En potensiell tragedie for dyrevelferd, matsvinn og mennesker
Streiken i Mattilsynet får alvorlige konsekvenser for kyllingproduksjon.
Dersom myndighetene ikke griper inn snarlig, må Norsk Kylling hver dag avlive 65 000 kyllinger i fjøs, og kaste over 300 000 middager hver eneste dag. I tillegg taper bøndene all inntjening.

– Dette er en potensiell tragedie for dyrevelferd, matsvinn og mennesker. Streiken får alvorlige konsekvenser for kyllingproduksjon, og rammer bondens økonomi fryktelig hardt, sier Hilde Talseth, administrerende direktør i Norsk Kylling.
– Uetisk og alvorlig for dyrevelferden
Norsk Kylling skulle etter planen ta inn 130 000 kyllinger til slakt fra 7 ulike bønder i Trøndelag mandag og tirsdag. Når selskapet, på grunn av streiken, ikke får ta inn kyllingen til slakt, gir dette enorme negative konsekvenser.
– For dyrevelferden er dette svært alvorlig. Jeg kan ikke forstå at disse konsekvensene ikke gir grunnlag for dispensasjon. Konsekvensene er også svært alvorlig i et bærekraftperspektiv, og jeg syns det er uetisk at vi må kaste 60 tonn mat om dagen. Det tilsvarer 300 000 middager.
Store økonomiske konsekvenser for bøndene
Norsk Kylling er bekymret for bøndene de samarbeider med, som også vil oppleve store økonomiske konsekvensen av streiken. – Når bøndene ikke får levert kylling, risikerer de å miste all inntjening. Dette utgjør ca. 20 % av årets omsetning og mer enn ett års inntjening for bonden. For bøndene som skulle levert kylling de neste dagene kan det bli en økonomisk katastrofe, avslutter Talseth, som har en klar oppfordring
– Nå haster det. Hvis partene kommer til enighet i løpet av helgen, eller myndighetene griper inn med tvungen lønnsnemnd, har vi mulighet til å unngå en potensiell tragedie.
Kontakter
Hanne MarstrandKommunikasjonssjefNorsk Kylling AS
Tel:993 45 996hanne.marstrand@norsk-kylling.noBilder





Følg pressemeldinger fra Norsk Kylling
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Kylling på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Kylling
Solvinge er rangert som Norges mest bærekraftige merkevare for kylling12.3.2025 10:59:09 CET | Pressemelding
For tredje år på rad, er Solvinge rangert som den mest bærekraftige merkevaren for kylling. I Sustainable Brand Index, Europas største uavhengige merkevarestudie om bærekraft, klatrer Solvinge ni plasseringer, og er rangert som den 14 mest bærekraftige av alle merkevarer i Norge.
Fem nye kyllingprodukter med bedre dyrevelferd6.3.2025 11:15:30 CET | Pressemelding
Norsk Kylling lanserer fem nye Solvinge-produkter som gir raske hverdagsmiddager og helgekosen en smakfull oppgradering. De nye Solvinge-produktene styrker produktutvalget av kylling med bedre dyrevelferd, og kyllingutvalget i REMA 1000.
Bønder i Steinkjer, Midtre Gauldal og Trondheim får utmerkelse av Norsk Kylling2.2.2025 13:22:55 CET | Pressemelding
Bønder fra Singsås, Beitstad, Spongdal og Rognes er kåret til årets produsenter i Norsk Kylling. De utmerker seg med svært solide produksjonsresultater, gode rutiner og pågangsmot som hele verdikjeden drar nytte av.
Norsk Kylling er i gang med halalproduksjon28.1.2025 07:10:00 CET | Pressemelding
Norsk Kylling har startet produksjonen av halalkylling, og er den eneste i Norge som tilbyr halalkylling produsert etter dyrevelferdsstandarden ECC.
Norsk Kylling AS er årets Miljøfyrtårn 202413.12.2024 11:11:14 CET | Pressemelding
Med ambisiøse mål, konkrete tiltak og gjennomføringsevne har Norsk Kylling vist at endring er mulig, og gjort en reell forskjell for klima og samfunn. For denne helhetlige tilnærmingen får Norsk Kylling AS utmerkelsen årets Miljøfyrtårn for konsern og store virksomheter i 2024.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom