Tromsøs rike samiske historie vises fram i ny utstilling
Fornorskning og grensestenging visket ut nesten alle spor av samiske historie i Tromsø. Gjennom utstillinga Rávndji - den strie straumen viser Norges arktiske universitetsmuseum fram samisk tilstedeværelse i lokalområdet gjennom flere tusen år.

Tromsø har en rik samisk historie. En harpunspiss funnet i Giæverbukta viser at samer har drevet jakt på sel, småhval og hvalross i nærområdet i mer enn to tusen år tilbake i tid. Overalt på og rundt Tromsøya, på fastlandet, i omkringliggende fjorder og øyer, finner vi spor etter både reindrift og sjøsamisk aktivitet.
– Fortsatt i dag er mange uvitende om den lokale historien, og det er vår oppgave å bøte på denne kunnskapsmangelen, sier Ingrid Sommerseth, som er arkeolog og kurator for utstillinga.
Rávdnji – den strie straumen inneholder fortellinger om sjøsamisk kultur, kulturelle bånd mellom kyst og innland, kulturminner, levd liv, hverdagssysler og det gode naboskapet/verdde. Den inngår i den eksisterende utstillingen Samekulturen, som åpnet allerede i 1973.
– Lenge var Samekulturen den eneste permanente utstillingen om samisk historie i Norge, og det var derfor naturlig at fortellingene som ble formidlet var mer generelle. I dag har vi fått flere samiske museer som viser fram sin lokale samiske historie, men ingen tar utgangspunkt i Tromsø, sier Trude Fonneland professor i kulturvitenskap og kurator for utstillingen.
Vitnesbyrd om historisk urett
I utstillingen er det særlig viet plass til historier fra Rávdnjevággi/Finnheia og Romssavággi/Tromsdalen, begge er steder hvor grensestenging og tvangsforflytting av samer fikk store konsekvenser:
– Tvangsforflytting av samer fra Tromsø bærer vitne om en historisk urett, som strekker seg helt fram til i dag. Både reinbeiteområdene og kulturminnene er fortsatt truet som følge av vindkraftverk og utbygging i friluftsområder, sier Fonneland.
– Det trengs mer forskning på den lokale samiske historien. Gjennom utstillingen håper vi å skape en interesse for den samiske historien i Tromsøområdet og åpne opp for mer kunnskap. Særlig håper vi å inspirere unge til å bli nysgjerrige på lokal samisk kultur, avslutter hun.
Utstillinga åpner 13. juni klokken 19.00 ved Norges arktiske universitetsmuseum
Nøkkelord
Kontakter
Trude FonnelandNorges arktiske universitetsmuseum
Tel:+47 77 64 66 30trude.fonneland@uit.noIngrid SommersethNorges arktiske universitetsmuseum
Tel:+47 77 62 33 04ingrid.sommerseth@uit.noBilder

Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
KI-lege vann Forskar Grand Prix18.9.2025 22:20:57 CEST | Pressemelding
Henrik Lykke Joakimsen vann regionfinalen i Forskar Grand Prix i Tromsø, og skal til Oslo for nasjonal finale 25. september. Med seg får han Tiziana Durazzano, som kom på andreplass.
Bli med på forskershow – stem på favoritten din!15.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Åtte forskertalent gjev alt når dei går på scena under Forskar Grand Prix på torsdag. Du kan vere med å avgjere kven som vinn.
Forskningsdagene 2025: Hva skjer ved UiT?12.9.2025 10:55:06 CEST | Pressemelding
Gøye aktiviteter og kule foredrag! Se alt du kan delta i på UiT under Forskningsdagene.
Gahr Støre innleder når Husebekk hedres11.9.2025 14:44:42 CEST | Pressemelding
Tidligere UiT-rektor Anne Husebekk fyller 70 år. Nå hedres hun med seminar der statsminister Jonas Gahr Støre er en av innlederne.
Vil gi samiske menn en stemme i selvmordsforskningen9.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
– «Den samiske børa» kan være tung å bære, sier doktorgradsstipendiat Marianne Larssen ved UiT. Nå søker hun samiske menn som vil dele sine erfaringer rundt selvmordstanker eller selvmordsforsøk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom