnet vi energiminister Terje Aasland.
Torsdag 14. mars møtte han i tingretten, og før han kunne begynne å forklare seg, måtte han avgi en forsikring om å forklare seg sant til dommeren. Dette gjorde han, og lovet på "ære og samvittighet" at han ikke skulle legge skjul på noe i saken. Deretter satte han seg ned, og etter min mening, løy fra start til slutt. Han nektet å innrømme at det var aksjonens fortjeneste at han og statsministeren beklaget menneskerettighetsbruddet på Fosen, og presterte til og med å si at de hadde planlagt en beklagelse i lang tid. Hvor på dommeren spør han "Hvorfor tok det 500 dager å planlegge en slik beklagelse?". Det hele ble satirisk og høyst komisk (der av tekstlingen: Goasi mun jur bohkosan / Jeg brøt nesten ut i latter).
Etter at Aasland hadde vitnet ferdig tok jeg opp telefonen, og så en melding fra min tante. Hun hadde fulgt med på live streamen. På meldingen stod det "Dat gielista nu ahte neavri vel dánsu" som betyr "Han lyver så djevelen danser". Og der ble starten på denne låten!” Ella Marie
Ella Marie er en samisk artist og aktivist fra Tana i Finnmark. Gjennom syv år som frontfigur i bandet ISÁK, har hun blitt hyllet for sin energiske scenepersonlighet og lidenskapelige formidling av joik. Hun lanserte sin solokarriere og debuterte med låten Sániid våren 2024.
Ella Marie fikk sitt nasjonale gjennombrudd i 2018, da hun gikk av med seieren i Stjernekamp på NRK. Hun har siden brukt plattformen sin til å kjempe for samiske rettigheter, og har gjennom en årelang innsats for å beskytte samiske landområder blitt anerkjent som en av de fremste aktivistene og rettighetsforkjemperne i Norge i dag.
Selv om Ella Maries musikk bærer tydelige budskap om fornorskning av det samiske folket og sorg over kulturtap, er musikken hennes en feiring av sterk samisk motstandskraft og samhold. På poetiske og banebrytende måter setter Ella Marie ord og toner på vonde følelser mange urfolk bærer på, i et forsøk på å forløse noe av det vonde. På denne måten inviterer Ella Marie sitt publikum inn i et personlig og trygt rom, hvor stoltheten over den rike, samiske kulturarven, står i fokus.
Nøkkelord
Kontakter
Johanna AlemHead of Event & Promotion
Tel:+47 464 15 830johanna.alem@umusic.comTina RyrEvent & Promotion Manager
Tina.Ryr@umusic.comIda GullhaugIntern Island Records / Universal Music
Tel:+47 970 96 680ida.gullhaug@umusic.comBilder


Lenker
Om oss
Universal Music AS er verdens, og Norges, største musikkselskap og representerer blant annet artister som Astrid S, The Weeknd, Alessandra, Ramón, Olivia Rodrigo, Post Malone, Ariana Grande, Dagny, Marstein, Shawn Mendes, The Beatles, Odd Nordstoga, Taylor Swift, The Rolling Stones m.fl.
Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge
Dagny slipper tre akustiske låter 14. november13.11.2025 09:53:38 CET | Pressemelding
«JUPITER» står på egne ben som en personlig, og kanskje uventet, gave til fansen, uten direkte bånd til tidligere eller kommende utgivelser. Gjennom disse tre låtene viser Dagny en roligere og mer sårbar side som står i kontrast til hennes vanligvis energiske uttrykk, og gjør denne samlingen til det perfekte lydsporet for sesongen som ligger foran oss. De tre sangene er en del av soundtracket til sesong 3 av Netflix-serien Hjem til Jul, hvor Dagny selv spilte rollen som sykepleieren Lisa i andre sesong.
Maria Arredondo med "Finne Deg" fra juleeventyret "Reisen mot Nord"7.11.2025 10:56:55 CET | Pressemelding
Fredag 7. november slipper Maria Arredondo låten «Finne deg», som er med i kinofilmen «Reisen mot Nord», årets vakreste juleeventyr basert på H.C. Andersens «Snødronningen». Filmen, som har premiere samme dag, er allerede solgt til 60 land. "Finne deg" er skrevet av Bente Lohne, med musikk og produksjon av Rolf Løvland. Sangen slippes både som engelsk og norsk versjon, begge sunget av Maria Arredondo.
Victoria Nadine slipper balladen "Real To Me" 7. november7.11.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Den 7. november slipper Victoria Nadine singelen «Real to me», en følelsesladet singel om sårbarheten og risikoen som følger ved å skulle åpne seg opp til en man er glad i.
Julemagi fra Ramón med "ingenting er magisk"4.11.2025 12:35:28 CET | Pressemelding
Den 5. november slipper Ramón «ingenting er magisk» etter at den tok av på TikTok med mer enn 1000 creations på det første døgnet. På grunn av den overveldende responsen har Ramón kastet seg rundt for å få låten ferdig, og med hjelp av fansen til å velge artwork er låten klar til å slippes allerede i morgen - en personlig førjulsgave fra Ramón til fansen.
Ella Marie slipper debutalbumet Varra: Blod, kamp og samhold i et kompromissløst musikalsk univers30.10.2025 11:01:57 CET | Pressemelding
31. oktober slipper Ella Marie sitt første soloalbum Varra - et album som stiller makthaverne til veggs og spør: Hvem har blod på hendene?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom