Ekstra opptak til lærer og sykepleie ved UiT
5.6.2024 16:07:23 CEST | UiT Norges arktiske universitet | Pressemelding
Stortinget har i dag besluttet å fjerne særskilte karakterkrav fra og med 2025, men åpner for overgangsordninger allerede for årets opptak. Det vil UiT følge opp.

Med dagens vedtak i Stortinget er generell studiekompetanse tilstrekkelig for å starte sykepleierutdanningen, slik det er på de aller fleste utdanninger i Norge. Vedtaket får full effekt for Samordna opptak i 2025, men utdanningsinstitusjonene gis anledning til å ha lokale opptak etter neste års reglement allerede i år. UiT vil gjennomføre et slikt ekstra opptak i sommer.
Stortinget åpner også for at utdanningsinstitusjonene kan søke om dispensasjon fra karakterkrav på lærerutdanningene. Det har UiT gjort, og vi har stor tro på at søknaden vil bli godkjent.
Det vil si at søkere til lærer- og sykepleierutdanningene enten kan få plass via Samordna opptak (SO) hvis de oppfyller karakterkravene, eller, hvis de ikke oppfyller karakterkravene, i UiT sin egen søknadsordning (lokalt opptak). Det er også mulig å søke i lokalt opptak selv om man ikke har søkt sykepleie eller lærer i SO. Men man må uansett ha generell studiekompetanse.
UiT sin søknadsordning åpner 20. juli. Studieplasser som ikke blir fylt i Samordna opptak, vil bli tildelt i denne ordningen etter førstemann til mølla-prinsippet. Nærmere informasjon om hvordan man søker vil komme i god tid før 20. juli.
– Vi trenger flere kvalifiserte lærere og sykepleiere, så vi er glade for at vi nå kan gi enda flere motiverte søkere plass hos UiT. Jeg er trygg på at de vil få det bra hos oss, og at de kommer ut som kompetente og motiverte fagpersoner, sier prorektor for utdanning ved UiT Norges arktiske universitet, Kathrine Tveiterås.

UiT tilbyr fulltids bachelor i sykepleierutdanning på følgende studiesteder:
- Harstad
- Hammerfest (samlingsbasert)
- Narvik
- Tromsø
UiT tilbyr lærerutdanninger (5-årig master) på følgende studiesteder:
- Alta - Grunnskolelærerutdanning for 1.-7. trinn (samlingsbasert)
- Alta - Grunnskolelærerutdanning for 5.-10. trinn (samlingsbasert)
- Narvik - Grunnskolelærerutdanning for 1.-7. trinn (samlingsbasert)
- Tromsø - Grunnskolelærerutdanning for 1.-7. trinn
- Tromsø - Grunnskolelærerutdanning for 5.-10. trinn
- Tromsø – Lektor i realfag trinn 8-13 (krever fordypning i realfag)
- Tromsø – Lektor i språk og samfunnsfag trinn 8-13
UiT er sikre på at de ferdigutdannede lærerne og sykepleierne vil ha kompetansen de trenger for å trygt gå ut i arbeidslivet. Kravene til studentene, testingen underveis og de avsluttende eksamener vil holde samme høye kvalitet som før. Samtidig skal studentene få tett oppfølging gjennom mentorordninger og støttestrukturer som for eksempel individuelle studentsamtaler tidlig i semesteret, ekstra seminarer i matematikk og drop-in veiledning.
Kontakter
Kathrine TveiteråsProrektor utdanningUiT Norges arktiske universitet
Tel:93258136kathrine.tveiteras@uit.noGunbjørg SvinengDekanDet helsevitenskapelige fakultet, UiT
Tel:41314428gunbjorg.svineng@uit.noAnne Britt FlemmenDekan
Fakultet for humaniora, samfunnsvitenskap og lærerutdanning.
Bilder


Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
UiT-prisene 2025: Dette er vinnerne!27.3.2026 10:27:54 CET | Pressemelding
Seks priser ble delt ut under Årsfest-seremonien ved UiT Norges arktiske universitet. Alle vinnerne har utmerket seg med ekstraordinær innsats og engasjement.
– Etter i dag kan jeg tenke meg å bli lærer25.3.2026 13:46:58 CET | Aktuelt
Det sier videregående-elev Elvina. Hun var med på inspirasjonsdag for lærerutdanninga sammen med ordførere og vg 2-elever fra 12 kommuner i Troms.
UiT gir studiepoeng for militær befalsutdanning24.3.2026 09:55:07 CET | Pressemelding
UiT Norges arktiske universitet åpner nå for at utvalgte militære lederutdanninger kan gi uttelling i form av studiepoeng i bachelorutdanninger.
Tid for Årsfest ved UiT19.3.2026 10:47:22 CET | Pressemelding
Siste uka i mars står i feiringens tegn ved UiT Norges arktiske universitet. Det blir blant annet doktorpromosjon, prisutdelinger og hyllest av nye akademiske stjerner.
UiT-konferanse: Når havet blir sikkerhetspolitikk18.3.2026 11:29:08 CET | Pressemelding
UiT Norges arktiske universitet samler forskere, myndigheter og næringsliv til havkonferansen Blått Kompass i Tromsø.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom