Andregangstildeling midler psykisk helsevern og TSB
Helse Midt-Norge styrker sin satsning for å sikre kritisk kompetanse i psykisk helsevern (PH) og tverrfaglig spesialisert rusmiddelbehandling (TSB) ved å tildele midler til fire nye prosjekter i andre tildelingsrunde.

- Vi har stor tro på at disse prosjektene vil bidra til å møte de utfordringene vi står overfor når det gjelder bemanning, rekruttering og kompetanse innen PH og TSB, sier Ragnhild Johansen, konstituert fagdirektør i Helse Midt-Norge RHF.
Delprosjektene slutter seg til en større prosjektorganisasjon som sammen skal bidra til å sikre og styrke kritisk kompetanse, rekruttere og beholde fagfolk, fremme innovasjon og tverrfaglig samarbeid, samt utvikle tjenestene Helse Midt-Norge (HMN) leverer innen PH og TSB.
Les nyhetssak om utlysning av prosjektmidler
Det regionale hovedprosjektet for å sikre kritisk kompetanse innen PH og TSB er en viktig satsning for å møte en økende etterspørsel etter helsetjenester og en mangel på tid og ressurser i HMN. Styret i Helse Midt-Norge RHF besluttet i september 2023 å tildele inntil 100 millioner kroner til prosjekter som vil sikre kritisk kompetanse innen psykisk helsevern og TSB for perioden 2024-2026.
Les forprosjektrapport for satsingsområdene innen hovedprosjekt Sikre kritisk kompetanse i PH og TSB
Sikrer felles måloppnåelse
Den overordnede prosjektorganiseringen er en omfattende satsning med mål om å samle og koordinere erfaringer fra spesialisthelsetjenesten. Ambisjonen er å skape resultater som er relevante og kan dras nytte av på tvers av geografi og fagfelt.
- Til nå har prosjektet vært preget av høy energi og innovasjon, og har allerede mobilisert bred deltakelse, generering av nye ideer, effektivt samarbeid og kontinuerlig forbedring. I de kommende årene vil delprosjektene utvikle løsninger for å styrke tilgangen til spesialister, utvikle kompetanse, bygge nettverksstrukturer og løse den samlede oppgavemengden på enda bedre måter i Helse Midt-Norge, sier Johansen.
Gjennom prosjektstøtteaktiviteter og arenaer for utveksling av erfaringer, kunnskap og løsninger, har vi ambisjoner om å styrke det regionale nettverksarbeidet og fremme felles måloppnåelse for å sikre kritisk kompetanse.
Les nyhetssak om førstegangstildeling
Markerer en milepæl
Vi har gleden av å kunngjøre at alle fire prosjekter som søkte i denne runden blir tildelt midler. Prosjektene som får midler i denne tildelingsrunde er som følger:
- Etablering av ambulerende APSD-team (atferdsmessige og psykologiske symptomer ved demens)
- Etablering av TSB-skole for styrket kompetanse innen tverrfaglig spesialisert rusbehandling
- Tidlig avklaring – rask og fleksibel helsetjeneste med spesialist i front i psykisk helsevern
- Etablering av regionalt kompetansenettverk for behandling ved personlighetsforstyrrelser
- Prosjektene besitter et betydelig potensial for å oppnå våre overordnede mål, er i tråd med nasjonale og regionale prioriteringer og har vist en høy grad av tverrfaglig samarbeid og innovasjon. Vi gratulerer med tildeling, og takker for innsatsen som er blitt lagt ned i utviklingen av prosjektene og søknadene, sier Johansen.
Ny og spennende fase
Disse fire nye prosjektene slutter seg til de fire prosjektene som fikk tildeling i februar, og hovedprosjektet går nå inn i en ny fase. Vi ser frem til det videre samarbeidet, og er ivrige etter å komme i gang med de positive endringene prosjektene vil skape for oss og tjenestene vi tilbyr.
Les mer om området psykisk helsevern i Helse Midt-Norge
Les mer om området tverrfaglig spesialisert rusbehandling i Helse Midt-Norge
Kontakter
Medievakt Helse Midt-Norge RHFMedievaktKommunikasjonsavdelingen
Medievakta hos Helse Midt-Norge RHF tar seg av alle henvendelser fra media.
Bilder

Følg pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Midt-Norge RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Krevende økonomisk situasjon i Helse Midt-Norge4.9.2025 12:02:07 CEST | Pressemelding
Den økonomiske situasjonen i Helse Midt-Norge er fortsatt krevende. Det viser virksomhetsrapporten for juni og juli 2025, som ble behandlet i styremøtet i Helse Midt-Norge RHF i dag.
Arbeidsgruppe skal gjennomgå hjertebehandling i Midt-Norge2.9.2025 12:34:44 CEST | Pressemelding
Arbeidsgruppen som skal gjennomgå kvaliteten av behandling av STEMI-hjerteinfarkt i Trøndelag og Møre og Romsdal vil bestå av fagledernettverket innenfor kardiologi i Helse Midt-Norge.
Helse Midt-Norge RHF i beredskap2.9.2025 07:43:06 CEST | Pressemelding
Helse Midt-Norge RHF er i beredskap etter raset som rammet E6 og toglinjen ved Nesvatnet i Levanger, lørdag 30. august.
Skal gjennomgå hjertebehandlingen i Midt-Norge9.7.2025 12:15:58 CEST | Pressemelding
Helse Midt-Norge RHF vil nedsette en egen arbeidsgruppe som innen utgangen av 2025 skal vurdere kvaliteten på behandlingen av hjerteinfarkt i regionen.
Ny nasjonal samarbeidsavtale med Røde Kors og Norsk Folkehjelp26.6.2025 20:16:23 CEST | Pressemelding
De regionale helseforetakene er blitt enige med Norges Røde Kors og Norsk Folkehjelp om en ny samarbeidsavtale. Avtalen legger til rette for godt samarbeid om helseberedskap.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom