Nedgang i oppdrag for Ambulansetjenesten i Midt-Norge
Ambulansetjenesten i Midt-Norge registrerte totalt 99 387 oppdrag i 2023, som utgjør en reduksjon på 4,5 prosent sammenlignet med året før.

Nedgangen kan potensielt skyldes en satsing hos AMK-sentralene for å redusere unødvendig bruk av ambulanse.
Det kommer fram i årsrapporten for Ambulansetjenesten i Midt-Norge, prehospitale fellestjenester (PDF)
Helse Møre og Romsdal HF har størst endring i fordeling av akutt hastegrad, med 11,5 prosent økning fra 2022 til 2023. Helse Nord-Trøndelag har hatt størst nedgang i vanlig hastegrad på 17,4 prosent.
«Vi har ingen god forklaring på hvorfor det er reduksjon i akuttoppdrag i AMK ST og AMK NT, men en hypotese for AMK ST kan være økt fokus på bruk av tid til avklaring før hastegrad settes. AMK ST har fortsatt størst andel akutt/rød hastegrad. Det er startet aktivt med rekvirentoppfølging/opplæring. Dette vises spesielt med tanke på antall vanlige oppdrag, men vil også ha positiv innvirkning på hasteoppdrag», heter det i rapporten.
Eldre menn skader seg mest
Årsrapporten viser også at de som skader seg aller mest, er eldre menn:
«Man kunne forvente at antall skader ville avta med økende alder, ettersom hjernen modnes og beslutningsdyktigheten forbedres. Imidlertid indikerer vår virksomhetsdata at menn i aldersgruppen 40 til 70 år står for hele 74,7 prosent av de alvorlige skadene».
Av disse skadene er 48 prosent et resultat av trafikkulykker, 27 prosent er forårsaket av ulike andre skademekanismer, mens skademekanismen er ukjent i 25 prosent av tilfellene.
Kontakter
Medievakt Helse Midt-Norge RHFMedievaktKommunikasjonsavdelingen
Medievakta hos Helse Midt-Norge RHF tar seg av alle henvendelser fra media.
Dokumenter
Følg pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Midt-Norge RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Ny teknologidirektør i Helse Midt-Norge RHF7.2.2025 12:11:45 CET | Pressemelding
Bjørn J. Villa er tilsatt som ny direktør for teknologi og digitalisering i Helse Midt-Norge RHF. Villa kommer fra stillingen som IT-sjef i Trondheim kommune.
Fordeler 200 millioner til brukervennlighet over to år6.2.2025 13:06:49 CET | Pressemelding
Styret i Helse Midt-Norge RHF har vedtatt etableringen av et program for brukervennlighet og optimalisering av Helseplattformen.
Behov for stram økonomistyring i helseforetakene i Midt-Norge6.2.2025 12:47:18 CET | Pressemelding
Det samlede økonomiske resultatet for helseforetakene i Midt-Norge er rundt 560 millioner kroner i minus. Det viser de foreløpige tallene som styret i det regionale helseforetaket fikk presentert i styremøtet torsdag 6. februar.
Ventetidene går riktig vei5.12.2024 07:00:00 CET | Pressemelding
I oktober var det i gjennomsnitt 20 prosent færre pasienter som hadde ventet mer enn tre måneder på første konsultasjon i Helse Midt-Norge enn det var bare en måned tidligere.
Foreslår 200 millioner til brukervennlighet i Helseplattformen22.11.2024 12:02:42 CET | Pressemelding
-Det er svært gledelig at regjeringen foreslår å gi ekstra midler til arbeidet med å forbedre Helseplattformen, sier styreleder Odd Inge Mjøen i Helse Midt-Norge RHF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom