Investeringene i 5G faller
Nye tall viser at mobilselskapene reduserer investeringene i 5G. Det kan få konsekvenser for regjeringens målsetning.

Investeringene i 5G faller med nesten 23 prosent fra 2022 til 2023. Det viser tall fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet.
– Investeringene i 5G var rekordhøye i 2022, og i kombinasjon med “dyrtiden” og endrede rammebetingelser er det kanskje ikke så overraskende at vi ser at investeringene faller noe. Det er uansett en utvikling vi vil følge nøye i årene fremover, sier fungerende direktør i Nkom, John-Eivind Velure.
Regjeringens mål er at 5G-dekningen i løpet av neste år skal være like god som 4G-dekningen var i 2020. Dekningstallene som lå til grunn for regjeringens målsetning, var en 4G-dekning på nesten 100 prosent av husstandene og om lag 84 prosent av landarealet. Nå har 95,3 prosent av alle husstander tilgang til basis 5G, mens tallet for landarealet er på 46,2 prosent.
– Det er viktig at det bygges ut med 5G-teknologien i hele Norge, og dersom målsetningen skal nås, forutsetter det at mobilnetteierne fortsetter å investere i den mobile infrastrukturen i den takten som har vært de senere årene, understreker Velure.
For mer informasjon, se Ekomstatistikken 2023.
Om Ekomstatistikken
Ekomstatistikken er en årlig rapport som presenterer investeringstallene for elektroniske kommunikasjonsnett og -tjenester. Rapporten gir en detaljert oversikt over investeringene og utviklingen i sektoren.
Nøkkelord
Kontakter
Rita Lund ThuneAvdelingsdirektør kommunikasjon og samfunnsansvarNasjonal Kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 922 06 466rlt@nkom.noBilder


Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Inngår strategisk samarbeidsavtale om nytt nødnett18.12.2025 14:19:09 CET | Pressemelding
Norge skal få nytt nødnett i 2031. Nå inngår Nkom strategisk samarbeid med mobiloperatørene om å teste og utvikle nye tjenester i nytt nødnett.
Unngå kald hytte når 2G forsvinner16.12.2025 12:08:47 CET | Pressemelding
Når 2G-nettet fases ut, kan flere hytter miste kontakt med varmestyring, alarmer og sensorer. Nkom anbefaler hytteeiere å sjekke utstyret før kulda setter inn.
Elektroniske produkter kan spionere på deg hjemme – dette bør du tenke på før julehandelen12.12.2025 11:50:42 CET | Pressemelding
Nesten alle nye elektroniske hverdagsprodukter har mulighet til å koble seg til internett. Nå advarer myndighetene om å kjøpe usikre produkter under julehandelen.
Nkom varsler tilsyn etter danske SMS-avsløringer11.12.2025 10:56:41 CET | Pressemelding
Norske mobilselskaper må nå forklare hvordan de bruker KI-systemer som stopper svindel, etter at det ble kjent at ansatte i Danmark kan ha fått ulovlig innsyn i private SMS-er som ble markert som mistenkelige.
Prisfusk før Black Week kan lure deg: - Men svindlerne kan ruinere deg24.11.2025 08:41:55 CET | Pressemelding
Mange ser rødt etter prisjuks fra butikker før Black Week. Likevel advarer svindelekspert om at den største faren lurer i innboksen din.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom