Nedgang i oppdrag for Ambulansetjenesten i Midt-Norge
31.5.2024 12:48:51 CEST | Helse Midt-Norge RHF | Pressemelding
Ambulansetjenesten i Midt-Norge registrerte totalt 99 387 oppdrag i 2023, som utgjør en reduksjon på 4,5 prosent sammenlignet med året før.

Nedgangen kan potensielt skyldes en satsing hos AMK-sentralene for å redusere unødvendig bruk av ambulanse.
Det kommer fram i årsrapporten for Ambulansetjenesten i Midt-Norge, prehospitale fellestjenester (PDF)
Helse Møre og Romsdal HF har størst endring i fordeling av akutt hastegrad, med 11,5 prosent økning fra 2022 til 2023. Helse Nord-Trøndelag har hatt størst nedgang i vanlig hastegrad på 17,4 prosent.
«Vi har ingen god forklaring på hvorfor det er reduksjon i akuttoppdrag i AMK ST og AMK NT, men en hypotese for AMK ST kan være økt fokus på bruk av tid til avklaring før hastegrad settes. AMK ST har fortsatt størst andel akutt/rød hastegrad. Det er startet aktivt med rekvirentoppfølging/opplæring. Dette vises spesielt med tanke på antall vanlige oppdrag, men vil også ha positiv innvirkning på hasteoppdrag», heter det i rapporten.
Eldre menn skader seg mest
Årsrapporten viser også at de som skader seg aller mest, er eldre menn:
«Man kunne forvente at antall skader ville avta med økende alder, ettersom hjernen modnes og beslutningsdyktigheten forbedres. Imidlertid indikerer vår virksomhetsdata at menn i aldersgruppen 40 til 70 år står for hele 74,7 prosent av de alvorlige skadene».
Av disse skadene er 48 prosent et resultat av trafikkulykker, 27 prosent er forårsaket av ulike andre skademekanismer, mens skademekanismen er ukjent i 25 prosent av tilfellene.
Kontakter
Medievakt Helse Midt-Norge RHFMedievaktKommunikasjonsavdelingen
Medievakta hos Helse Midt-Norge RHF tar seg av alle henvendelser fra media.
Dokumenter
Følg pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Midt-Norge RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Helseplattformen - systemskifte vil ha store konsekvenser27.3.2026 15:35:10 CET | Pressemelding
En rapport fra Sopra Steria anslår at en avvikling av Helseplattformen vil koste 14,2 milliarder kroner og kan ta opptil sju år.
Helse Midt-Norge bedret driften betraktelig27.3.2026 13:21:15 CET | Pressemelding
Det foreløpige årsresultat for Helse Midt-Norge viser et underskudd for 2025 på 7 millioner kroner. Dette er en resultatforbedring sammenlignet med 2024 på 870 millioner kroner.
IT-kostnadene i Helse Midt-Norge på vei ned5.3.2026 10:12:37 CET | Pressemelding
IT-kostnadene er på vei ned i Helse Midt Norge etter flere år med høyt trykk rundt anskaffelse og innføring av Helseplattformen. Det viser Helsedirektoratets ferske rapport Ressursbruk på IKT i helse- og omsorgstjenesten 2024.
St. Olavs hospital blant verdens beste26.2.2026 14:28:04 CET | Pressemelding
Magasinet Newsweek og Statista publiserer årlig en rangering av verdens beste sykehus. St. Olavs hospital er i 2026 rangert på 62. plass, et byks på 71 plasser opp fra fjoråret, og er rangert på topp blant sykehusene i Norge.
Oppnevnte nye styremedlemmer i helseforetakene i Midt-Norge6.2.2026 12:16:21 CET | Pressemelding
Det er blitt utnevnt nye styrer i de fem helseforetakene i regionen. Se oversikten nedenfor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom