Fem entreprenører ønsker å bygge E6 Megården-Sommerset
7.6.2024 13:04:44 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Fem entreprenører ønsker å konkurrere om å bygge den første delstrekningen av milliardprosjektet på E6 i Sørfold. Den nye veien vil fjerne flere av de største flaskehalsene på E6 gjennom Nordland.

– Det er veldig positivt at vi har fem entreprenører som ønsker å bygge denne viktige vegstrekningen for oss. Nå skal søknadene kvalitetssikres og evalueres. Deretter vil de beste inviteres til å delta i konkurransen, sier prosjektsjef for prosjekt Salten i Statens vegvesen, Steinar Livik.
Dette skal bygges
Totalt skal det bygges rundt 21,5 kilometer mellom Megården og Sommerset i Sørfold kommune. Det skal bygges tre tunneler på til sammen 13,8 km. I tillegg skal det bygges 6,9 km veg i dagen og fire bruer på til sammen 800 meter.
Prosjektet er første delstrekning på strekningen E6 Megården-Mørsvikbotn. Hele prosjektet er omtrent 45 kilometer. Det er de første 21,5 kilometerne som nå skal bygges. Vegen skal bygges som tofelts veg med ni meters vegbredde, og 90 km/t fartsgrense.
Konkurransen om å få bygge strekningen ble utlyst 29. april 2024. Planen er å inngå kontrakt tidlig i 2025 med byggestart våren 2025. Planlagt åpning av ny veg er i 2031.
- Kontraktsform: Totalentreprise NS 8407.
- Konkurransen gjennomføres med forhandlinger.
Følgende entreprenører har meldt sin interesse for oppdraget:
- AF Gruppen Norge AS
- Implenia Norge AS
- Itinera SPA. (Italia).
- Leonhard Nilsen og sønner AS
- Skanska Norge AS
NB! I første versjon av denne pressemeldingen publisert fredag 7. juni 2024 klokken 13:04, stod det feilaktig at selskapet Itinera SPA var spansk. Det korrekte er at selskapet er italiensk. Statens vegvesen beklager feilen. Feilen ble rettet 7. juni klokken 14:35)
Nøkkelord
Kontakter
Steinar LivikProsjektsjef prosjekt SaltenStatens vegvesen / Utbygging Nord
Tel:92064393steinar.livik@vegvesen.noAlf-Tore AngelsenProsjektleder E6 Megården-SommersetStatens vegvesen / Utbygging Nord
Tel:+4791656231alf-tore.angelsen@vegvesen.noBilder

Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Rådgivarkontrakten for Fellesprosjektet Arna–Stanghelle er signert12.3.2026 15:53:29 CET | Pressemelding
I dag markerte prosjektet signeringa og startskotet for prosjekteringa av hovudentreprisane saman med Norconsult og Aas-Jakobsen.
Presseinvitasjon: Transport- og kommunikasjonskomiteen kommer til Telemark og Vestfold12.3.2026 15:05:03 CET | Pressemelding
Stortingets transport- og kommunikasjonskomité besøker flere samferdselsprosjekter i Telemark og Vestfold 16.-18. mars.
Vil sette inn 200 tiltak mot trafikkulykker12.3.2026 13:35:57 CET | Pressemelding
Etter flere tiår med nedgang, har antall drepte og hardt skadde i trafikken sluttet å falle. Nå har aktørene i trafikksikkerhetsarbeidet gått sammen om å lage en ny tiltaksplan som skal snu trenden. Målet er klart: færre drepte og hardt skadde i trafikken.
Nytt digitalt verktøy for dimensjonering av vegoverbygninger11.3.2026 09:14:10 CET | Pressemelding
Et nytt dimensjonseringsverktøy gir ny innsikt i hvordan oppbygging av nye veger påvirker tilstandsutvikling over tid.
E134 Etne: Opnar ikkje før neste veke10.3.2026 14:06:03 CET | Pressemelding
Statens vegvesen kan ikkje opna E134 ved Fjæra i Etne før i neste veke.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom